Kde bolí kyčel

Lapetka
Publikováno 9. března 2021
  1. Kde bolí kyčel

    Jak je složená kyčel

    Kyčelní kloub je svou stavbou poměrně jednoduchý – „spojuje“ vlastně jen dvě kosti – pánevní, ve které je jamka a stehenní, na které je kloubní hlavice. Kromě těchto dvou kostí jsou dále součástí kyčelního kloubu vazy, které drží vše pohromadě, a chrupavka, která napomáhá pohybu kloubu.

  2. Kde bolí kyčel

    Všichni víme, že kyčel se nachází v pánevní oblasti. A stejně jako může mít bolest kyčle mnoho příčin, je i typ a umístění bolesti nejednoznačné. Bolest se projevuje v oblasti třísel, na přední straně těla – zhruba tak je umístěná hlavice a jamka kyčelního kloubu. Bolest se ale může šířit i dál přes stehno až ke kolenu.

    Dá se usuzovat, že pokud je bolest lokalizována v oblasti přímo kyčelního kloubu nebo třísel, může být problém přímo s kyčelním kloubem. Pokud bolest cítíte spíše vně kyčle, na boční straně stehna, nebo vnější straně hýždě, může to znamenat zanícení, nebo jinou poruchu okolních měkkých tkání.

    Častým omylem bývá, že kyčle bolí „vzadu“, nebo „zboku“ – v tomto případě je však většinou na vině tzv. SI skloubení, neboli Sakroiliakální kloub.

  3. Jaké jsou příznaky bolesti kyčle

    Bolest kyčle se velmi často dostavuje postupně – nejprve tedy bolí kyčel při námaze, delší chůzi, běhu a podobně. Postupem času, pokud se nijak neléčí, se začne bolest objevovat také v klidu. Problém s kyčlí se může projevovat také ztuhlostí, změnou rozsahu pohyblivosti, bolestí vystřelující do stehen, hýždí, beder apod.

  4. Z čeho vzniká bolest kyčle

    Příčin bolesti kyčle může být velmi mnoho – od úrazu, špatných pohybových stereotypů, nevhodné obuvi, vrozené vady, až k nestejnoměrné zátěži obou kyčli, způsobené například různě umístěnými kloubními jamkami, různou délkou krčku stehenních kostí, nebo obecně různou délkou dolních končetin.

    Ač se to nezdá, problém může způsobit i malý výškový rozdíl, když jsme mu vystavováni v podstatě denně a dlouhodobě. Navíc se uvádí, že nestejnou délkou dolních končetin trpí více, než 50% lidí (někde se uvádí až 75%). Bolest kyčle může signalizovat také zánět v těle, konkrétně pak zanícení měkkých tkání, svalů, nervů nebo šlach v jejím okolí.

    Jak z výše uvedeného vyplývá, platí, že příčinou bolesti kyčelního kloubu nemusí vždy znamenat pouze porucha kyčle samotného – bolest kyčle může například způsobit i vbočený palec při poklesu příčné i podélné klenby nohy. Vždy je proto potřeba se na zdravotní problém (nejen s kyčlí) podívat ze širšího pohledu.

  5. Jak se bolesti kyčle vyvarovat

    Obecně platí, že klouby dolních končetin, by měly být v „centrovaném“ postavení, abychom zamezili jejich jednostrannému přetížení a deformaci.

    Úplně základním předpokladem jsou správné pohybové stereotypy. Tím nejhlavnějším je rovnoměrná zátěž obou končetin a tedy i kyčelních kloubů a také zpevněný střed těla a hýžďové svaly – zkrácené svaly způsobují, že je hlavice kloubu více vtlačená do kloubní jamky.

    Dále je to hlídání si váhy – čím více zátěže s sebou neseme, tím více klouby trpí.

    Důležité je také nesedat s nohou přes nohu – kyčelní kloub v tomto případě dostáváme do velké rotace, což může být jednou z příčin vzniku pozdějších problémů.

    Při bolesti kyčle je pak vhodný klidový režim, který uvolní okolní svaly, a postupné zařazování cviků a sportů jako je plavání (pokud nechcete příliš investovat, protože nevíte, jestli vás plavání “chytne”, můžete si sportovní plavky sehnat levně v Lidlu, dámsképánské), nordic walking na měkčím povrchu, nebo lehké cviky na balanční podložce.

    Jelikož je u cviků velmi důležité přesné provedení, doporučujeme konzultaci s fyzioterapeutem, který vám je názorně předvede a opraví vás. Pokud fyzioterapeuta z nějakého důvodu navštívit nechcete, pak doporučujeme minimálně zhlédnutí videí, kde kromě toho, že vás cvičitel slovem provází, také uvidíte, jak přesně má daný cvik vypadat a na jaké časté chyby byste si měli dát pozor.

    V prvotní fázi tedy dostačuje úprava pohybových návyků, cvičení, nebo například užívání kompenzačních pomůcek do bot.

    Pokud se rozhodnete pro koupi některého z přípravku a výživu kloubů, nekupujte zajíce v pytli, ale přečtěte si nejprve náš článek 8 tipů na nejlepší kloubní výživu.


HB
Hana Barcalová 28.02.2021 – 03:04

Na levé straně stehna mně bolí asi je to kyčel,v klidu ne, jen při chůzi a než to rozchodím. Pak ale doma musím odpočívat. Nejlépe je mi v posteli, to to nebolí, jen někdy při otáčení. Zabírá mi rozpustná tableta Oramellox, ale nechci je stále užívat. Kdo mi odpoví ? Děkuji předem za radu.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma kde bolí


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás