Jak pěstovat kaki

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat kaki | Dreamstime.com

    Jak vybrat kaki

    Kaki vybíráme ze dvou základních úhlů pohledu, a tím je potřebná mrazuvzdornost (v teplejších oblastech můžeme pěstovat i odrůdy méně odolné proti mrazu) a také způsob opylení, jestli je odrůda samosprašná, cizosprašná nebo zda je na samosprašné neroubován kousek cizosprašného kaki. To totiž k opylování stačí.

    Jestliže bydlíte v chladnější oblasti, je vhodné brát druhy s mrazuvzdorností do -25 stupňů. Odolnějšími jsou tomel japonský (Diospyros kaki), tomel viržinský (Diospyros virginiana) či tomel obecný (Diospyros lotus), často se proto používají i jako podnož pod méně odolné druhy.

    Co se konkrétních odrůd týká, k nejodolnějším patří Ziročka, která je slabě rostoucí, proto vhodná i pro pěstování v nádobách, zraje v září, Rossijanka, ta dozrává koncem října, Nikita’s Gift, která dozrává od konce října do listopadu.

    Do nižších a teplejších poloh můžeme dát méně teplotně odolné odrůdy. Kaki se hodí i do arboret nebo větší zimní zahrady, zejména ty druhy, které nejsou příliš vzrůstné. Mohou i celoživotně zůstat ve velkém kontejneru, který dáme na kolečka a budeme na zimu převážet do bezmrazých prostor.

  2. Jak a kdy zasadit kaki

    Kaki kupujeme v zahradnictví coby mladý stromek. Le pěstovat i ze semínka, ale jde samozřejmě o poměrně zdlouhavý proces. V prvních letech jej ponecháme v kontejneru, jen jej přesazujeme do většího, aby kaki mohlo růst a mohutnět. Potřebuje zeminu výživnou, kvalitní. Teprve až má kmínek cirka tři centimetry v průměru, může být stromek na jaře zasazen na venkovní stanoviště.

  3. Kam zasadit kaki

    Kaki necháváme nejprve v kontejneru, aby mohlo první zimy trávit v bezmrazých prostorách. Prvním rokem by nemělo mráz zažít vůbec, během druhé zimy může okolo něj mrznout do pěti stupňů, takže jej můžeme nechat venku výrazně déle.

    Teprve dostatečně vyzrálý stromek sadíme na konečné stanoviště, které by mělo být podobné podmínkám pro vinnou révu. Tedy chráněné, slunné, ale bohaté na živiny. První dvě až tři zimy venku by mělo být kaki proti mrazu obaleno textilií, která jej ochrání před největšími nápory zimy.

    Důležitá je ještě opylení stromku. Samosprašnou odrůdu lze vysadit samotnou, stromek se o své opylení postará sám. Cizospračné odrůdy musejí být dvě vedle sebe, případně si necháme na cizosprašnou odrůdu naroubovat kousek odrůdy jiné, což opylení zajistí v dostatečné míře.

  4. Jak zalévat a hnojit kaki

    Kaki zaléváme zejména v prvních letech hojněni, podle počasí, když je kaki venku, a podle stavu substrátu, když máme kaki přes zimu uskladněné v interiéru.

    Co se hnojiva týká, kaki vyžaduje dostatek živin, takže brzy zjara a koncem jara plné hnojivo bohaté na dusík, později hnojivo pro kvetení a plod, kde bude dost draslíku, vápníku i síry. Na zimu pak hnojivo draselné, které pomůže právě s přečkáním zimy.

  5. Jak se starat o kaki

    Péče o kaki tkví zejména v pěstování v květníku a letnění kaki venku během prvních let. Na zimu musí mladý stromek kaki vždycky do bezmrazých prostor, protože svou mrazuvzdornost si nejprve musí vybudovat. A ta se tvoří věkem.

    Po vysazení ven se musíme ještě několik let postarat o ochranu stroku před přílišnými mrazy, a to nejlépe ochranou kmínku, který obalíme tak, aby mráz nemohl útočit přímo na něj.

    Dobrou zprávou je, že není nutné dělat výchovný řez. Pouze regulujeme vzrůst a uschlé či poškozené větve. Některé odrůdy kaki rostou celkem bujně, takže potřebují každoroční zakrácení, ovšem nijak odborné.

  6. Kdy a jak sklízet kaki

    Plody se vyvíjejí a zrají pomalu, proto nepodléhejme panice, když se nám bud zdát, že se s plody nic neděje. Kaki kvete až ve druhé polovině května, málokdy dříve, takže by jej pozdní mrazíky ohrožovat neměly.

    Nezralé kaki bývá trpké a nepoživatelné, ale neplatí to pro všechny odrůdy. Některé jsou sladké ještě předtím, než dozrají. I tak se ale doporučuje nechat kaki na stromě co nejdéle, abychom jej jedli až zcela zralé. Kaki je dobře nechat dozrát i v interiéru, to platí také o plodech, které si koupíme v obchodě.

  7. Jak uskladnit kaki

    Kaki, byť je to ovoce exotické, se skladuje při chladnějších teplotách, a to do +4 stupňů celsia. Dobře mu bude v chladném sklepě nebo například v kůlně, v dílně, kde se netopí, ale ani nemrzne. Skladování není možné po tak dlouhou dobu, jako je tomu u jablek, proto se doma vypěstované kaki spíše vyplatí naložit, zavařit.

  8. Jaké jsou choroby a škůdci kaki

    Škůdci se u nás do kaki nepustí, tedy alespoň prozatím, ještě se na tuto rostlinu totiž neadaptovali. Co se chorob týká, většinou kaki napadají coby důsledek nesprávného pěstování, jako je pravidelné přelévání. Ale když budete kaki nechávat dlouhodobě venku, do pozdního podzimu, bude mladá rostlinka v budoucnu odolnější.


II
Ing. Ivan Zelinka 10.07.2020 – 13:16

Jsem z Kroměříže a mám na zahradě 3 rozdílné odrůdy. Stromky na zahrádce jsou asi 4 roky, maji bohaté přírůstky až 80 cm , musim je zastřihávat, ale nekvetou. Jsou již asi 3 m vysoké. Nevím, čím to je, co je špatně. Neznáte příčinu ? Děkuji I.Z.

Odpovědět

LK
Libuše Kouřilová 29.09.2020 – 14:49

Dobrý den, přečetla jsem si váš zajímavý postup o pěstování kaki. Prosím o odpověď na násleldující dotaz. Před 10 lety mě dcera dovezla kaki z Itálie. Stromeček, bohužel první zimu umrzl. Naštěstí jsem ho nevyhodila a on vyrašil z nejspodnějšího pupenu, takže se z něj stal keř. Tento až do letoška plodil, ale letos nekvetl, tudíž ani neplodil, ale velmi obrostl a zaustil se. V čem je pravděpodobná příčina, že neplodil? Neměl by se prostříhat a jak? Děkuji za odpověď. Libuše

Odpovědět

J
Jindra 09.08.2021 – 13:05

Pořídil jsem si Kaki,po 4 rokách je kmínek asi průměr 5 cm.Již druhým rokem bujně roste a kvete ,ale není opylený,plody nenarostou.Hledám,jestli se nechá naroubovat a kde sehnat rouby. Děkuji za odpověď.Jindra.

Odpovědět

j
j 17.08.2023 – 12:11

mně kvetlo po cca sedmi letech takze v klidu a navíc květy moc vidět nejde vypadají jako listy

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás