Jak změnit klávesnici

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak změnit klávesnici

  Jak změnit klávesnici

  Obecně je změna klávesnice snadným povelem pro počítač, tablet, notebook, iPad, iPhone nebo mobil, ať má kterýkoliv operační systém. Pouze telefony bez operačního systému většinou nedisponují možností změnit klávesnici. Zde se sada písmen mění podle jazyka, ve kterém je zapnutá predikce psaní (tzv. T9). Pokud predikci nezapnete je na tlačítkách s písmeny k dispozici vše najednou, stačí na správné písmeno (třeba „ř“) najet odpovídajícím počtem kliknutí na tlačítko s číslem 7.

  A jak změnit klávesnici na jednotlivých typech výše jmenovaných zařízení? Na to se podíváme v následujících boxících.

 2. Jak změnit klávesnici na počítači

  Změna klávesnice na počítači (s Windows) je nejsnadněji proveditelná tak, že podržíte levý alt, k němu zmáčknete shift. Klávesnice se bude přepínat mezi těmi, které jsou nastaveny v základu, většinou to bude klávesnice česká a anglická – pokud jste neprovedli změnu nastavení.

  Jak změnit klávesniciDalší možností je kliknout myší v dolní liště na ikonu jazyka klávesnice. Pro anglickou je tu EN, pro českou pak CS. Když na ikonu kliknete, rozjede se nabídka s nastavenými klávesnicemi. A také “zobrazit panel jazyků”. Po kliknutí na něj se na ploše objeví úzký tmavý panel s detailní nabídkou režimů klávesnice. Kliknete na symbol s možnostmi a nastavíte jinou nebo další výchozí klávesnici. Panel změny klávesnice lze ponechat na ploše (plovoucí panel) nebo jej celý (i s rozšířenou nabídkou) přesunout na dolní lištu.

  Klávesnici lze nastavit i v ovládacích panelech, kam si najedete na klávesnici. Uděláte to následujícím postupem: Nabídka start – Ovládací panely – Hodiny, jazyk a oblast – Oblast a jazyk – Změnit klávesnice nebo jiné metody zadávání. A zde se v dialogovém okně pohybujete podle konkrétní nabídky konkrétní verze operačního systému. Většinou je nutné stisknout tlačítko „Změnit klávesnice“, vybrat záložku Upřesnit nastavení kláves, kde poté stiskněte tlačítko Změnit kombinaci kláves. Pak už jen vyberete novou kombinaci klávesnic pro přepínání pomocí „alt a shift“. A uložíte tlačítkem OK.

 3. Jak změnit klávesnici na notebooku

  Změna klávesnice na notebooku se provádí stejně jako na počítači. Jde o stejný operační systém (Windows). Pokud chcete zjistit, jak změnit klávesnici na Applu, tedy na MacBooku, podívejte se do odpovídajícího boxíku.

 4. Jak změnit klávesnici na českou Windows 7

  Pokud potřebujete změnit klávesnici na počítači nebo notebooku s operačním systémem Windows 7, postupujte podle návodu v boxíku č. 2 s názvem Jak změnit klávesnici na počítači.

 5. Jak změnit klávesnici na českou Windows 10

  Potřebujete-li změnit klávesnici na operačním systému Windows 10, postupujte podle návodu v boxíku č. 2 s názvem Jak změnit klávesnici na počítači.

  Ve Windows 10 je navíc šikovná vychytávka na změnu jazyků klávesnice, a to pomocí tlačítka Windows (vlevo vedle alt, symbol čtyř oken), ke kterému pak mačkáte mezerník. Postup je následující: Během stisku se objeví seznam jazyků. Když přidržíte tlačítko Windows, tak potom každým stiskem mezerníku se přepínáte mezi jazyky. A jestliže chcete rovnou zpátky na předchozí zvolený jazyk, pak je nutné stisknout Windows + Ctrl + mezerník. Odpadá tedy nutnost chodit do ovládacích panelů, pokud chcete změnit kombinaci přednastavených klávesnic.

 6. Jak změnit klávesnici na tabletu

  Na tabletu s operačním systémem Android se změna klávesnice provádí v Nastavení. Otevřeme si Nastavení (v každém Androidu se do něj chodí trochu jinak, většinou se dá srolovat z horního, případně pravého okraje displeje, kde je hlavní nabídka s Wi-Fi, režimem letadlo, Bluetooth, baterií, svítilnou atd.

  Nastavení mívá symbol jednoho nebo více ozubených koleček. Po kliknutí na něj pak ťukněte na „Jazyk a klávesnice“, případně se nabídka může jmenovat i „Jazyky a zadávání“. Pak tu bude nabídka „Klávesnice a metody zadávání“, kde si zvolíte, zda vyberete klávesnici virtuální (tu na displeji tabletu) nebo klávesnici fyzickou, což je reálná klávesnice, kterou jste si připojili k tabletu drátem nebo pomocí Bluetooth.

  Jak změnit klávesniciBavme se nyní o virtuální klávesnici (s tou fyzickou lze zacházet jako s klávesnicí počítače). Ve virtuální klávesnici navolíte tu nebo ty, které chcete mít k dispozici. Většinou je zde z výroby jedna klávesnice, další si stahujete z obchodu Google. Pokud jste je stáhli a nainstalovali, objeví se v nabídce právě tady. Pokud na ně tapnete, budou aktivní a k dispozici ve všech aplikacích, kde se pracuje s textem.

  Můžete klávesnice seřadit i podle preferovaného pořadí, automaticky aplikace vezme tu klávesnici, kterou ponecháte na prvním místě. Klávesnice přesouváte jen přetažením.

  Pak se vrátíte na hlavní obrazovku (ukládání nastavení není nutné, to Android dělá za vás) a rozjedete aplikaci, kde se pracuje s textem (email, chatovací aplikace) a podržíte prst v poli, kam se text zadává. Tím se objeví menu klávesnic, které jste před chvilkou nastavili jako aktivní. A budete mezi nimi přepínat podle potřeby, jen tapnutím na odpovídající klávesnici.

  Změna nastavení klávesnice se objeví i pod tlačítkem se symbolem glóbu. Ale to se na klávesnici ukáže jen tehdy, když máte navoleno více aktivních klávesnic. Do té doby ho tu nehledejte.

 7. Jak změnit klávesnici na iPadu

  Postup změny klávesnice na iPadu je velmi podobný postupu, který funguje na tabletu. Také se jde přes Nastavení, pak na Obecné – Klávesnice – Klávesnice. Zde tapnete na Upravit. Klávesnice (původní i nově doinstalované) aktivujete, případně měníte pořadí. U iPadu je často nutné nastavení uložit pomocí tlačítka Hotovo.

  A pak už jen přepínáte v textovém poli, kde kliknete na smějícího se smajlíka nebo na globus. Vyjede nabídka s aktivními klávesnicemi – a vy jen vyberete požadovanou.

 8. Jak změnit klávesnici na českou Android

  Změna klávesnice na českou se v Androidu dělá tak, jak jsme popsali v boxíku s názvem „Jak změnit klávesnici na tabletu“. Jen s tím rozdílem, že v Nastavení – Jazyky a klávesnice tapnete na „Jazyky“. A zde bude většinou čeština, pokud jste ji při prvním zapnutí Androida navolili. Můžete přidat i další jazyky. Ale když necháte češtinu na prvním místě, bude se automaticky volit všude, kde potřebujete psát.

 9. Jak změnit klávesnici z a y

  Klávesnice v češtině mají dvě verze. Tu, kde je písmenko „Z“ v horním řádku (typické české rozložení). A tu, kde je „Z“ v řádku dolním, tedy typické anglické rozložení, ale s českými znaky (háčky, čárky a kroužek nad písmeny). Podle toho, které písmenko je umístěno v prvním řádku, se klávesnice nazývá QWERTZ nebo QWERTY.

  Většinou je jako výchozí nastavená klávesnice QWERTY. A dá se stáhnout i druhá verze. Tu si stáhnete, kliknete na „instalovat“ – a máte ji v nabídce klávesnic. Pak už postupujete tak, jak bylo popsáno v boxíku s názvem „Jak změnit klávesnici na tabletu“. Tedy přes nastavení – Jazyky a klávesnice – Klávesnice a metody zadávání. Tady kliknete na virtuální klávesnici a nastavíte si QWERTZ jako výchozí.

 10. Jak změnit klávesnici z čísel na písmena

  Na displeji telefonu je málo místa, u tabletů a iPadů to není o moc lepší. Proto je klávesnice vrstvená, kdy se zobrazují většinou jen písmena, s možností přepnout na čísla a základní symboly, s další možností odsud přepnout na rozšířenou nabídku symbolů.

  K přepnutí z písmen na čísla stačí tapnout na klávesu se symbolem číslic (většinou označenou jako „?123“). Až jsme v číslech a základních symbolech, klikneme na klávesu s písmeny „ABC“ a jsme zpět na písmenech. Když v číslech klikneme na klávesu označenou „1234“, přepne se zobrazení na čísla jako na tlačítkovém telefonu, po bocích jsou pak i symboly běžné pro počítání (-+*/ nebo %).

 11. Jak změnit klávesnici na MacBooku

  Postup změny klávesnice na MacBooku je podobný jako ve Windows. Nejdříve tedy musíte mít aktivovanou více než jednu klávesnici, čehož dosáhnete takto: najedete na Předvolby systému – Klávesnice – Vstupní zdroje. A zde přidáte další vybrané klávesnice.

  Pak si nastavíte klávesovou zkratku, kterou budete klávesnice přepínat. Nastavení bohužel není automatické, jako je tomu u Windows, takže si uživatel musí pomoci sám. Ale těžké to není. Najedete na Předvolby systému – Klávesnice – Zkratky. A tady v levém menu zvolíte Vstupní zdroje. Pak je nutné zatrhnout „Vybrat následující zdroj v nabídce Vstup“.

  Hned po zaškrtnuté této volby se ukáže vykřičník, ale tím se nenechte odradit. Systém má totiž pod touto zkratkou původně uloženu jinou funkci (vyhledávání), ale vy ji deaktivujete. Jak? V menu kliknete na Spotlight a odškrtnete tady „Zobrazit okno hledání Finderu“. Tedy, deaktivujete ho. Tím je problém vyřešen.

  Klávesová zkratka pro přepínání klávesnic pak bude Cmd (⌘) + Alt (⌥) + mezerník.

  Klávesnice není automaticky ani zobrazována na ploše. Můžete si ji sem však přidat. Jen v panelu „Klávesnice“ zaškrtnete „Zobrazit prohlížeč znaků a prohlížeč klávesnic v řádku nabídek“. Tím se právě používané klávesnice dostanou nahoru do řádku nabídek vedle hodin.


SK
Stěpánka Kosobudová 07.01.2020 – 12:26

Dobrý den , chtěla bych se zeptat , mám tablet Lenovo M 10 a dokoupila jsem si k tomu klávesnici Bluetooth klávesnice BKC700 ( android ) a potřebovala bych změnit klávesu Z a Y . Prosím o radu jak to vyřešit . Děkuji Kosobudová

Odpovědět

M
Michal 18.05.2020 – 11:50

Dobrý den, může mi někdo prosím poradit? Otec otíral klávesnici a nějakým způsobem přepnul písmena W,A,S,D na šipky a naopak, takže když chce napsat A musí zmáčknout šipku do leva, když D tak zase šipku do prava a já netuším jak se mu tuto změnu podařilo uskutečnit. Za jakoukoliv radu předem děkuji.

Odpovědět

Ladislav Šuba 04.01.2021 – 09:35

Ako napísať na tefone HUAWEY o - u s dvomi bodkami

Odpovědět

J
Jakub 28.02.2021 – 18:37

Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Syn nějakým způsobem přepnul písmena W,A,S,D na šipky a naopak, takže když chce napsat A musí zmáčknout šipku do leva, když D tak zase šipku do prava a já netuším jak se mu tuto změnu podařilo uskutečnit.a hlavně jak přepnout zpět. Za jakoukoliv radu předem děkuji.

Odpovědět

n
niki 02.03.2021 – 22:29

dobry den chci se zeptat jak zmenit klavesnici mam tu misto f1, f2 nejake zticeni atd jak to dam na to aby tam bylo f1 tad? dekuji

Odpovědět

HK
Honza Krápek 14.08.2021 – 15:22

@Michal: Podrž FN a Šipku nahoru a pak ti bude fungovat na w,s,a,d

Odpovědět

VK
Vojta K 23.08.2021 – 19:28

Dobrý den, nějakým záhadným způsobem jsem prepl klavesnici tak ze misto pismen u,i,o,j,k,l,m mám čísla, takže tyto pismena nenapíšu. Nějaká rada prosím?

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma Android


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás