Kde bolí karpální tunel

Lapetka
Publikováno 9. března 2021
 1. Kde bolí karpální tunel

  Co je karpální tunel

  Karpální tunel si můžete představit opravdu jako tunel. Je to místo v oblasti zápěstí, zhruba uprostřed, kudy se nervy, cévy a šlachy dostávají z předloktí do dlaně ruky. Je ohraničen karpálními kostmi a vazivem. Když tedy někdo řekne, že má karpální tunel (karpály), mluví ve skutečnosti o tom, že má syndrom karpálního tunelu.

  Karpální tunel, sám o sobě, je přirozenou součástí ruky a máme ho opravdu všichni. Je to obdobné, jako když vám někdo řekne, že vám se stěhováním nemůže pomoci, protože má záda :-)

 2. Co je syndrom karpálního tunelu

  Syndrom karpálního tunelu je jedním z nejběžnějších nemocí, která postihuje horní končetiny, konkrétně tedy jejich nervy. Je to útlakový syndrom, který vzniká postižením středního nervu právě v oblasti karpálního tunelu. Rizikovější skupinou jsou pro toto onemocnění ženy.

  Syndrom karpálního tunelu je jednou z nejčastěji přiznávaných nemocí z povolání.

 3. Jak vzniká karpální tunel

  Pokud čtete pozorně, měli byste nás teď v duchu opravit. Karpální tunel totiž nevzniká, ten všichni máme. Vzniknout jako onemocnění může totiž syndrom karpálního tunelu. Ten se projevuje v akutní i chronické podobě.

  Akutní tlakové poškození nervu může vzniknout jako následek úrazu zápěstí, zánětu šlach a vazů, nebo popálenin. Akutní forma je způsobena trvalým a vysokým tlakem v oblasti, kde se karpální tunel nachází.

  Chronická forma je mnohem častější a může vzniknout z více příčin. Velmi často je to chronické přetížení zápěstí, které je způsobené nesprávnou polohou ruky (leckdy celého těla), při práci s počítačem a myší.

  Zmínili jsme, že ženy jsou ohroženější skupinou – za příčinou vzniku chronické formy syndromu karpálního tunelu mohou totiž stát také hormonální změny v důsledku užívání antikoncepce, těhotenství, nebo menopauzy.

  Chronická forma se ale může rozvinout také u jiných profesí – muzikantů, nebo řemeslíků, kteří často pracují s vibrujícím nářadím, a může se jednak jak o vrtačku, tak třeba o sbíječku.

 4. Jaké cviky jsou vhodné

  Pokud patříte mezi skupinu, která by mohla být tímto onemocněním ohrožená, je vhodné začít s cviky a úpravou stereotypních činností preventivně. Kromě pravidelných přestávek je potřeba se zamyslet nad ergonomií práce (jak sedíme, jak držíme myš, jak máme položené ruce na klávesnici) a tyto polohy upravit, případně si pomoci zakoupením ergonomických pomůcek, které nám s lepší pracovní polohou pomohou.

  Příkladem může být například ergonomická myš od firmy Silvercrest.

  V pravidelných přestávkách je pak potřeba svaly ruky a zápěstí protahovat, ruce občas protřepat, oblast zápěstí promasírovat. Vhodné je také ruku chladit – přikládat led, nebo omývat pod studenou vodou, což zmirňuje bolest a pomáhá zánětu rychleji se zahojit.

  Zápěstí můžete mazat různými protizánětlivými i přírodními mastmi a pomáhá také zvýšení příjmu vitamínu B6. Mezi potraviny, které obsahují velké množství vitamínu B6 patří játra (pokud s nimi zatím nemáte zkušenost, přeštěte si, jak játra uvařit), ryby, avokádo, vejce, banány, droždí, nebo zelí. A mimochodem, věděli jste, že banány můžete pěstovat i u nás?

  Mějte na paměti, že rady zmíněné výše syndrom nevyléčí – mohou ale zmírnit příznaky, nebo pomáhat při prevenci.

 5. Kde bolí karpální tunel

  Bolest se projevuje velmi často i v klidovém stavu a jedná spíše o mravenčení, pálení, nebo trnutí prstů rukou. Velké bolesti se objevují i v noci, kdy často postižené budí ze spánku.

  Brnění se týká hlavně prvních tří prstů ruky, občas i čtvrtého – malíček postižen není. Při zvednutí ruky se popisované potíže zvýrazní, a pokud ruku protřepeme, přijde úleva. Mohou být také narušeny svaly palce, který pak nemůžete přirozeně dát do opozice k dlani.

  Diagnózu je potřeba potvrdit nejčastěji tzv. EMG (elektromyografickým) vyšetřením, které měří vodivost nervů, rychlost vedení vzruchů. Pokud se zjistí zpomalení vedení v karpálním tunelu, lékař zřejmě potvrdí syndrom karpálního tunelu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma kde bolí


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás