Jak pěstovat goji

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat goji

    Jak vybrat goji

    Goji existuje více druhů, ale pouze jeden z nich je oranžově plodící a fialově kvetoucí kustovnice čínská s tak oblíbenými oranžovými plody. Pravé goji neboli kustovnice čínská (Lycium chinensis) je bez trnů na výhoncích.

    Jde o opadavý keř s převislými větvemi z čeledi lilkovitých. Dokáže růst velmi dlouhými větvemi, ale je vhodnější ji spíše nechat rozvětvit zakrácením hlavních větví. Skvěle roste i na strmých svazích. A vzhledem ke své velikosti a „roztahovačnosti“ se perfektně hodí k pokrytí nevzhledných svahů, hlavně větších ploch. Pěstování v malých zahradách není doporučováno, jde o bujnou rostlinu. Přezimuje u nás bez problémů, snese mráz i přes -25 stupňů Celsia.

    Už jsme nakousli složení plodů godži, které jsou oranžové, cirka 1 – 2 cm dlouhé, takže jen pro doplnění dodejme, že vedle již zmíněných aminokyselin, esenciálních aminokyselin, stopových prvků (zinek, železo, měď, vápník, selen, hořčík, fosfor) , vitamínů (C, B1, B2, B6 a E) obsahuje i speciální látky, jako jsou například karotenoidy, betasisteroly pro boj se zvýšenou hladinou cholesterolu nebo i lyceum polysacharidy, které dokáží oddalovat stárnutí, konkrétně neutralizací volných radikálů.

    Splést byste si kustovnici čínskou mohli zejména s kustovnicí cizí (Lycium barbarum), která se u nás také často pěstuje, e podobného vzrůstu a dokonce se již stala invazivní rostlinou na našem území. Má však trny.

    Kupujeme v ověřených zahradnictvích, předpěstovanou sazenici. Semena snadno klíčí, ale nemáme u nich zajištěny stejné vlastnosti, jako u mateřské rostliny. Snadno se dá i zahřížit, takže vám může sazeničky zajistit soused či známý, který goji již pěstuje a kde vidíte, že goji je pravá, také zdravá.

  2. Jak a kam zasadit goji

    Goji, aby plodila, musí růst na světlém a na živiny bohatém místě, s lehkou půdou písčito-jílovitého založení. Vysaďte ji tedy nejlépe na přímé slunce, ale snese i mírný stín. Jen pozor, moc se nekamárádí s blízko rostoucími rostlinami, dominuje pak celému místu.

    Je nejlépe ji pěstovat jako solitér nebo jako skupinu keřů pokrývajících větší neosázené místo, klidně i velmi prudký svah. Rozestupy mezi keři nebo mezi keřem a další rostlinou by měly být alespoň tři metry.

    Goji se sází ve stejném rytmu jako ovocné stromky, tedy nejlépe na podzim (říjen, listopad) nebo na jaře (březen, duben). Při jarní výsadbě je nutno více dbát na zálivku, přece jen není půda tolik přirozeně zavlažovaná jako na podzim a během zimy.

    Keřík vysadíme tak, jak byl ve školce nebo v nádobě, ve které jsme jej pořídili. Nejlépe je zakrátit hlavní výhon na 10 – 15 cm, aby keř vytvořil kosterní strukturu s cirka 5 – 6 větvemi. Výsadbová jáma musí být řádně prolitá a vyplněná kvalitní, lehkou a výživnou půdou.

    Strany výsadbové jámy i dno můžeme rýčem zvrásnit, aby rudy mohly kořeny lépe prorůstat. Pokud byla goji v květníku, nezapomeňme rozplést kořeny, než ji vysadíme – aby mohly začít růst do prostoru, nikoliv se stále stáčet do sebe ve tvaru květníku. Vzhledem k tomu, že jde o keř, není nutná podpora v podobě kůlu.

  3. Jak zalévat goji

    Goji se zalévá podle potřeby. Po podzimní výsadbě se o vláhu většinou postará příroda, po jarní výsadbě zaléváme pravidelně každý týden až dva. Přes léto podle počasí, i když v létě se bez zálivky většinou neobejdeme.

    Na podzim je nutné myslet na zálivku před zámrazem, která musí být jedna z nejvydatnějších za celý rok, pokud tedy není přirozené vláhy dostatek. Jinak si rostlina poradí s našimi podmínkami vcelku sama.

  4. Jak hnojit goji

    Hnojit goji se vyplatí, jedině tak totiž může nasadit na dostatek květů a nechat narůst a dozrát plody, po kterých toužíme. Proto dobře vyhnojíme už samotnou výsadbovou jámu. Na jaře hnojíme plným hnojivem pro start růstu, v květnu spíše draselným hnojivem a hnojivem s vyšším obsahem síry a vápníku pro tvorbu květů a plodů.

    Na podzim kustovnice nejvíce ocení kvalitní kompost nebo hnůj, který navezeme pod keř a necháme ho tu do jara jako přikrývku kořenů, ale jako zdroj výživy pro první jarní probouzení. Na jaře jej jen jemně zapravíme do půdy.

  5. Jak se starat o goji

    Goji nijak velkou péči nepotřebuje, nejvíce času a námahy nám pravděpodobně zabere řez. Goji je totiž bujně rostoucím keře s výhony dlouhými i tři metry. A ty je nutno krotit, aby úroda byla kvalitnější.

    Řez je možné dělat na podzim hned po sklizni nebo v předjaří, když je znát, které větve nepřežily zimu. Řezem udržíte goji tvar, který potřebujete, ozdravíte ji od starých, případně vymrzlých nebo jiným způsobem proschlých větví.

    Odstraňujeme i větve z našeho pohledu nevhodně rostoucí a také ty, co zahušťují korunu. Držíme počet kosterních větví na 5 – 6, postupně omlazujeme. Goji je opadavý keř, podobně jako borůvky, jen pozor, chce spíše zásaditou zeminu, kdežto borůvky tu kyselou.

  6. Jak sklízet goji

    Goji dozrává v našich podmínkách většinou až koncem října. Můžeme je postupně probírat i dříve, některé budou samozřejmě zralé časněji. Nejlépe je konzumovat goji čerstvé, třeba jako přílohu k dezertu nebo jen tak, z keře do pusy. Ale větší závěrečnou sklizeň už po několika letech jistě najednou čerstvou nesníme.  Kustovnice plodí druhým až třetím rokem od výsadby.

  7. Jak uskladnit goji

    Goji se tradičně suší, aby se v něm zachovalo maximum prospěšných látek. Ovšem je možné s ní zacházet jako s každým jiným ovocem a zavařit ji, naložit, zamrazit, vyrobit džem. Fantazii se meze nekladou, a to pak ani při následovném použití v teplé i studené kuchyni. V oblibě je i goji čaj.

  8. Jaké jsou choroby a škůdci goji

    Goji je rostlinou z čeledi lilkovitých. A tak je napadána stejnými chorobami a škůdci jako ostatní lilkovité rostliny, tedy brambory, rajčata nebo lilky. Z chorob jde zejména o padlí nebo o plíseň bramborovou. Nutno použít postřik, má však ochrannou lhůtu jen okolo týdne, navíc goji plodí až koncem října, kdy už v zahradě brambory nebo rajčata jako zdroj nákazy nemáme.

    Z řad škůdců to mohou být mandelinky, i když ne příliš často. U goji jde zejména o napadení mšicemi a v sušších létech i sviluškami, když není vzduch dostatečně vlhký a zálivku podceníme. Zde stačí použít bio olejový postřik z litru teplé vody, 5 ml oleje a prášku de pečiva. Skvěle funguje i proti již zmíněnému padlí.


b
bizuvbova 03.05.2021 – 06:18

goji mám několik let, pěstovala jsem ji v květináči, ale neví proč mi kvetla vždy až na podzim. Na radu sousedky jsem ji přesadila do země na zahradu a opět kvete na podzim. Takže plodů jsem se nikdy nedočkala. Poradíte mi co dělám špatně. Hnojím na jaře a v létě Zalévám dle sucha. Stříhám na podzim. Děkuji Bizubová

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás