Jak zjistit DNS

Jiří Podval
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak zjistit DNS

  Co je DNS a jak funguje

  DNS je zkratka z anglického slovního spojení Domain Name System. Jedná se o protokol, který zpracovává propojení názvu internetových domén z číselné podoby na doménové jméno.

  V praxi si můžete představit, že do internetového prohlížeče nemusíte zadávat například 10.0.0.2 ale pouze www.skrblik.cz. DNS po zadání slovního spojení odešle na všechny servery dotaz, který obsahuje tato slova a připojí se na správný server, kde je tato doména provozována.

 2. K čemu slouží DNS

  DNS slouží zejména pro zjednodušení používání internetových sítí. Použití DNS je ale možné i u firemních sítí. DNS dokáže zabezpečit síť, do které se mohou připojit pouze počítače, které mají pevně uvedenou DNS ve struktuře sítě.

  Takto se zajistí bezpečnost sítě před útoky a neoprávněným přístupem cizích osob.

  Díky DNS spolu počítače v síti dokáží rychleji a efektivněji komunikovat. DNS protokol musí během okamžiku vykonat velké množství náročných úkolů. Jeho rychlost je ale také závislá na dostatečném připojení k internetu od vašeho poskytovatele.

  Pro rychlejší odezvu byly vyvinuty tzv. vyrovnávací servery. Ty jsou u vašeho poskytovatele internetu nebo přímo v modemu. Do těchto míst se ukládají adresy navštívených stránek. DNS server tedy nemusí vždy odesílat dotaz na umístění do všech serverů.

 3. Kde DNS najít

  DNS naleznete ve výpisu konfigurace IP. Nejjednodušší postup je následující:

  1. otevřete nabídku Start – vyberte položku Hledat a zadejte heslo cmd
  2. zobrazí se vám spuštění příkazového řádku, do kterého napíšete příkaz ipconfig/all
  3. nyní se vám zobrazí kompletní výpis síťového nastavení vašeho počítače, ve kterém téměř na konci naleznete řádek DNS Servers

  Hledáte také další nastavení vašeho počítače? Podívejte se na naše předchozí články Jak zjistit MAC adresuJak zjistit IP adresu, ve kterých se dočtete podrobnější informace.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma internet


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás