Jak se správně nalíčit

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak se správně nalíčit

  Líčení pro začátečníky

  Základem líčení je zvýraznění očí a sjednocení tónu pleti. Pokud máte bezchybnou pleť, bude stačit jen tónovací BB krém. Jestli jsou na Vaší pleti nějaké nedokonalosti, je lepší sáhnout po make-upu.

  Make-up

  Volba správného make-upu je velmi důležitá. Zkuste v obchodě nanést na pleť několik odstínů a na denním světle najít ten, který s vaší pokožkou přirozeně splyne. Make-up nezkoušejte na hřbetu ruky, jak bývá často zvykem. Ruce mohou mít jiný odstín než Vaše tvář.

  Make-up nanášejte od středu obličeje a roztírejte směrem ven do ztracena. Make-up nanášejte v lehké vrstvě, aby nepůsobil jako nepřirozená maska. Vždy zkontrolujte dobré rozetření na hraně dolní čelisti a před ušima. Make-up můžete nanášet prsty nebo speciální houbičkou či štětcem.

  Pokud máte kruhy pod očima, můžete nanést korektor, který je zamaskuje. Kůže kolem očí je velice jemná, proto korektor neroztírejte, ale jen zlehka vklepávejte prsty.

  Řasenka

  Dalším základním pomocníkem je řasenka. Pro ženy se světlými vlasy se hodí hnědočerná, tmavovlásky mohou sáhnout po výrazně černé.

  Řasenku nanášíme zespodu u kořínků řas. Pokračujeme směrem nahoru pomalým tahem stylem „cik-cak“. Často se stane, že se řasy řasenkou slepí. V tomto případě použijeme čistý kartáček na řasy a jeho pomocí řasy rozčešeme. Pokud chceme dosáhnout výraznějších řas, můžeme nanést další vrstvu řasenky, ale až po zaschnutí první vrstvy.

  Dobrou pomůckou pro začátečníky pří líčení je vatová tyčinka. Pokud se řasenka obtiskne na oční víčko, vatovou tyčinku namočíme do odličovací vody a víčko lehce očistíme.

  Oční stíny

  Pro začátečníky v líčení je lepší sáhnout po méně výrazných barvách. S trochou cviku můžete postupně přidávat na intenzitě, ale příliš výraznému líčení je lepší se vyhnout.

  Najděte si vhodný odstín dle barvy vašich očí. Ideální je, pořídit si paletku, která obsahuje tři sladěné barvy. Hlavní stín naneste na celé víčko, světlejší stín naneste nad vnitřní koutek oka. Poslední stín je nejtmavší, tím se zvýrazní vnější koutek oka a oční oblouk. Příliš tmavé barvy se hodí na večerní líčení, přes den by působily agresivně. Na nanášení očních stínů je vhodnější kvalitní štětec než pěnový aplikátor.

  Oční stíny by měly zvýraznit barvu vašich očí. Níže uvádíme možnosti líčení pro jednotlivé barvy:

  • Modré očí – odstíny hnědé a růžové
  • Zelené oči – odstíny šedé, bronzové nebo fialové
  • Hnědé oči – odstíny modré, zelené a zlaté
  • Šedé oči – meruňková, stříbrná a modrá

  Rtěnka nebo lesk na rty

  Pomyslnou třešničkou na dortu je rtěnka. Módní výrazné barvy nemusí slušet každému, někdy mohou působit lacině. Proto je ze začátku lepší sáhnout po odstínu, který se nejvíce podobá Vaší přirozené barvě rtů.

  Pro mladé dívky je lepší možností lesk na rty. Ten není tak výrazně pigmentovaný, přináší tedy menší riziko, že zvolíme špatný odstín. Lesk nanášíme pouze na středovou část rtů, tím dosáhneme jemného zvýraznění a rty působí opticky větší.

  Tvářenka a pudr

  Pudr se používá na zafixování make-upu a pro zmatnění pleti. Pudr můžete zvolit transparentní a nemusíte si lámat hlavu s výběrem vhodného odstínu. Pudr nanášejte speciálním štětcem ve velmi jemné vrstvě. Před nanesením pudru se štětcem lehce klepněte, tak aby zůstalo pudru jen nepatrné množství.

  Tvářenka zvýrazní lícní kosti a dodá pleti zdravý vzhled. Bez tvářenky by byl make-up příliš celistvý a působil by jako nepřirozená maska. Opět volíme odstín ladící k odstínu Vaši pleti a nanášíme jemnými tahy štětce.

 2. Jaké jsou hlavní zásady líčení

  Pokud nejsme v líčení příliš zkušení, určitě bude hlavní zásadou „méně znamená více“. Jinak řečeno, vždy je lepší být nalíčená jen lehce než to přehnat. Líčení by mělo jen zvýraznit přirozenou krásu.

  Další zásadou je používání kvalitní kosmetiky, která ladí s typem naší pleti a s barevnou typologií. Pokud si nejste jistá správným výběrem kosmetiky, nechejte si raději poradit v kosmetickém salónu.

  Často opomíjená bývá úprava obočí. Začátečníci to s úpravou obočí to nemusí přehánět, stačí pomocí pinzety odstranit chloupky rostoucí mimo hlavní linií. Pokud je obočí příliš řídké, můžete jej zvýraznit pomocí stínů nebo tužky na obočí, která je stejná jako jeho přirozená barva. Další informace o úpravě obočí se dozvíte v článku Jak si namalovat obočí?

  Nikdy bychom neměli zapomenout na správné odlíčení. Aby byla pleť krásná, je potřeba ji na konci dne důkladně očistit od make-upu a následně ošetřit vhodným pleťovým krémem. Ten by měl zajistit hydrataci a výživu, aby se naše pleť mohla přes noc regenerovat.

 3. Co je potřeba k líčení

  K líčení potřebujete samozřejmě kvalitní dekorativní kosmetiku, ale také vhodné aplikátory a dobře osvětlené místo. Líčení je velice individuální a každému vyhovuje něco jiného. Některé ženy potřebují k líčení plný kosmetický kufřík a jiné si vystačí jen s řasenkou. Níže uvádíme seznam nejčastěji používaných potřeb k líčení:

  • Zrcadlo
  • Řasenka
  • Vhodný make-up
  • Korektor na nedokonalosti
  • Lesk na rty nebo rtěnka
  • Stíny
  • Tvářenka
  • Tužka a pinzeta na obočí
  • Oční linky
  • Pudr
  • Sada štětců na – make-up, stíny, pudr, tvářenku, korektor
 4. Jak se nalíčit do školy

  Mladé dívky jsou krásné samy o sobě, takže stačí velmi jemné líčení. Sjednocení pleti zajistí lehký make-up nebo tónovací krém. Oční stíny můžete s klidem vynechat nebo je zvolit v jemně růžové či meruňkové barvě. Řasy zvýrazněte řasenkou, ale dávejte pozor na černou. Černá řasenka může vypadat velice tvrdě, přirozeněji vypadá hnědá nebo hnědočerná řasenka.

  Dobrou volbou do školy je i takzvané Nude líčení neboli nahé líčení. Při tomto stylu se používají nenápadné tělové odstíny, tak aby žena vypadala, že nalíčená není.

  Můžete se podívat, jak se správně chovat ve vztahu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak se správně


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás