Jak využít šalvěj

Zdeňka Kolářová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak využít šalvěj

  Co je šalvěj

  Šalvěj lékařská ( Salvia officinalis ) je polokeřovitá rostlina vzrůstu cca 40 cm s šedostříbrnými listy a drobnými fialovými i bílými kvítky, které se objevují v květnu až červenci. Pokud ji pěstujete na zahrádce, je vhodné ji umístit na velmi slunné stanoviště a využít velmi propustné půdy. Na zimu je nutné ji přikrýt například chvojím, jelikož není příliš odolná velkým mrazům.

 2. Jak využít šalvěj při nemocech

  Šalvěj je známá pro své protizánětlivé, protivirové a proti bakteriální účinky a nejčastěji se využívá ve formě nálevu nebo čaje.

  Využití má pro své antiseptické účinky v dutině ústní, při bolení v krku, drobných poraněních v ústech, problémy se zuby, kdy lze nálev pouze kloktat.

  Vnitřně má využití při potížích s trávícím traktem, proti nadýmání, proti průjmu. Dále brání nadměrnému pocení a zklidňuje nervy.

  Další použití je zevní při problémech s lupénkou, lupy, mykózami a plísněmi.

  Při používání si je potřeba uvědomit, že při větším množství je šalvěj i toxická a nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám. Ostatní lidé by měli konzumaci omezit na max. 3 šálky denně.

 3. Jak využít šalvěj v kosmetice

  Šalvěj se často používá v ústních vodách, v zubních pastách a v kosmetických přípravcích určených pro problematickou pokožku se sklonem k lupům, akné a k ekzémům.

  Velice vhodná je šalvěj k použití do koupelí. Pokud si tuto blahodárnou koupel chcete dopřát a nechcete kupovat drahé kosmetické přípravky, stačí 200g šalvěje zalít horkou vodou chvíli povařit, přecedit a poté přilít do vaší běžné koupele.

 4. Jak využít šalvěj ve slaných pokrmech?

  Jako kořenící přípravek lze šalvěj použít k přípravě masa zvláště telecího, jehněčího, skopového a ryb.

  Oblíbená je příprava pesta ke grilování ryb. To jednoduše vyrobíme umixováním šalvějových lístků, vlašských ořechů, slunečnicových semínek a česneku. Nakonec přidáme sůl a olivový olej. Pestem potíráme ryby před a během grilování


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma bylinky


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás