Jak poznat, že budu mít menstruaci

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak poznat, že budu mít menstruaci

  Žena a její tělo

  Především jste to vy sama, kdo by měl své tělo znát nejlépe a je to právě vaše intuice, která vám napoví, jestli budete mít v nejbližších dnech menstruaci nebo ne.

  Jsou to právě vaše pocity, pocity vašeho těla, které jsou tím nejlepším zdrojem informací o vás samotných. Jsou přesně tím signálem, který vám řekne, jestli se menstruace blíží a kdy ji budete mít.

  Ideální samozřejmě je, když máte menstruaci pravidelně, ale jestli ji pravidelně nemáte, je praktické naučit se rozpoznávat signály vašeho vlastního těla, abyste věděla, kdy se menstruace blíží a mohla se podle toho zařídit ve vašem každodenním životě.

  Abyste se dokázala snadněji zorientovat ve věcech ohledně vlastního těla, v signálech, skrze které s vámi komunikuje, zkuste se podívat na několik nejběžnějších věcí, které na sobě pozoruje většina žen a porovnejte je s vlastními pocity.

  S dalšími tématy spojenými s našimi vlastními pocity vám poradí naše články Jak poznat, že kluk žárlíJak poznat, že nemá zájem.

 2. Jak poznat, že budu mít menstruaci – citlivost na světlo

  Jedna z věcí, kterou si prochází většina žen během menstruace, je výrazná citlivost na světlo. Vadí jim prudké zářivky a nesnesou pocit silného slunce na kůži. Mají tendenci se schovávat do stínu a používat silnější krémy proti opálení.

  V souvislosti s tím se může tahle přecitlivělost objevit už den nebo dva před menstruací. Zkuste si tedy uvědomit, zda a kdy jste přecitlivělá během léta na sluneční paprsky a porovnejte to s daty, kdy jste měla menstruaci. Kdykoli menstruaci dostanete, zkuste se zamyslet, zda se u vás v předešlých dnech neprojevily podobné symptomy.

 3. Jak poznat, že budu mít menstruaci – citlivá pokožka

  S tím souvisí i citlivost pokožky jako taková. Najednou vás škrábou svetry, které jinak nosíte ráda a máte přecitlivělé vlasy u kořínků? Nebo vám vadí, když se vás někdo dotkne způsobem, který jinak běžně přijímáte? I tohle vše můžou být symptomy toho, že se blíží vaše perioda.

  Právě přecitlivělost pokožky je něco, čím si během menstruace prochází většina žen a může se objevit den dva před menstruací. Zkuste si tedy vybavit, zda jste někdy přecitlivělá na dotek. Jestli máte dny, kdy nosíte vše volné bavlněné a pohodlné, protože zrovna jiné oblečení na kůži nesnesete nebo zda jsou dny, kdy vám vadí i krajkové prádlo a potřebujete vše bavlněné. Tyto dny si pak porovnejte s těmi, kdy máte menstruaci. Ve chvíli, kdy přijde perioda, zkuste se zamyslet, jak jste se cítila v uplynulých dvou třech dnech.

  Poznala jste se v tomhle popisu? Teď už poznáte předem, kdy vaše menstruace přijde příště. Stačí jen být dostatečně vnímavá a pozorná ke svému tělu.

 4. Jak poznat, že budu mít menstruaci – bolest v podbřišku

  Posledním výrazným ukazatelem toho, že se blíží menstruace, je specifická bolest v podbřišku. Tu by u sebe měla být schopna rozpoznat kterákoli žena, která už si nejednou menstruací prošla. Není to ani tak bolest jako spíše takový zvláštní pocit, který vaši intuici upozorňuje na to, že se tělo bude čistit.

  Ve chvíli, kdy budete tento pocit mít, můžete si být jista, že se vaše perioda blíží. Některé ženy mají tento příznak už den dva dopředu, některé jen pár hodin předem. Vždy je to ale spolehlivý ukazatel toho, že se menstruace blíží.

 5. Jak poznat, že budu mít menstruaci – další příznaky

  Ale protože jsme každá unikátní, můžou být unikátní i jednotlivé příznaky, které bude mít každá žena vždy odlišné.

  Patřit mezi ně může bolest hlavy, zvýšený příjem tekutin nebo třeba slabý pocit bolesti břicha.

  Vaše tělo ví samo nejlépe, jak vás na příchod menstruace upozornit.

 6. Jak uspíšit příchod menstruace

  Někdy se může stát, že potřebujete příchod menstruace třeba o den nebo o dva urychlit. Třeba když se chystáte na víkend pryč nebo víte, že se budete chtít jít za pár dnů koupat do bazénu. V takovém případě můžete periodu o den uspíšit.

  Jednou z možností je fyzická námaha. Sportujte. Dostatečná zátěž může příchod menstruace urychlit.

  Vyzkoušejte také vanu horké vody nebo horkou sprchu, kterou zacílíte na pár minut přímo na oblast podbřišku. Většině žen stačí tahle metoda celkem spolehlivě.

  Poslední možností je sklenka vína. Jistě jste si všimla, že když se během menstruace napijete, krvácení se zesílí, Stejně tak může víno pomoci menstruaci vyvolat, když vám do ní chybí jen den nebo dva.

  Stále je to ale především vaše tělo, které by si samo mělo říct, kdy by měla menstruace přijít. Nesnažte se mu do toho příliš mluvit. Spíše než svůj rozum poslouchejte svou intuici. Ona ví nejlépe, jak se to s vaším tělem má doopravdy.


EM
Eva Malíková 06.09.2020 – 20:18

Dobrý den, jestli vaše dítě ve věku 11/12 let menstruuje, nebo má nálady, spavosti,chutě je to normální ! Už je to příprava na m/s už v těchto letech se to muže zjevit.

Odpovědět

Kd
Kristynka dlouhovlasá 06.09.2020 – 20:19

Mužů se poradit je mi 11 let mám nálady někdy jsem zla i na jiné bez důvodné , mám výroky, suché , potim se , je to priprava na m/s ? Jinak nemam s kym to probrat

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak poznat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás