Jak pěstovat pivoňky

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat pivoňky

    Jak vybrat pivoňky

    Pivoňky můžeme vybírat ze dvou hlavních druhů, a to jsou pivoňky bylinné a pivoňky dřevité. Výběr závisí jednak na tom, jaký typ rostliny si přejeme pěstovat, ale i bychom se měli rozhodovat podle typu půdy nebo velikosti prostoru, který jim můžeme dopřát.

    Pivoňky dřevité jsou samozřejmě větší, ale zejména vyžadují půdu neutrální nebo mírně zásaditou. Stejné je to s požadavky na půdu i u pivoněk evropských bylinných. Ale pokud bychom se rozhodovali pro pivoňky asijské bylinné, musíme jin nabídnout stanoviště s půdou neutrální až mírně kyselou.

    Teprve až víme, který z druhů pivoněk si můžeme na naši zahradu pořídit, vybíráme dál podle velikosti, barvy, tvaru květů a podobně. Nabídka je u těchto nádherných kytek opravdu pestrá. Pamatujme, že plnější květy nabídne spíše bylinná pivoňka, ale nemusí to být pravidlem.

  2. Kam a kdy zasadit pivoňky

    Pivoňky sadíme nejlépe během konce léta a v první polovině podzimu. Pokud ale máme pivoňky v kontejnerech s dobře vyvinutým kořenovým balem, můžeme je sadit v podstatě po celou dobu vegetace, snad s výjimkou opravdu velkých veder a úpalů.

    Pivoňky sadíme spíše na plné slunce, ale některé druhy budou vděčnější spíše za polostín. U každého druhu pivoňky byste tyto informace měli dostat přímo od pěstitele nebo prodejce. Rozhodně polostínem nic nezkazíte.

    A jak už jsme zmínili v předchozím boxíku, je nutné sadit pivoňky podle toho, do kterého typu půdy se více hodí. Na mnoha zahradách se střídají pásy půdy, a tak zdaleka není výjimkou, že v jednom koutu zahrady se více daří kyselomilným pivoňkám, kdežto ve druhém kouřě zahrady zase těm, co raději půdu zásaditou.

    Dále je nutné vědět, že pivoňky nemají rády přemokření půdy. Sice nejde o tak velkou nesnášenlivost vody jako u opuncií,ale i tak si na ni musíme dát pozor.

    Proto je sadíme tam, kde víme, že přebytečná voda brzy odtéká. A také jim při výsadbě dopřejeme drenáž, pokud vyloženě sušší stanoviště nemáme v dosahu.

    Co pivoňka také neuvítá, je průvan. Takže stanoviště vybíráme i podle toho, že do něj nefouká. Raději půl dne stínu než průvan. Ochranu mohou poskytnout i okolní větší rostliny, ovšem musejí ponechat pivoňce dostatek prostoru.

  3. Jak zasadit pivoňky

    Při výsadbě pivoněk si dáme záležet, protože jde o výsadbu na mnoho let. Proto pivoňce hned do začátku dáme spoustu živin a také kvalitně provedenou drenáž, aby přebytečná voda z dešťových srážek lépe odtékala. Pivoňka lépe snese sucho než přemokření.

    Dřevité pivoňky musíme vysadit do jámy hluboké až 70 cm, kterou vysteleme jednak drenáží, ale jednak kvalitní směsí zeminy a kompostu. V místech, kde je půda těžší, přimícháváme i písek, aby se odlehčila. Kdo nemá kompost, přimíchá univerzální, pomalu rozpustné hnojivo.

    Pivoňky vyžadují do budoucna i spoustu prostoru, a tak nejenže výsadbové jámy budou mít cirka půlmetrový průměr a asi 70 cm hloubku, ale i jednotlivé keře nebo stromky musíme vysadit v dostatečně velkých vzdálenostech od sebe – když jich chceme pěstovat více.

