Jak pěstovat citron

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak pěstovat citron

  Jak vybrat citron

  Citroník nám může vyrůst i z pecky. Stromek však nebude rodit, pokud jej nenaroubujeme. Jestliže chceme mít úrodu dříve, je lepší pořídit si přímo již vzrostlou dřevinu. Nejlépe 2-3 roky starou. Abychom měli záruku toho, že se u nás citroníku bude dařit, musíme si vybrat vhodnou odrůdu.

  Některé druhy citronů snesou v zimě vyšší teplotu a nezastaví svůj růst. Jen jej zpomalí. Potřebují však dostatek světla. Vhodnou odrůdou se jeví citroník Pavlovský, Durko, Limonový a kříženec citroníku s trifoliátou Dioscuria.

 2. Jak zasadit citron

  Citron lze zasadit již jako semínko. Musíme však počítat s tím, že citroník nám sám o sobě rodit nebude a budeme jej muset naroubovat. Postupujeme tak, že semínka, která jsme vyloupli z citronu, zbavíme veškeré dužiny.

  Ještě vlhká je zasadíme do speciální zeminy pro citrusové plody, kterou jsme předtím prolili. Semínka dáme doprostřed květináče, do hloubky centimetr a půl. Zeminu můžeme ještě znovu zvlhčit rozprašovačem.

  Květník pak přiryjeme fólii, do které uděláme několik dírek, aby se dala korigovat vlhkost. Měli bychom květník se semínkem umístit na teplé a slunné místo. Až nám rostlinka vzejde, fólii z květináče sundáme. Během času budeme citron přesazovat do větších a větších nádob.

  Pokud si na tuhle činnost netroufáme, koupíme již vzrostlou rostlinu. Citroník umístíme do plastového nebo keramického květináče, jež je o trochu větší než kořenový bal citroníku. Dno vyplníme drenážními kameny a pak zeminou.

  Volíme zeminu přímo určenou pro citrusy, která nám zajistí pro rostlinu všechny potřebné látky, alespoň do začátku. Citroník dáváme opět na teplé a slunné místo tak, aby rostlina měla nejméně 8 hodin slunečního svitu.

 3. Kam umístit citron?

  Citroník má rád teplo a světlo, jak už jsme zmínili. Proto je rostlině dopřejeme. Někdy můžeme použít i pěstební lampu, která nám zaručí dostatek obojího, a to zejména u mladých rostlin a v zamračených dnech.

  V létě můžeme citrony pěstovat i venku nebo ještě lépe ve správně větraném skleníku. V září (ze skleníku v říjnu) bychom měli květináč přestěhovat do chladnějších částí domu, nejlépe do zimní zahrady, na verandu, na prosvětlenou chodbu –  a zajistit tím rostlině vegetativní klid.

 4. Jak zalévat citron?

  Jak pěstovat citronMalým rostlinkám citroníku dopřáváme zálivku pomocí rozprašovače, kterým zvlhčujeme zeminu. Starší rostliny potřebují pravidelnou zálivku, ale musíme dávat pozor, abychom tyto dřeviny nepřelévali. Vždy necháme substrát mírně proschnout. A po zálivce nesmí zůstat voda ve spodní misce déle než hodinu.

  Výhodou se mohou stát samozavlažovací květináče, které nám zabezpečí, že nedojde k přelití rostliny. Citroník tak má stále dostatek vlhkého prostředí kolem kořenového balu, a nestojí přitom ve vodě.

  Důležité je i rosení citronovníku, které provádíme pravidelně. Rosením jednak zajistíme rostlině vyšší komfort, jednak ji ochráníme proti běžným škůdcům (sviluška, mšice), kteří si libují v suchém prostředí.

 5. Jak hnojit citron?

  Citroník hnojíme speciálním hnojivem na citrusy. Toto hnojivo neobsahuje vápník. Obsahuje však železo, které je potřebné proti žloutnutí. V létě hnojíme rostlinu každý týden, přes zimu postačí hnojení jednou za měsíc. V zimě také měrně snižujeme zálivku, během vegetačního klidu spotřebuje rostlina mnohem méně vody, než v sezóně.

 6. Jak pečovat o citron?

  Citroník v domácím prostředí potřebuje hlavně hodně světla a přes léto tepla. Teplota nad 30 stupňů je už však nežádoucí a způsobuje stagnaci růstu. V zimě, v době vegetačního klidu, naopak potřebuje chladnější teplotu, nejlépe okolo 16 stupňů.

  Důležitá je pravidelná zálivka, avšak nesmí dojít k přelití rostliny. Zemina je vhodná slabě kyselá nebo neutrální s pravidelným přihnojováním. Pokud chceme mít svůj citroník pěkně tvarovaný, musíme zastřihovat výhony a rostlinu otáčet, neboť se nové výhonky vytahují za sluncem.

  Zastřihujeme očka tak, aby směřovala ven z koruny. Střih provádíme před jarním rašením. Dlouhé výhony rostoucí do koruny nejlépe zcela odstraňujeme. Správný střih je důležitý pro to, aby nám citroník následně kvetl a měl plody. Výhon se stane plodným právě až po zastřižení. Přehuštěná koruna by navíc znemožnila kvalitní úrodu.

 7. Kdy a jak přesadit citron?

  Mladé rostlinky citroníku přesazujeme každé jaro do větší nádoby. Starší rostliny je možné přesazovat každý druhý rok. K přesazení rostliny přistupujeme i tehdy, když rostlinu dlouhodobě přeléváme. To poznáme tak, že zemina kysele zapáchá.

  U přesazování můžeme citroníku také přistřihnout kořeny, ovšem to platí až pro starší rostliny. Úměrně tomu pak zastřihneme i korunu, aby menší kořenový systém uživil celou rostlinu. Vždy nahradíme část zeminy novou hlínou.

 8. Jak rozmnožovat citron?

  Citrusy se rozmnožují tzv. řízkováním. Vždy si pořídíme větší počet řízků, jelikož se nám nejspíše nepodaří, aby zakořenily všechny. Mnohdy se stává, že nezakoření ani po roce ve vlhké zemině, proto se vyplatí trpělivost. Řízek je vlastně část rostliny-větvička, výhonek.

  U citroníku většinou řízkujeme výhonky rostliny tak, že je dáváme přímo do substrátu, kde vypustí kořínky. Výhonek, který pustil kořeny, již můžeme zasadit běžným způsobem. Tedy do květináčku s drenáží a se substrátem určeným pro citrusy do hloubky asi jednoho a půl centimetru.

  Až budete mít dostatek citroníků a z ních lahodných plodů, můžete si citrony naložit.

 9. Jaké jsou choroby a škůdci citronu?

  U citrusových plodů se často setkáváme se sviluškami, které se dobře množí v suchém prostředí. Jde o drobné pavoučky, kteří na listech způsobují malé stříbrné skvrny. Citrusy jsou dále napadány puklicemi, což poznáte podle hnědých krunýřků na listech rostliny.

  Citroník však často bojuje i se mšicemi a vlnatkami. Proti těmto škůdcům zakročíme častějším rosením a sprchováním rostliny a stíráním škůdců vatovým tamponem namočeným v lihu.

  Můžeme si připravit domácí olejový postřik, a to z litru teplé vody, 10 ml oleje a jednoho prášku do pečiva. Citroník postřikem důkladně smočíme, díky čemuž se škůdce obalí olejem a posléze udusí. Postřik je nutné opakovat, protože nepůsobil na již nakladená vajíčka.

  Pokud si netroufáte na pěstování citronu nebo pro něj nemáte místo, vyzkoušejte citronovou trávu. Sice není stronem, ale také umí dodat pokrmům i nápojům chuť s nádechem citronu. Její pěstování je extrémně snadné.


HK
Hana Krupičková 19.07.2020 – 12:59

Nemohu nikde najít radu. Citroník měl velice málo listů, zato se celý obalil květama. Poté konečně začal obrůstat i listama, ale najednou se na listech objevili žluté skvrny. Škůdce žádného nevidím. Nevíte někdo co je to za problém? Za radu děkuji. Krupičková

Odpovědět

JP
JOZEF PLUHÁR 19.04.2021 – 16:34

mám citroník 2rokem. První rok odrodil bez problemu.Na zimu schodil listy a od ty doby neobrazil,mněl sem rostlinu na studením místě teď ji mám na slunní straně za oknem.Doposud se k životu neprobudil je to normálny nebo mu něco chybí poraďte prosím v čem spočíva moje chyba.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma citron


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás