Jak se správně starat o zuby

Veronika Jelínková
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak se správně starat o zuby

    Jak se správně starat o zuby?

    Správná péče o zuby je základem zdravého chrupu.

    Určitě nic nezkazíte prevencí. Zubního lékaře navštěvujte pravidelně dvakrát ročně. Návštěvy zubaře kombinujte s návštěvou dentální hygienistky. Ta vám ukáže, jak správně zuby čistit a odstraní zubní kámen.

    Zuby si čistěte pravidelně dvakrát denně. Používejte správný kartáček, vhodnou pastu a doplňky ústní hygieny.

    Zubům a dásním také prospívá zdravá životospráva, omezení konzumace sladkostí a pití sladkých nápojů.

  2. Jak si správně čistit zuby

    Čištění zubů je nejlepší po každém jídle. Pro mnoho z nás je to nereálné, ale nejméně dvakrát denně je čištění zubů nutné.

    Důležitá je především kvalita hygieny, proto správné čištění dvakrát denně stačí. Ústní hygienu bychom měli provádět po snídani a před spaním.

    Abychom nevynechali při čištění žádný zub, začínáme s čištěním na jedné straně a končíme na straně druhé. Nejprve jednu čelist, poté druhou čelist. Není vhodné přeskakovat.

    Začneme na ploskách stoliček. Tam můžeme použít jakýkkoli pohyb, učinný je ale pohyb do kříže, aby se vyčistily rýhy mezi hrbolky.

    Pokračujeme vnitřní stranou zubů. Tyto části bývají často zanedbávané, proto je nejlépe čistíme hned ze začátku. Zde již kroužíme kartáčkem zub po zubu a jemně kopírujeme ovál.

    I z vnější strany zubů pokračujeme krouživým pohybem. Kroužíme i přes dásně, u kterých vzniká nejvíce plaku a navíc se tím masírují. Při rovném pohybu by se plak nepodařilo dokonale odstranit. Dásně jsou také velmi citlivé a mohlo by dojít k ústupu dásní a tím se zvyšuje citlivost nejen na horko a chlad, ale také na vznik parodontózy.

    Myslíme také na mezizubní prostory. K dočištění použijeme mezizubní kartáčky, nebo zubní nit. Poté vypláchneme ústní vodou. Ta však není nutná, pouze doplňuje péči a osvěžuje dech intenzivněji, než pasta.

  3. Jak vybrat zubní kartáček a pastu

    Na trhu najdeme široký výběr doplňků k ústní hygieně. Ovšem k čištění zubů potřebujeme hlavně dobrý kartáček a zubní pastu. To je základní vybavení, bez kterého se doma neobejdeme.

    Kartáček by měl být měkký či střední měkkosti. Jedná se o kartáčky soft, ultrasoft, supersoft. S měkkými kartáčky vyčistíte zuby velmi dobře, délka čištění je ale delší. Při používání trvdých štětin na kartáčku může dojít k poranění dásně a způsobit krvácení.

    U výběru zubní pasty se zaměřte na obsah fluoridu. Ten mineralizuje zubní sklovinu a zabraňuje vzniku zubního kazu. Fluoridové pasty jsou rozděleny do kategorií pro děti a dospělé, proto by děti měly mít vždy svou pastu. Pasty pro děti mají také lepší chuť a děti tolik nedráždí.

    Pasty se zvýšeným obsahem fluoridu jsou určené hlavně pro ty, kteří trpí zvýšenou kazivostí zubů, proto sledujte složení a v případě zdravých zubů používejte pasty s obsahem fluoridu do 1500 ppm.V populaci se též objevuje přecitlivělost a alergie na fluorid, proto se vyrábí pasty i bez něj. I přílišné používání past s obsahem fluoridu může uškodit.

    Pasta by měla být chuťově příjemná a měli bychom mít pocit svěžího dechu po vyčištění. Zubní pasta pomáhá udržovat zuby bílé.

    K péči o chrup patří i mezizubní kartáčky. Bohužel ale nestačí jeden. Pro náš chrup je potřeba používat až tři velikosti. Mezizubní prostory se liší velikostí a je proto potřeba vzít na každý prostor jinou velikost mezizubního kartáčku.

  4. Jak se starat o zuby v těhotenství

    Těhotenství se může na zubech určitě projevit. Rozhodně ale nejde o samovolné zvýšení kazivosti a zánětlivosti.

    Zuby se mohou více kazit, protože v období gravidity se zvyšuje konzumace sladkého.

    V prvním trimestru je časté zvracení a to poleptává zuby kvůli obsahu kyselin. Proto po zvracení je vhodné několikrát vypláchnout ústa pouze čistou vodou a nečistit je kartáčkem a pastou nejméně 15 minut. Zuby poleptané kyselinou nesnáší čištění dobře.

    Pokud bylo již před těhotenstvím se zuby vše v pořádku, nemusíte mít strach ani v těhotenství. O zuby se však starejte stejně pečlivě jako před těhotenstvím. Pak nehrozí žádná velká katastrofa, o kterých se mylně dočtete či vás tím strašily babičky.

  5. Jak správně pečovat o dětské zuby

    Péče o zuby začíná s prvním zubem. Je potřeba se začít starat o zoubek ihned po prořezání a s růstem dalších s čištěním pokračovat.

    Na začátek čištění zoubků mohou maminky používat tzv. “prsťáček”. Jedná se o gumový návlek na prst, jehož pomocí se čistí. Dítě si tak od útlého věku zvyká, že má denně kartáček v puse.

    Později přijde na řadu klasický dětský kartáček na zuby a dětská pasta, která nepálí a je sladká.

    Dítě, nejméně do školního věku, je potřeba u čištění zoubků hlídat a kontrolovat. Malé děti nemají rozvinutou motoriku natolik, aby dokázaly zoubky čistit poctivě a jedině cvikem se to mohou naučit. Což je ovšem dlouhodobá záležitost. Malé děti si také neuvědomují vážnost zubního kazu, proto je rodičovský dohled důležitý.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak se správně


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás