Kde bolí dna

Veronika Jelínková
Publikováno 9. března 2021
 1. Kde bolí dna

  Co je dna

  Dna je nemoc, která postihuje klouby. Říká se jí také „nemoc králů“.

  Hlavní příčinou je však velké množství kyseliny močové uložené v kloubech.

  Kyselina močová běžně odchází ven močí, ale při tomto onemocnění se látky produkující kyselinu ukládají a tělo si s nimi neumí poradit. Proto je dna nemoc autoimunitního systému. Poruchou metabolismu vzniká zánět.

  Dna postihuje jedince, kteří hojně konzumují maso a pijí alkohol. Poslední roky je její příčinou také slazení fruktózovými a průmyslovými sladidly.

  Riziko výskytu dny zvyšuje nejen špatná životospráva, ale samozřejmě i genetická dispozice. Dna je úzce spojena s jinými nemocemi – obezitou, hypertenzí, cukrovkou, atd. Jak zjistit cukrovku?

 2. Jaké jsou příznaky dny

  Prvním příznakem dny jsou oteklé klouby. Postižené klouby pak bolí a jsou zarudlé. Ve většině případů je otok projeví na palci u nohy.

  Zánět v těle přetrvává dny až týdny a první příznaky se objeví většinou z ničeho nic a v noci.

  Po odeznění otoku se většina pacientů cítí v pořádku a příznak již neřeší. Ignorování je nebezpečné. Neléčením dny se mohou rozvinout jiné a mnohem vážnější problémy. Jde především o nemoci ledvin a poruchy trávicího traktu (pálení žáhy, časté nadýmání, průjem). Jak léčit průjem?

  Delší dobu probíhající dna se projevuje i tvorbou hrbolků s nahromaděnou kyselinou močovou. Nejčastěji na ušních boltcích.

 3. Kde bolí dna

  Jak bylo již zmíněno, dna postihuje klouby, proto bolí nejvíce na nich. Otoky postihují především dolní končetiny. Palec u nohy, kotník, kolena. Pokud máte bolesti na těchto kloubech, možná se o dnu jedná.

  Při neléčené dně se bolesti přesouvají do trávicího traktu a do břicha. Dna způsobuje také onemocnění ledvin a močových cest. U těchto bolestí však není zřejmé, že jsou způsobené dnou. Je to ovšem možné.

  Dna se může projevit i bolestmi hlavy a svalů. Jako při horečce.

  Pokud se u vás objeví tyto bolesti, zkuste si vzpomenout, zda jste v posledních měsících (dokonce letech) neměli problémy s otoky a bolestí kloubů. Rozhodně neváhejte a navštivte lékaře.

 4. Jak se dna lečí

  První, co vás čeká při léčbě dny, je dieta.

  Maso nemusíte zcela omezit, ovšem omezení bude nutné. Dále je potřeba vzdát se alkoholu a nápojů slazených fruktózou.

  Naopak mléčné výrobky a zeleninu můžete jíst více. Tyto potraviny se doporučují při dietě pacientů se dnou, až na výjimky těch, které obsahují více purinů, tedy látek, co podporují vznik kyseliny močové.

  Tabulku s obsahem purinů získáte také od lékaže nebo v lékárně, v knihkupectví. Zcela se budete muset vzdát například vnitřností. Hodně se musí omezit luštěníny, ale i rajčata.

  Léčit vás bude pravděpodobně praktický lékař, nebo se dostanete do péče revmatologovi. Prvními medikamenty, které dostanete, jsou léky proti zánětu. Následuje medikace na snížení hladiny kyseliny močové.

  Pokud máte dnu jednou, je dobré již napořád udržovat vhodný životní styl a dobře jíst. Konzumace masa nevadí, pokud je v rozumné míře a pokud se nejedná o vnitřnosti.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma kde bolí


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás