Jak zálohovat data

Raul Cruz
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak zálohovat data

  Jak zálohovat data na externí disk

  Většina uživatelů potřebuje zálohovat zejména fotografie, videa z dovolených, dokumenty, stažené filmy a hudbu, nebo třeba archivovat faktury. K takovému zálohování stačí většinou externí disk, který se dá zakoupit v prodejnách výpočetní techniky.

  Externí pevný disk se připojí přes rozhraní USB k počítači a poté se na něj zkopírují požadovaná data. Při menších objemech dat může dobře posloužit i fleška. Kapacity jsou dnes již dostatečné a pro přenesení několika GB dat ke kamarádovi je fleška pohodlnější, než nosit celý externí pevný disk.

  Dobré využití pro zálohování dat může mít i již nepoužívaný pevný disk, k němuž se přikoupí tzv. šuplík, do kterého se disk vloží a máme tak externí disk, na který můžeme zálohovat. Před zakoupením šuplíku prověříme disk diagnostickým nástrojem, zda neobsahuje chyby a je ve 100% stavu.

 2. Jak zálohovat data do NASu

  Komfortnější volbou je domácí úložiště, síťový server NAS. Nejlépe s možností vložení dvou pevných disků, kdy jsou disky zapojeny tak, aby v případě, že jeden zkolabuje, zůstala data uchována na druhém. Síťové úložiště NAS má obecně tu výhodu, že je neustále připojeno v síti po 24 hodin denně a mohou na něj přistupovat i ostatní uživatelé v domácnosti.

  NAS obvykle obsahuje mnoho služeb, od printserveru po klienty stahování torrentů, galerie fotografií a videí, streamovací služby, možnost připojení dohledových kamer a mnohé další. Lze na něj zálohovat po bezdrátové síti například z mobilu, tabletu, nebo z jiného počítače.

  Na většinu NASů lze dnes přistupovat i vzdáleně přes internet a tak má uživatel všechna svá data vždy k dispozici. Z NASu lze též přehrávat filmy a fotografie v jiném PC, mobilu, nebo v TV a také hudbu na síťovém přehrávači.

 3. Jak zálohovat data do cloudu

  Jak zálohovat dataDobrou volbou pro toho, kdo má stabilní a rychlé připojení k internetu jsou cloudové služby. Ať už se jedná o Google Disk, One Drive od Microsoftu, Dropbox, nebo třeba Mega, který nabízí až 50 GB volného místa zdarma a veškerá data jsou na něm šifrována. Většina cloudových úložišť nabízí službu automatického zálohování pořízených fotografií a videí, která bývá při instalaci příslušné aplikace na mobilní telefon již zapnutá.

  Nesporná výhoda zálohování do cloudu je ta, že k veškerým svým datům můžete přistoupit z jakéhokoli místa, kde je k dispozici internet a to jak z mobilního telefonu, tak z počítače. V případě, že se vám rozbije stávající počítač, nebo chytrý telefon, je velmi jednoduché data nahrát zpět do nového.

  Většina cloudových služeb umožňuje dvoufázové ověření při přihlášení, kdy vám na mobil přijde SMS s kódem, který následně zadáte do přihlašovacího okna. Je tak vyloučeno, že by se k vašim souborům dostal někdo nepovolaný.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma internet


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás