Kde bolí infarkt

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
 1. Kde bolí infarkt

  Jaké jsou příznaky infarktu

  Ne u všech pacientů se infarkt projevuje stejně. Mezi nejčastější příznaky bývá bolest na hrudi. Ta je většinou popisována jako svírání nebo tlak v oblasti hrudní kosti. Bolest se může vyskytnout i v dalších částech těla. Nejčastěji vystřeluje do levého ramene a paže, ale není výjimkou, že se bolest objeví v obou ramenech, v čelisti nebo v oblasti mezi lopatkami.

  Bolesti často přetrvávají několik minut, někdy mohou na krátkou dobu polevit a po chvíli se zase objeví. Dalšími příznaky provázející infarkt je dušnost, nevolnost a pocení. Infarkt se může objevit při náhlé stresové situaci, ale častěji se vyskytuje v klidu nebo ve spánku.

  U infarktu je důležitá včasná pomoc, proto pokud máte podezření na infarkt, volejte rychlou záchrannou službu 155. I v případě nejasných příznaků je lepší zavolat na uvedenou linku a poradit se zkušenými zdravotníky.

 2. Co je to tichý infarkt

  V některých případech je infarkt zcela jasně rozpoznatelný, někdy se však bolesti na hrudi vůbec nevyskytují. Uvádí se, že asi 10 % infarktu probíhá zcela skrytě nebo jen s velmi mírnými příznaky, které jsou často přehlíženy. U žen se tichý infarkt objevuje častěji než u mužů.

  I v případě, že se neprojevují učebnicové příznaky infarktu, většinou nám tělo dá najevo, že něco není v pořádku. Měli bychom zbystřit, pokud cítíme náhlou únavu a spavost bez zjevné příčiny, například prodělaná viróza. Dále se může objevit studený lepkavý pot, pokožka má bledý odstín. Mezi další signály proběhlého nebo blížícího se infarktu patří nevolnost, závratě, kašel, dušnost a otoky.

  Vyplatí se sledovat pravidelně svůj tlak, pokud patříte do rizikové skupiny lidí ohrožené infarktem.

 3. Jaké jsou následky infarktu

  Infarkt myokardu je většinou způsoben ucpáním tepny, která přivádí okysličenou krev do srdeční komory. Bez kyslíku dochází k postupnému odumírání srdečního svalu. Rozsah následků do velké míry určuje, za jak dlouho od počátečních příznaků byla poskytnuta odborná pomoc. Pokud byla postiženému tepna zprůchodněna okamžitě, je velmi pravděpodobné, že se žádné negativní následky neprojeví.

  Po rozsáhlém infarktu nebo v případě, že se pacient nedostavil do nemocnice včas, se může vyskytnout aneurysma, arytmie nebo srdeční selhání a následná smrt. Bohužel, i přes velmi vyspělou a dostupnou zdravotní péči, patří infarkt myokardu mezi nejčastější příčiny úmrtí.

 4. Může se objevit infarkt ve dvaceti letech, a jaké jsou jeho příčiny

  Infarkt myokardu se většinou vyskytuje až po padesátém roce, avšak v dnešní nezdravé době není nic výjimečného, že infarkt postihne mladé. Příčinou často bývá nezdravý styl života. Faktory, které mohou zapříčinit infarkt nejen v mladém věku jsou:

  • Genetická dispozice
  • Vrozená vada či následek nerozpoznaného onemocnění
  • Kouření
  • Alkohol a drogy
  • Nedostatek pohybu
  • Nevhodná strava (málo zeleniny a časté stravování ve „fast foodech“)
  • obezita, cukrovka
  • vysoký krevní tlak
  • vysoká hladina cholesterolu

  U infarktu hraje důležitou roli prevence. Proto nezanedbávejte péči o své zdraví i preventivní prohlídky u lékaře. Tichým zabijákem, který může zapříčinit vznik infarktu je již zmíněný cholesterol. Co to je cholesterol a jak ovlivnit jeho hladinu v krvi se dozvíte v článku Jak zjistit cholesterol?


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma kde bolí


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás