Jak mít bílé zuby

Lucie Telievová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak mít bílé zuby

    Pravidelná péče o zuby

    Abyste docílili co nejlepšího výsledku, je důležitá pravidelná a správná péče. Proto tento základ nepodceňujte. Zuby si čistěte dvakrát denně (tedy ráno a večer) po dobu minimálně tří minut. Používejte měkký kartáček a pravidelně ho měňte. Také mezizubní prostory potřebují vaši péči v podobě mezizubních kartáčků a nití.

    I přesto, že zubař nejspíš není vaším oblíbeným lékařem, nezapomínejte ani na pravidelné návštěvy stomatologa. A nejen to – provést by se měla i dentální hygiena by se měla jednou za půl roku.

    Pokud budete mít zdravé a čisté zuby bez plaku a zubního kamene, můžete se pak věnovat i jejich barvě. Barva zubů je dána sice geneticky, ale konečný výsledek lze ovlivnit různými prostředky. Je potřeba ale vždy postupovat opatrně, protože bělení (hlavně to domácí), není vždy zcela bez rizika. Výsledkem pak místo krásného úsměvu může být poškozená sklovina.

  2. Pro koho není bělení zubů vhodné

    Jednoznačně bělení zubů nelze doporučit těm, kteří o ústní hygienu příliš nedbají, dále pak těm, kteří mají jakékoliv problémy, například zánět dásní či paradentózu. Vyhnout by se bělení měli i lidé s citlivými zubními krčky či majitelé zubů s povrchovými pigmentacemi nebo mnoha kazy. Pokud patříte mezi kuřáky, pak může být účinek bělení snížen. Doba těhotenství a kojení také není příliš vhodná pro tento zásah.

  3. Ordinační bělení zubů

    Nejnákladnější, ale bezkonkurenčně nejúčinnější a nejrychlejší technika je ordinační bělení zubů – tedy to, které provádí stomatolog. Jedině lékař totiž dokáže stanovit oprávněnost takového zásahu. Rozpozná totiž kazy, netěsné výplně, obnažené krčky, paradontózu a další zdroje rizik a komplikací bělení. Do kapsy ale budete muset sáhnout klidně i pro 10 tisíc a více.

    K bělení se používají vysoce koncentrované bělící gely, které obsahují peroxid vodíku (až 38%) nebo peroxihydrát močoviny (až 40%). Látky obsahující vyšší koncentraci, než je 20 % už se označují za žíraviny! V žádném případě aplikaci takto silných prostředků nezkoušejte doma. Pokud unikne takto koncentrovaná látka na měkké tkáně, třeba dásně, dojde k její poškození. Takové místo pak pekelně pálí, je bílé a může se podobat i aftům nebo vředům. K aktivaci bělících látek stomatolog používá speciální lampy nebo lasery. Při jejich použití se občas může objevit i bolest, která je způsobena momentálním rychlým zvýšením teploty v zubu. Jedno takové sezení trvá 30-60 minut a pokud je potřeba, může se opakovat za čtrnáct dní až měsíc.

  4. Bělení zubů doma

    Určitě si na pomoc můžete přibrat přípravky volně dostupné v drogerii či lékárně.

    Bělicí pasty

    Aby měla bělicí účinek, potřebuje obsahovat větší množství peroxidu, které kvůli normám často obsahovat nemůže. Spíš než bělicí účinek pak budou pouze udržovat vaši stávající barvu zubů. Lepší výsledek spíš nelze očekávat.

    Bělicí pásky

    Mají větší výsledný efekt, než pasty. Na internetu či v drogérii lze sehnat různé značky. Většinou to jsou průhledné „samolepky“, které nalepíte na horní i spodní řadu zubů a necháte působit.

    Gel od zubaře

    Je jednoznačně nejúčinnější metoda, co se domácího bělení týče. Není ani tak nákladná, jako je bělení v ordinaci. Zubař vám odlije otisky a na tomto základě vytvoří plastovou zubní násadku. Prodá vám domů gel, který si budete tři až šest týdnů aplikovat sami. Využít se dá jak noční (6-8 hodin při spánku), tak denní bělení (cca 1 hodina přes den).

    Domácí recepty

    Existuje ale i pár „receptů“, které si můžete vyzkoušet i doma! S žádným to ale příliš nepřehánějte a nepoužívejte často. Mohli byste si narušit zubní sklovinu.

  5. Jak si vybělit zuby doma

    Jahody

    Existují jisté potraviny, které mají samy o sobě bělicí účinek. Patří k nim například jahody. Obsahují totiž enzym, který je přírodním bělidlem. Jak na to? Několik jahod očistěte a rozmačkejte (můžete přidat i trochu sody), kartáčkem naneste silnou vrstvu jahodové směsi na zuby. Ponechte ji tak dvě až pět minut, a pak pečlivě omyjte. Na závěr zuby ještě vyčistěte fluoridovou pastou, abyste předešli poškození zubů jablečnými kyselinami, které jsou v jahodách taktéž přítomny.

    Jedlá soda, kypřicí prášek

    Jedlá soda obecně patří mezi dobré domácí pomocníky, především co se čištění týče. Platí to i u zubů. Smíchejte čajovou lžičku sody (nebo kypřicího prášku) a pár kapek octa nebo citronové šťávy. Směs bude pěnit, tak se nelekněte. Poté si můžete vyčistit zuby. Ale pozor na to – tento způsob je sice poměrně účinný, ale také ne zcela bezpečný. Můžete si totiž poškodit zubní sklovinu. Zub se odvápní a měkká organická hmota může být pak snáze napadnutelná bakteriemi nebo odřená.

    Peroxid vodíku

    Můžete zkusit i tuto metodu, kdy smícháte lžičku jedlé sody, lžičku peroxidu vodíku a lžičku vody. Směsí si pak vymyjte ústa a poté směs vyplivněte. Zuby vyčistěte pořádně kartáčkem.

    Šalvěj lékařská, bazalka svatá, máta peprná

    Jistý bělicí účinek mají i listy bylin. Usušte je na slunci a rozdrťte. Prášek můžete pak použít jako pastu. Výhodou je, že šalvěj může pomoci odstranit i jiné zubní problémy.

    Špenát

    Podobné účinky, jako výše popsané bylinky by měl mít i špenát. Ten ovšem sušit nemusíte. Budete-li ho žvýkat pravidelně, budete průběžně odstraňovat plak ze zubů.

  6. Bílá dieta

    Téměř po jakémkoliv zákroku bělení zůstává povrch zubu „otevřený“, což znamená, že je více náchylný k usazení barevných pigmentů. Je vhodné proto zhruba den poté dodržovat takzvanou „bílou dietu“. Bez obav si můžete dát v podstatě cokoliv, co je bílé:

    • Kuřecí maso, bílá ryba, bílý jogurt
    • Brambory bez slupky, rýže, bílé těstoviny
    • Odstředěné mléko, čistá voda

    Potraviny, které zabarvují zuby zkuste buď vynechat úplně, nebo je konzumovat pouze občas. Jde především o:

    • Káva, černé čaje, barevné limonády
    • Červené víno, pivo, barevný alkohol
    • Barevné omáčky, chleba
    • Ovoce (v podstatě jakékoliv, zcela se ale vyhněte třeba borůvkám, malinám, atp.)
    • Barevná zelenina: červená řepa, rajčata, mrkev
    • Jakékoliv jiné barevné nebo barvené potraviny
    • cigarety

M
Martina 01.07.2021 – 18:53

Dlouhodobě používám pasty na bělení zubů s koloidním zlatem, nikdy jsem se svými zuby nebyla tak spokojená.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma zdraví


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás