Jak využít výklenek ve zdi

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak využít výklenek ve zdi

    Jaké jsou výhody výklenku ve zdi

    Při vhodném využití nám výklenky ve zdech, nebo také niky, jak se jim někdy říká, poskytnou spoustu výhod. Většinou je vnímáme jako výrazný dekorativní prvek, který můžeme využít na uložení spousty drobností, ale jeho vhodným využitím rovněž ušetříme nemalé investice, které bychom vložili do nákupu drahého nábytku.

    Například, když jej přebudujeme na knihovnu. Pokud se rozhodneme využít výklenky pro umístění elektrospotřebičů nebo vhodných kusů nábytku, dosáhneme také výrazné úspory místa.

  2. Co všechno můžeme umístit ve výklenku ve zdi

    Možnosti využití výklenků závisí na tom, v jaké místnosti se nachází a také na jejich velikosti a hloubce. V případě malých výklenků například v obývacím pokoji do nich můžeme umístit dekorační předměty, jako jsou vázy, sošky, obrazy, svíčky, kytky, rodinné fotografie, knihy nebo třeba hodiny.

    Některé dekorace si můžeme i sami vyrobit. Třeba svíčku. Její výroba není složitá a vlastnoručně vyrobená svíčka bude tou nejlepší dekorací nebo dárkem. Jestliže nevíte jak na to, přečtěte si náš článek Jak vyrobit svíčku.

    V koupelně se přímo nabízí použít výklenek pro vonné svíčky, koupelovou sůl, kosmetiku, ručníky, osušky.

    V kuchyni najdou využití například pro skleničky s kořením, dekorativní kousky nádobí, ale také třeba pro vinotéku.

    Krásně vypadají výklenky na schodišti a tady mají většinou výrazný estetický charakter.

    Podstatně rozmanitější a také funkčnější využití mají velké výklenky. Můžeme do nich umístit téměř všechny elektrospotřebiče, jejichž rozměry to umožňují. Často bývají využívány právě pro televize. Velice útulně vypadá ve výklenku malá sedací souprava, ale umístit zde můžeme i jiný nábytek.

    Dobře se zde vyjímají různé komody nebo truhly. Pokud výklenek nesahá až k zemi a je dostatečně hluboký, můžeme si v něm vytvořit útulný koutek pro odpočinek nebo čtení. Stačí jej vybavit sedákem, polštáři a teplou dekou.

  3. Jaké jsou možnosti úpravy výklenku ve zdi

    Do mělkých a menších výklenků se nehodí vkládat police nebo skříňky. Ale můžeme je natřít barvou nebo použít strukturovanou tapetu. Hlavně dbáme na to, aby všechno barevně ladilo se zbytkem vybavení.

    Velice zajímavý interiérový prvek získáme, když kolem takového mělkého výklenku uděláme rám. Pokud bude ve stejném stylu jako ostatní dveřní rámy v místnosti, skvěle zapadne do interiéru.

    Naopak hlubší výklenky si o poličky přímo říkají, ale nejprve si musíme ujasnit, k čemu budou police sloužit. Pro lehké dekorativní předměty můžeme použít například skleněné police. Vypadají vzdušně, elegantně a sklo nám uříznou a zabrousí v každém sklenářství.

    Pro větší zátěž, jako jsou například knihy, budou nejlepší police dřevěné. Dřevo skýtá nepřeberné možnosti úprav. Od barev, laků, mořidel až po využití například starých trámů nebo fošen, které už mají svou nenapodobitelnou patinu a ve stylových interiérech starších domů se velice dobře vyjímají. Přičemž stěny výklenku můžeme rovněž obložit dřevem, můžeme je omítnout nebo nechat bez omítky a původní cihly nebo kámen jen vyspárovat a napenetrovat. Fantazii se meze nekladou.

    Opravdu velké výklenky, do kterých chceme umístit nábytek nebo elektrospotřebiče, většinou omítneme a vymalujeme. Výjimku tvoří koupelny, kde zpravidla použijeme obklad.

    Pokud si ve výklenku chceme zřídit odpočinkové posezení, je vhodné obložit jej celý, abychom zabránili odírání stěn. Použít můžeme opět dřevo, ale pocit útulnosti vytvoří třeba i cihelný nebo kamenný obklad.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak využít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás