Jak prořezat arónii

Libor Borák
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak prořezat arónii

    Co je potřeba vědět o arónii

    Arónie černoplodá (Aronia melancarpa), nebo také temnoplodec černoplodý je druh ovoce, se kterým se čím dál častěji setkáváme na našich zahradách a v parcích. Není to naše domácí evropská dřevina, ale pochází ze Severní Ameriky. Pro svou nenáročnost na klimatické podmínky je však velmi populární nejen v místě původu, ale i v částech Evropy s mírným či chladnějším podnebím.

    Jedná se o 1-2 metry vysoký keř, který se ale někdy také roubuje na kmínek. Kvete v květnu výraznými chocholíkovými květy bílé až bílo-růžové barvy. Plodem je inkoustově modrá až černá malvice o průměru 10-16 mm.

    Je to nenáročná dřevina vhodná i do vyšších poloh. Arónie není vybíravá na teploty, snese teplé nížiny i chladné horské podnebí. Na horách bude ale dozrávat o několik dnů až týdnů později než v nížinách. Výnosy z jedné vzrostlé rostliny dosahuji zhruba 3-5 kg. Plodnost nastupuje zpravidla 2.-3. rok po výsadbě.

    Bude se jí dařit všude tam, kde dobře rostou maliny či ostružiny. Arónie má ráda polostín až plné slunce a hlinitou, přiměřeně vlhkou a živnou půdu. Na písčitých půdách roste pouze na vlhčích stanovištích bohatších na živiny. Na sušších stanovištích jsou plody menší a jsou více nahořklé.

    Arónie se vyjma zahrad vysazuje i jako součást nových lesních výsadeb, remízků a tzv. jedlých lesů. Pro svou nenáročnost a spolehlivou plodnost je oblíbena v permakultuře. Čím dál častěji se pro svůj přirozeně hustý růst používá i do živých plotů.

  2. Jaké jsou odrůdy arónie

    V zahradních centrech se setkáte s několika perspektivními a ověřenými odrůdami, u nichž byly šlechtěním a vegetativním množením zachovány jejich charakteristické rysy.

    Jedná se zejména o šlechtění odrůd, které mají větší, sladší a aromatičtější plody a dále odrůdy se zvýšenou plodnosti.

    U nás se největší popularitě těší odrůdy Nero, Viking, Hugin, Aron či Professor Ed.

  3. Proč prořezat arónii

    Na rozdíl od mnoha jiných ovocných dřevin není u arónie řez nutný. Jednak roste přirozeně hustě, a především plodí na konci nových větví. Přikročit můžeme pouze k řezu poškozených či nevhodně rostlých větví. Pěstování aronie je opravdu snadné.

    U stromových forem se někdy stává, že obráží i podnož, na které je arónie naroubována. Tyto nově odnožující větve je dobré co nejdříve odstranit, aby se keř zbytečně nevysiloval.

  4. Kdy prořezat arónii

    Pokud už arónie z nějakého důvodu musíte řezat, učiňte tak nejlépe ihned po sklizni. Termín sklizně se může lišit dle klimatických podmínek na daném stanovišti. V zásadě se dá říct, že se arónie řežou ve druhé polovině léta.

    Některé zdroje uvádějí, že je pro rostliny vhodnější řez na jaře před rašením rostlin, optimálně na přelomu března a dubna po nástupu prvních teplých jarních dnů.

  5. Jak prořezat arónii

    Abychom si dokázali odpovědět na otázku, jak arónii prořezat, je nejprve nutné vědět, proč chceme arónii vůbec prořezat.

    Pěstujeme-li arónii primárně jako živý plot, zkrátíme loňské větve o 1/3, čímž podpoříme ještě hustší větvení rostliny. Je ale nutno myslet na to, že se připravíme o podstatnou část úrody.

    Pěstujeme-li arónii primárně na plody, odstraníme jen špatně rostlé či poškozené větve. Rostlinu stříháme tak, abychom neodstraňovali více dřeva, než je nezbytné. V opačném případě bychom se opět připravili o část úrody.

  6. Jak ošetřit rány po prořezání arónie

    Třebaže arónie netrpí na choroby a nemoci je lépe na rány větší než 1 cm v průměru použít štěpařský vosk. Rána se tak lépe zhojí a dojde k rychlejší regeneraci rostliny v místě řezu.

  7. Jak využít arónii

    Jako ovoce by se dala arónie definovat jako superpotravina. Obsahuje vitamíny A, B, C, E, PP, dále rutin, flavoniudy, autokyany, jód, mangan, železo či fluór.

    Zpracování plodů je různorodé, od přímého konzumu přes zpracování při tvorbě desertů, přípravu ovocných šťáv, sirupů, kompotů či smoothie.

    Listí lze arónii lze kompostovat, rozkládá se kvalitní živnou listovku do 2 let. Pouze listy, které jeví napadení chorobami či škůdci raději spálíme. Odříznuté větve lze po vysušení použít na otop či rozdrtit na jemný mulč.


J
Jonášová 26.08.2023 – 09:35

Dobrý den,mám asi 2m arónii a bohužel jsem nesestřihla malou .Je možné nyní, aby zhoustla? Děkuji

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás