Jak se správně starat o kaktus

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak se správně starat o kaktus

    Jak se správně starat o kaktusy v bytě nebo na balkoně

    Kaktusy jsou nenáročné rostliny, které mohou růst na balkóně i v bytě. Hlavní zásadou je zajistit kaktusům, co nejpřirozenější podmínky. Kaktusy nemají rády stín a chlad, měli bychom je mít blízko okna, do kterého se opírá nejvíce slunečních paprsků. Nejlepší je jižní strana.

    Kaktus nepotřebuje k životu velký prostor. Stačí mu malý květináč, jen o trochu větší než je on sám. Důležitou roli hraje také substrát. Ten by měl být hodně propustný, aby přebytečná voda, kterou kaktus nespotřebuje, mohla volně odtéct. Ideální je smíchat hrubý písek se zeminou nebo zakoupit speciální substrát pro kaktusy.

    Pokud chcete mít kaktus přes léto na balkóně, je potřeba mu zajistit suché a slunečné místo v závětří.

    Zálivka

    Zálivka by měla být velice střídmá. Úplně stačí, když kaktus zalijete jen jednou za týden. Vodu z misky pod květináčem ihned vylejeme, aby nedošlo k zahnívání kořenů. Častější zalévání kaktusům škodí.

    V zimě a v létě kaktusy nerostou, proto by se neměly zalévat vůbec. V tomto období rostlina vodu nepřijímá, její kořeny by tak mohly začít hnít.

    Přesazování

    Kaktusy přesazujeme nejlépe v období, kdy méně rostou, takže v létě nebo v zimě. Kaktus vyjmeme z květináče a jemně obereme starý substrát. Dlouhé kořeny je možné zastřihnout. Před zasazením do nového substrátu je lepší nechat kořeny proschnout, aby došlo k jejich zacelení. Po přesazení kaktus dva týdny nezaléváme.

  2. Jak se správně starat o kaktus, aby vykvetl

    Aby kaktus vykvetl, musíme ho včas zazimovat. Kaktusy by měly projít přirozeným poklesem teploty. Na začátku zimy dáme kaktus do chladné a světlé místnosti. Ideální teplota se pohybuje kolem 10 stupňů. Přes zimu kaktusy nezaléváme vůbec.

    Na jaře dáme kaktus na slunné místo na okně a zalejeme nejlépe teplou zálivkou. Přebytečnou vodu vždy z misek vylejeme. Správné zazimování je jednou z nejdůležitějších zásad, které musíme dodržet, aby nám kaktus příští rok krásně kvetl.

  3. Jak na správné seříznutí kaktusů

    Kaktusy se množí buď výsevem nebo odnožemi, které se vytváří na vrcholu rostliny. Odnož můžeme odloupnout nebo ostrým nožem odříznout z hlavní rostliny. Ránu odnože kaktusu necháme zaschnout asi dva týdny. Poté necháme odnož položenou na suchém písčitém substrátu řezem dolů. Kaktus zasadíme a zalévám až po vytvoření nových kořenů, ty by se měly vytvořit do tří měsíců od seříznutí.

    Některé odnože mohou mít již před seříznutím vytvořeny své vlastní kořeny. Takovou odnož můžeme zasadit i zalévat hned po zaschnutí rány řezu. Tedy asi po dvou týdnech.

  4. Jaké druhy kaktusů jsou vhodné pro začátečníky

    Echinokaktus

    Echinokaktus má pravidelný kulatý tvar. Tento druh kaktusu poznáme podle dlouhých tvrdých ostnů, které rostou v příčných pruzích. Echinokaktus je nenáročný na zálivku a má rád dostatek slunečních paprsků. Kvete krásnými oranžovými, žlutými nebo růžovými květy. V přirozených podmínkách dosahuje velikosti přes jeden metr.

    Mamilárie

    Kaktusy rodu Mamilárie jsou velice rozšířené a existuje jich nepřeberné množství druhů. Jsou nenáročné na pěstování, a proto jsou velice vhodné i pro začátečníky. Jejich tělo je oválné a květy rosou v kruzích okolo rostliny.

    Dalšími druhy kaktusů, které jsou vhodné pro začátečníky jsou echinocereus, rebutia a gymnocalycium.

    V domácnostech můžeme pěstovat i rostliny, kterým by se v našich přírodních podmínkách nedařilo. Pokud jste nepodlehli kouzlu kaktusů, zkuste se zaměřit třeba na rostliny tropické. Dokonce i citrusům se bude u Vás líbit, pokud jim vytvoříte ideální podmínky. Vše se dozvíte v návodu Jak pěstovat citrón.


D
Daniela 31.07.2020 – 20:54

Dobrý den kamarádka mi o dovolené přelila kaktus a spodek změknul da se ještě zachranit prosím o radu moc děkuji za radu

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak se správně


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás