Jak se správně chovat ve vztahu

Veronika Jelínková
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak se správně chovat ve vztahu

  Co čekat od vztahu

  Od vztahu mnoho lidí očekává až příliš.

  Ve vztahu bereme, ale musíme také dávat. Ve společné cestě životem nás čeká mnoho výstupů i pádů. Žádný vztah se neobejde bez krize či neshod. Děláme kompromisy a věnujeme svůj čas do osoby, kterou máme rádi.

  Žádný vztah není dokonalý, ovšem stojí za to!

  V partnerovi můžeme najít životní podporu, pocit bezpečí a prostor, kde můžeme být sami sebou. Ve vztahu by nám mělo být více dobře, než špatně. Chtějte žít po boku někoho, kdo vás vyslechne, poradí, pohladí. Čekejte respekt a věrnost. To, jaký vztah máme, děláme my sami. Partnerství dokonalé nenajdeme. Očekávejte tedy, že vztah dá hodně zabrat.

 2. Jak se správně chovat na začátku vztahu

  Na začátku každého nového vztahu stojí zamilovanost. Zamilovanost nosí růžové brýle a nutí nás hodně věcí nevidět, nebo přehlížet. Zamilovanost dle odborníků trvá 2-6 měsíců. Je to celkem dlouhá doba, proto bychom měli zůstat nohama na zemi.

  Na začátku vztahu nelžete. Pokud s partnerem/ partnerkou zůstanete, mohlo by se vám to vymstít. Staré lži nakonec vyplavou na povrch a mohou způsobit nepříjemnosti.

  Nebuďte stále spolu. Zůstaňte v kontaktu s přáteli a dál se zabývejte svými koníčky. Pokud má vztah vydržet, času bude spousta a tzv. „ponorka“ nepřijde.

  Dejte si na vše dost času a velká rozhodnutí si nechte projít hlavou delší dobu. Společné bydlení, nebo potomstvo, jsou rozhodnutí, která by měl člověk dělat s čistou hlavou. Nenechte se proto zmanipulovat příliš brzy.

  Mluvte o všem a obzvlášť o důležitých tématech. Když narazíte na téma, které považujete za důležité, řekněte svůj názor a nebojte se. Je dobré o sobě vědět brzy, abyste poznali, zda jste na společné cestě, nebo máte příliš odlišné názory. Pokud jeden chce děti a druhý ne, bohužel se nedá udělat kompromis a vztah nejspíš dopadne rozchodem. Neztrácejte tedy zbytečně čas a mluvte mezi sebou otevřeně.

 3. Jak si udržet vztah

  Měli bychom si být vědomi toho, že na začátku vztahu se neprojeví rub i líc zároveň.

  Během vztahu poznáváme člověka hlouběji, a proto objevujeme i špatné stránky. Na tom není nic zlého. Každý má nějakou chybu. Pokud s tímto faktem počítáme od začátku, nebudeme překvapeni a nezasáhne to tolik nás, ani vztah.

  Pokud se ve vztahu objeví něco, co se vám nelíbí, určitě o tom mluvte. Komunikace je základem pro vztahy a vše se dá vyřešit. Při komunikaci buďte upřímní. Mnohdy myšlenky vyřčené nahlas nezní nakonec tak hrozně.

  Chovejte se hezky k rodině a přátelům partnera či partnerky. Ne každý vám musí sednout, přesto respekt k blízkým osobám pomáhá vztahu.

  Ve vztahu si určete pravidla, která budou vyhovovat oběma. Ať už se jedná o pravidla úklidu domácnosti, nebo času tráveného mimo domov. Pravidla pomáhají vztah udržet v mezích, které jsou únosné pro obě strany.

  Vztahy jsou o kompromisech. Není vždy lehké se shodnout na všem, ale nalézt vhodný kompromis uspokojí oba partnery.

  Věnujte se i sobě a užívejte si čas o samotě. Správný partner by měl pochopit, že občas potřebujeme čas jen pro sebe. Být s jednou osobou 24 hodin denně není vhodné pro blaho vztahu. Nakonec by se mohlo stát, že s druhým nevydržíme ani minutu.

  Nebojte si dopřát si víkend na rybách, nebo večer s kamarádkami u vína.

 4. Jak se správně chovat k partnerovi

  O partnerovi mluvte hezky. I když není vše vždy perfektní, partnerovi sprostě nenadávejte a nepomlouvejte ho.

  Při hádkách neříkejte věci, kterých byste mohli později litovat. Radši se zamyslete, zda mají vaše slova doopravdy význam a teprve poté je řekněte. Pohrdání a urážky pouze uškodí a s neshodou to nemá většinou nic společného.

  Buďte upřímní a neskrývejte své emoce. Klidně si poplačte, pokud je třeba. Mluvte o všem a je-li pro vás něco důležité, ozvěte se.

  Věnujte partnerovi čas. Čas je to nejdražší, co můžete dát. Udělejte si klidně pěkný víkend mimo domov, nebo udělejte společně něco, co jste ještě nedělali. Např. zajděte do divadla.

  Nepředpokládejte, že vše co partner dělá je samozřejmé! Pokud přestaneme za činy děkovat, nebo je začneme považovat za běžné, partnera to nemusí již více naplňovat. Ženy ocení, pokud se muž postará o večeři, nebo za ní alespoň poděkuje.

  Nečekejte, že partner zůstane navždy stejný. Lidé se mění, rostou a mění názory. A to je v pořádku.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak se správně


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás