Jak se správně píše datum

Lapetka
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak se správně píše datum

  Jak se správně píše datum?

  Pokud píšete datum pouze číslicemi, pak se používají dva způsoby – nejběžněji se datum píše bez dalších nul. Tedy kdy například únor vyjádříte jako 2, nikoliv 02. V tomto případě pak nastává nejvíce chyb – správný zápis je v tomto případě s mezerami za tečkou, tedy 16. 2. 2019.

  Pokud byste psali datum, konkrétně měsíc a den ve dvoumístném tvaru, tedy s nulami u jednociferných dnů a měsíců, pak se již mezera za dnem a měsícem nepíše. Takže 16.02.2019. Mnemotechnickou pomůckou může být, že nuly nahrazují mezery.

  Pokud si datem označujete různé elektronické soubory, které si ukládáte, pak je vhodné zvolit sestupný zápis data, kdy nejprve zapíšete rok, pak měsíc a nakonec den. Tento způsob se vyplatí si osvojit, protože si pak dokumenty můžete jednoduše seřadit podle data. Pokud budete psát datum sestupně, pak dny a měsíce pište ve dvoumístném tvaru a vše oddělujte spojovníkem (pomlčkou): 2019-02-16.

  Poslední možnost zápisu je kombinace číslic a písmen. Písmem se zapisuje měsíc, den se vypisuje bez přidané nuly u jednomístných číslic a platí pravidlo mezery za tečkou označující den – správný zápis vypadá tedy takto: 16. února 2019.

  Mimochodem, pokud nemáte na své klávesnici numerické klávesy a nebaví vás neustále držet při psaní číslic klávesu shift, naučte se, jak jednoduše změnit klávesnici. Pokud si například osvojíte příslušnou klávesovou zkratku, je přepnutí do angličtiny a zpět otázkou vteřiny – a vy pak můžete psát číslice i bez shiftu.

 2. Jak zajistit, aby se datum na konci řádku nerozdělilo?

  Pokud se vám stane, že datum, které chcete zapsat s mezerou, vyjde na konec řádku a vám by se tak stalo, že budete mít například den a tečku na jednom, a měsíc a rok na druhém řádku, stačí je spojit takzvanou nezlomitelnou, nebo také nedělitelnou mezerou.

  Díky ní se jakákoliv dvě slova, mezi které ji vložíte, od sebe neoddělí – datum vám tedy skočí rovnou a pohromadě na druhý řádek. Nezlomitelnou mezeru napíšete tak, že místo mezerníku zmáčknete kombinaci kláves CTRL+SHIFT+mezerník (na MAC OS je to kombinace kláves option+mezerník).

 3. Jak psát datum anglicky?

  V angličtině je více možností zápisu data, než v česku. Podstatně se od sebe liší i britský a americký způsob zápisu dat. Nám je možná trochu bližší britský zápis, zejména tím, že se datum píše v pořadí den – měsíc – rok. Setkat se tak můžete s těmito variantami: 16th February 2019, 16 February 2019, 16/2/2019, nebo 16/2/19. První dva způsoby jsou formálnější.

  Zápis v americké angličtině se liší zejména tím, že se jako první uvádí měsíc, pak den a nakonec rok. Zápisy pak mohou vypadat takto: February 16th, 2019, February 16, 2019, 2/16/2019, nebo 2/16/19. Stejně jako u britské verze, je i zde formálnější zápis slovní.

  U obou variant jsou vedle lomítka možné i varianty číselného zápisu s tečkami nebo pomlčkami. Pokud se chcete do studia angličtiny ponořit více, můžete si přečíst naše tipy na bezplatné naučení se cizího jazyka.

 4. Jak psát datum a místo v dopise?

  Pokud chcete na konci dokumentu vložit datum a místo jeho vytvoření, pak, co se týče data, můžete použít jak jednociferný zápis s mezerami, tak variantu se slovním vypsáním měsíce. Slovní varianta se používá spíše v osobní korespondenci, nebo třeba v právních dokumentech.

  V těchto případech si také můžete zvolit, zda použijete první, nebo šestý pád – můžete si tedy vybrat mezi variantou Ostrava 16. února 2019, nebo V Ostravě 16. února 2019. Tento způsob zápisu můžete použít třeba i v motivačním dopise. Pokud nevíte, jak na něj, podívejte se náš návod, kde najdete i vzor.

  V úřednější, nebo také v obchodní korespondenci se pak upřednostňuje psaní dat v číselné podobě, tedy Ostrava 16. února 2019. Místo, kde byl dokument vytvořen, se v tomto případě udává v prvním pádu. V minulosti jsme vám přinesli i vzor obchodního dopisu.

  Jak jste si možná všimli, mezi místem a datem se nepíše čárka ani žádný jiný znak.

 5. Jak skloňovat slovo datum?

  I když se nám to někdy nemusí pozdávat, správné skloňování slova datum je podle vzoru město. Datum je rodu středního, nikoliv mužského a správně je tedy v úvodu tohoto článku věta „jak to vlastně s těmi daty je“.

  Pouze v některých speciálních případech se připouští i tvary rodu mužského – je tomu tak především v textech, kde se může význam slova „data“ snadno splést. Kolegovi proto nemusíte říct podivně znějící větu „Data seřaď podle data“. Namísto toho můžete klidně použít „Data seřaď podle datumů“.


JS
Jana Slovenčíková 17.02.2021 – 16:07

Dobrý den, jak se prosím správně píše rozmezí datumu? (16. - 25. 4. 2021 nebo 16 - 25 /4 2021)? Děkuji, S pozdravem Jana Slovenčíková

Odpovědět

PD
Pavel Douša 13.05.2022 – 19:57

Proč se v americké angličtině píše nejdříve měsíc, pak den a nakonec rok ? To nemá logiku - měla by být dodržovaná posloupnost tzn. den, měsíc, rok.

Odpovědět

JG
Jana Gordon 20.02.2024 – 00:59

Ziji v USA a ted jsem se zeptala manzela proc to tak je. V Americe se rekne April 2nd. V cestine 2. dubna Tak snad podle toho.

Odpovědět

JG
Jana Gordonova 20.02.2024 – 01:02

@Pavel Douša: V anglictine se rekne April 2nd v cestine 2. dubna.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak se správně


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás