Jak se počítají týdny těhotenství

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak se počítají týdny těhotenství

  Jak dlouho trvá těhotenství

  Nejdříve si pojďme říci, jak dlouhé vlastně těhotenství je. Všichni už od ranného věku víme, že miminko přijde na svět za 9 měsíců. Možná už jste však slyšeli, že těhotenství trvá 10 měsíců. Nutno zmínit, že ani toto tvrzení není mylné – jedná se však o měsíce lunární, nikoli kalendářní.

  Běžná délka těhotenství činí 40 týdnů, neboli 280 dní. Zmínit je ale třeba ještě jeden pojem, a tím je gestační stáří. Co toto spojení znamená? Označuje stáří plodu v děloze, tedy věk nenarozeného miminka.

 2. Jak se počítají týdny těhotenství

  Asi jste si všimli, že označení doby těhotenství se skládá ze dvou čísel. Tím prvním je ukončený týden, tím druhým pak den.

  Pojďme si vše vysvětlit na příkladu. Pokud vám těhotenská kalkulačka ukáže číslo 15+4, znamená to, že jste ukončila 15. týden těhotenství a k tomu proběhly už další 4 dny. V tomto případě tedy můžete říci, že jste v 16. týdnu těhotenství.

  Možná by vás však mohlo zmást označení s číslem 0, například 23+0. V takovém případě jste právě ukončila 23 týdnů těhotenství a žádný další den ještě neuběhl.

  Mnoha budoucím maminkám by mohlo pro lepší orientaci pomoci rozdělení týdnů dle trimestrů:

  • První trimestr probíhá od 0+0 až 12+6.
  • Druhý trimestr začíná 13. týdnem těhotenství. Probíhá tedy mezi 13+0 a 26+6.
  • A jdeme do finiše! Třetí semestr probíhá od 27. týdne, tedy 27+0 a končí porodem :)

  Co je dobré ještě vědět?

  • Může se stát, že vás zmate samotný lékař. Někteří z nich totiž mluví zpravidla již o ukončených týdnech, jiní o probíhajících.
  • Jak asi všichni víme, ne každé těhotenství trvá daných 40 týdnů. Pokud dojde k porodu už před 37. týdnem, jedná se o předčasný porod. Naopak, pokud se miminko narodí až po 42. týdnu těhotenství, mluvíme o přenášení.
  • Velkým mezníkem při výpočtu porodu je ultrazvukové vyšetření, které probíhá ve 13. týdnu.
  • Přesný termín porodu samozřejmě není možné zcela určit. Nikdo z nás předem neví, kdy se miminko rozhodne vykouknout na svět.
 3. Jak se počítají týdny těhotenství po IVF

  A jak se počítají týdny těhotenství po IVF? Je zde nějaký rozdíl?

  Předpokládaný termín porodu je stanoven (jako v případě běžného početí) na 40 týdnů od poslední menstruace. K oplodnění však dochází v době ovulace, která bývá okolo 14. dne cyklu. Proto je v takovém případě termín stanoven za 38 týdnů od oplodnění. Daných 40 týdnů se tedy počítá od data menstruace, nikoli od data, kdy došlo k oplodnění.

  Patříte i vy mezi budoucí maminky? Pak by se vám mohl hodit váš návod s názvem Jak uvařit mrkev, kde se dočtete, jak připravit tuto zeleninu pro miminko. Inu, děti rostou téměř před očima a brzy tak přijde čas i na příkrmy, nejlépe z domácí či z bio zeleniny.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak spočítat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás