Jak využít sklep

Lenka Rutteová
Publikováno 13. března 2021
  1. Jak využít sklep

    Jak využít mokrý a hluboký sklep

    Mokrý a hluboký sklep se málokdy staví přímo pod domem, většinou je součástí hospodářských stavení nebo technického zázemí domu, takže bývá pod garáží, pod stodolou, pod chlévy apod.

    V kopcovitých krajinách se mokré sklepy razí i do okolních svahů, kde sice nemusíte do sklepa příliš hluboko pod zem, ale vzhledem ke kopci nad ním jde o sklep dostatečně chladný a vlhký na to, aby sloužil svému původnímu účelu.

    K čemu byly určeny mokré a hluboké sklepy? Vždy ke skladování potravy, a to jak v podobě syrové zeleniny, brambor a ovoce, tak třeba i zavařenin, kompotů. Skvělé jsou tyto sklepy i pro skladování vína, a to jak lahvového, tak toho ve větších nádobách.

    V takovém typu sklepa je totiž v zimě tepleji než v okolí, většinou v něm ani nemrzne, kdežto v létě je v něm chladněji než venku. Tyto vlastnosti si hluboký sklep ponechá, ať jej jakkoliv rekonstruujete, neboť je pod zemí, a tak je okolní zemí držen ve stálejší teplotě.

    Toho lze využít třeba i pro vybudování podzemního bazénu, pokud o něj budete stát. Jen je nutné počítat s opravdu velkými úpravami a možná i nutností zbořit hospodářskou / technickou stavbu stojící nad sklepem.

    V hlubokém sklepě vždy skladujte jen to, co sice nesmí zmrznout, ale může to být ve vlhku. Takže plechovky nikdy, ale zavařené sklenice kdykoliv. Zelenině se tu dařit bude, ovšem jen té, která vlhko snese. Například cuketa nebo dýně vám za umístění v hlubokém vlhkém sklepě nepoděkují. Ale brambory ano.

    Vlhký sklep je někdy i pod panelovými domy nebo pod domy bytovými. Většinou jsou postaveny tak, aby v nich šlo skladovat jak například zavařeniny, tak i sezónní věci, hlavně třeba sportovní výbavu – kola lyže apod.

  2. Jak využít suchý sklep pod domem

    Suchý a zateplený, izolovaný sklep pod domem, zejména pokud je v něm i rozvedeno topení, je hotovým pokladem. Můžete do něj přesunout veškeré technické zázemí domu, a to včetně praní, nářadí k údržbě domu a okolí, věcí na zahradu, sezónního skladu oblečení a obuvi, atd.

    Takový sklep se ale snadno může stát i vaší kanceláří, fitkem, kutilskou dílnou, můžete si v něm udělat obrovskou knihovnu, místnost pro vaše exponáty, které sbíráte, zkrátka zašívárnu, v níž budete relaxovat (psychicky nebo fyzicky).

    Mnoho živnostníků podniká ve sklepě pod domem, kde si zařídili dílničku, pracovnu nebo salon, případně maloobchodní prodej s drobnostmi. I to je velmi dobře možné. Jestli chystáte velkou rekonstrukci, i pod dům se může vejít bazén či moderně vybavená tělocvična.

  3. Jak využít suterén

    Suterén je často stejný jako suchý sklep pod domem, ale s tím rozdílem, že do suterénu jsou zabudovaná okna, tedy je v něm i přirozené světlo. Využít ho můžete v podstatě stejně jako suchý sklep, navíc jsou zde i možnosti bydlení, například zajímavý pokoj pro děti nebo herna pro ně.

    V bytových domech často bývají nevyužité suterény s velkými plochami. Tady se mohou pak majitelé bytů rozhodnout například pro společnou tělocvičnu, knihovnu, hernu pro děti, relaxační koutek s křesly a matracemi, možností je nepočítaně. Chce to jen dobrou vůli a hlavně vzájemnou důvěru mezi majiteli bytů.

    Možná vás bude zajímat, na co ještě se ptát při prohlídce bytu, vedle právě přítomnosti sklepa a jeho povahy. Nasbírali jsme pro vás 11 rad přímo od makléře.  A jestli máte vhodný sklep, co takhle v něm skladovat domácí medovinu? Podícejte se jak medovinu vyrobit.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak využít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás