Jak pěstovat drátovec

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat drátovec | © © cultivar413 / Flickr.com

    Jak vybrat drátovec

    Drátovec je nejlépe pořídit jako předpěstovanou sazeničku, případně si přinést od známých řízky, kterými se drátovec velmi snadno množí, ochotně zakoření. Rostlinka by neměla mít žádné tmavé skvrny a celkově by měla vypadat vitálně.

  2. Jak zasadit drátovec

    Drátovec se dá zasadit téměř jakkoliv, protože je to rostlina, která ve své domovině roste na skalách, na okrajích písečných dun, takže má kořeny zvyklé se prodrat, kam potřebují. Navíc je nenáročná na podmínky, nepotřebuje mnoho vody a ani příliš mnoho živin, jde o opravdu skromnou rostlinku. Původně pochází z Austrálie, kde je zvyklá i na slanou vodu a celkově na dost tvrdé podmínky.

    Při výsadbě vždy dbáme na dostatečnou drenáž, u které musíme být stejně pečliví jako například v případě kaktusů, které také nesnesou přemokření. I drátovec v dlouhodobém vlhku rychle hyne na plísňové a hnilobné infekce.

    Rostlinku zasadíme, jak byla v obchodě v květníku, určitě ne hlouběji. Pokud jsme si přinesli řízky, tak obereme spodní listy a dáme do zeminy spodní holou část stonku, mírně zalijeme, aby drátovec mohl pustit kořeny, ale přitom nebyl příliš přemokřený.

  3. Kam zasadit drátovec

    Drátovcům neboli krásnohlávkům se bude dařit kdekoliv, kde není příliš vlhko a kde je přímé slunce. Snesou jak květník, to zejména v případě, kdy je chceme pěstovat několik let jako trvalku, a tak je budeme přenášet na zimu do interiéru.

    Krásnohlávek se dobře kombinuje s jinými okrasnými kytkami, nemusí být v květníku úplně sám. Je dominantní svou šedivou, stříbřitou podobou, kdy je ozdobný zejména listem, květem už tolik ne. Mnoho lidí jej pěstuje tak, aby nevykvetl (sadí později v létě jako podzimní doplněk kvetoucích podzimních záhonů.

    Drátovec je krásně hodí jako okrasné olemování záhonů, kterým tak dodá styl a jasné místo. Svou podobou bude doplňovat jednotlivé ostrůvky okrasných kytek, i je od sebe vhodně oddělovat. Vždy však volme ty záhony, kde bude snadné udělat drenáž, aby drátovec nebyl dlouho v mokru. Snadněji snese sucho než mokro.

  4. Jak zalévat drátovec

    Jen minimálně, podobně jako kaktusy. Drátovec je ze své australské domoviny zvyklý na vyšší teploty a na suché podmínky. Proto se mu je musíme pokusit napodobit i tady. Dopřejeme mu slunce a zálivku jen takovou, aby substrát, v němž drátovec roste, vždycky stihnul vyschnout, než dáme drátovci další dávku zálivky.

    Při pěstování venku zaléváme jen při opravdu dlouhém suchu a vysokých teplotách, ale musíme mít drátovec v místě s dokonalou drenáží, odkud voda rychle odteče. Krásnohlávek si ponechá jen tolik vody, kolik potřebuje.

  5. Jak hnojit drátovec

    Drátovec můžeme hnojit plným hnojivem v mírnějších dávkách, a to cirka jednou měsíčně venku v okrasných záhonech nebo jednou za dva týdny, pokud jej pěstujeme v květníku. Bez hnojení se dlouhodobě obejde, jen nebude tolik košatý a vzrůstný.

  6. Jak se starat o drátovec

    Drátovec pěstujeme jako letničku nebo jako trvalku. Letnička nijak náročnou péči nepotřebuje, stačí jen zálivka, občasné přihnojení. Na podzim nechat v záhonu, přes zimu vymrzne a na jaře ji jen odklidíme. I během zimy totiž udělá okrasu.

    Na jaře už se však neprobudí, vymrzne. Když chceme mít trvalku, je nutné drátovec zazimovat v interiéru, což znamená, že musí být zasazen do přenosné nádoby. Zimování je popsáno v následujícím boxíku.

  7. Jak zazimovat drátovec

    Pokud chceme mít drátovec jako trvalku, je potřeba se o ni postarat zejména na podzim, kdy ji musíme přenést na skladné a světlé místo s teplotami oko deseti stupňů, možno i 15 stupňů. Během zimy se drátovec v podstatě téměř nezalévá, první zálivka přijde až po přenesení na parapet jižního okna, kde se postupně probudí do další sezony.

  8. Jaké jsou choroby a škůdci drátovce

    Drátovec u nás trpí chorobami z přemokření, tedy z nesprávného pěstování, kdy mu dáme více vody, než on snese, čímž se založí na živnou půdu pro bakterie, plísně a houby. Může být napaden i savým a žravým hmyzem, ale vzhledem k jeho podstatě, kdy nemá velkou listovou plochu, je toto napadení spíše vzácné. Největším rizikem proto zůstává přelití nebo setrvání v mokrém záhonu bez drenáže.


V
Věra 06.12.2019 – 11:45

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy je vhodná doba na přesazení Drátovce. Zakoupila jsem ho v listopadu v zahradnictví v malém kontajneru. Zdá se mi, že má málo místa. Kontajner je 10x10cm. Drátovec je 11cm široký a 12cm vysoký. Děkuji za odpověď Věra

Odpovědět

KJ
Keltnerová Jiřina 19.05.2020 – 09:05

Mám drátovec, již druhý rok v květináči. I když má konce stříbrné střední část hnědne. Mohu konce ostříhat a zasadit nebo nahnědlost zmizí? Moc děkuji za odpověď.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás