Jak zjistit uniklé heslo

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak zjistit uniklé heslo

  Jak zjistit uniklé heslo

  V některých případech si přímo sami všimnete, že je něco špatně. Z některých webů zasílají v případě podezření informační e-mail, v jiných případech nebude možné se do některé ze služeb přihlásit. Stejně tak vám mohou začít chodit podezřelé e-maily.

  Zároveň však může dojít k úniku hesla velmi nepozorovaně. Často si totiž úniku nemusíte vůbec všimnout, či můžete celý problém zjistit až za delší dobu.

 2. Kde zjistit únik hesla e-mailu

  Pro zjištění, zda došlo k úniku hesla či nikoli, poslouží výborně web HaveIBeenPwned.com. Zde jednoduše zadáte e-mailovou adresu, u které chcete zjistit, zda k úniku hesla došlo, a server situaci vyhodnotí.

  Pokud k úniku hesla došlo, často web také zobrazí, kde se uniklé heslo nachází. Pokud únik nenastal, můžete být klidní. I v tomto případě se však vyplatí hrozbu nepodceňovat a dostatečně se věnovat prevenci.

 3. Co dělat v případě úniku hesla

  Pokud zjistíte, že došlo k úniku hesla, okamžitě si své heslo změňte. Pokud navíc máte stejné heslo pro přihlášení na několika webech, je nutné změnit heslo na všech těchto webech.

  Pokud tedy došlo k úniku hesla e-mailu, které je však totožné s heslem k Facebooku a Instagramu, je nutné změnit heslo na všech uvedených platformách.

  V horším případě, pokud není možné se k dané službě přihlásit a ani není možné heslo změnit, je nutné krádež hesla nahlásit. Postup se liší dle jednotlivých webů.Vždy je však třeba krádež nahlásit co nejdříve.

 4. Základní typy pro bezpečnější heslo

  Základem kybernetické bezpečnosti je prevence. Ta se opravdu vyplatí. Při úniku hesel mohou vzniknout průšvihy, jejichž řešení bývá často složité a zdlouhavé. Prevence se tak opravdu vyplatí.

  Podívejte se na několik základních tipů, jak učinit své heslo bezpečnějším:

  • Ve svém hesle použijte číslice i písmena. Heslo 1234 opravdu není příliš složité uhodnout. Ideální je použít kombinaci čísel, malých i velkých písmen a případně také znaků.
  • Čím delší heslo, tím lépe. Není samozřejmě třeba mít heslo o 20 znacích, pokud však bude mít vaše heslo 3 písmena, není příliš složité ho prolomit.
  • Používejte několik různých hesel, rozhodně nemějte jedno heslo pro přihlášení na několik webů.
  • Hesla také v pravidelných intervalech měňte.
  • Své heslo nikomu nesvěřujte, nikam ho nezadávejte.
  • Pokud si nemůžete hesla zapamatovat, používejte Správce hesel.

  V souvislosti s kybernetickou bezpečností by se vám mohla hodit informace o IP adrese. Pokud vás zajímá, jak tuto informaci zjistit, podívejte se na náš návod jak zjistit ip adresu.


  V
  VL 06.08.2023 – 07:23

  Pokud máte obavu sdělovat svou e-mailovou adresu na nějakých neznámých stránkách, tak jako alternativu můžete použít službu Avast Hack Check od známé české společnosti AVAST (https://www.avast.com/hackcheck), která vám únik hesla rovněž zkontroluje.

  Odpovědět

  Napsat komentář

  Další návody na téma internet


  💵

  Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

  🖋️

  Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

  😊

  Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

  Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

  🙏

  Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

  Rubriky
  O nás