    Pivoňka se totiž rozroste až téměř do dvoumetrové šíře i výšky, ta dřevitá mnohdy i více. Sadit ji lze proto i jako solitér, ale opět pamatujme na to, že průvan nesnese, takže jí věnujme třeba plotem nebo stěnou chráněné místo.

    Samotnou výsadbu uděláme tak, že bylinné pivoňky dáme jen asi 4–6 cm pod povrch. Hlouběji zasazené bylinné pivoňky totiž mívají menší násadu květů. A to samozřejmě nechceme.

    Dřevité pivoňky naopak přivítají hlubší ukotvení, takže je můžeme zapustit při výsadbě i o 10 cm hlouběji, než byly původně v zahradnictví. Ony totiž z kmínků a větviček zapustí další kořeny, takže mají pak rychlejší a bohatší přírůstky – vlastně jako každý jiný keř.

    Splnit musíme u dřevitých pivoněk jednu základní podmínku: roubované místo nutně musí být alespoň patnáct centimetrů v zemi, jinak hrozí rašení planých výhonů. Když zasadíme dřevitou pivoňku správně, ta pak z místa, kde je naroubovaná, pustí vlastní kořeny, které nahradí kořeny podnože. A právě tohle potřebujeme.

    Sadíme do prolitého substrátu a ihned po výsadbě také důkladně prolijeme. Nejsvrchnější vrstvu zeminy už neušlapáváme, necháme ji zvrásněnou, aby lépe zachycovala srážky a poustěla do zeminy vzduch.

  4. Jak zalévat pivoňky

    Zálivka přichází ihned po výsadbě. Pak do konce podzimu, pokud jsme sadili v tomto termínu, stačí ještě dvě až tři zálivky, než se rostlina uchytí. Pokud jsme sadili na jaře, je nutné celou sezonu pravidelně zalévat, ale nepřemokřovat.

    V dalších letech sice zaléváme, ale jen pokud je dlouhodobější sucho. Pivoňky se totiž se suchem poperou lépe než s přemokřením.

  5. Jak hnojit pivoňky

    Pivoňky bylinné i dřevité vydrží s první dávkou hnojiva, které jsme přimíchali do substrátu, po asi tři až čtyři roky, mohou však i méně. Později tedy začneme pivoňkám do zálivky přidávat rozpuštěné organické hnojivo, nejlépe například zkvašené slepičince nebo jiný trus.

    Do zeminy můžeme zapravit kompost, hnůj, a to nejlépe brzy zjara. Stačí jej i jen položit na povrch zeminy okolo pivoněk, během dešťů a zálivky bude postupně uvolňovat dostatek výživy pro naše nádherné květiny.

    Osvědčilo se i dlouhotrvající postupně se rozpouštějící hnojivo na bázi rohoviny, které se jen jemně zapracuje do půdy. To stačí dát jednou za dva roky.

  6. Jak se starat o pivoňky

    Pivoňky žádnou speciální péči nepotřebují, narozdíl třeba od růží, s jejichž krásou jsou často srovnávány. Pouze je nutné po odkvětu ořezávat květy, aby se rostlina nevysilovala tvorbou semen, ale naopak mohla bohatě kvést i nadále.

    Pro bohaté kvetení je nutné pravidelné přihnojování nejpozději ve třetím roce od výsadby, kdy pivoňka již spotřebovala startovací dávku hnojiva z výsadby, kterou jsme jí přimíchali do substrátu.

    A pozor, dospělé pivoňky nesnesou přesazování!

  7. Jak zazimovat pivoňky

    Bylinné pivoňky necháme na podzim zatáhnout do půdy a teprve na jaře odstraňujeme staré seschlé listí, velmi jemně provzdušníme půdu okolo nich (jestliže jde ale o trávník, nezasahujeme do něj nijak), přihnojíme, občas zalijeme.

    Dřevité pivoňky vyžadují na podzim, abychom jejich kořeny ochránili před mrazy, nejlépe chvojím nebo vysokou vrstvou mulče, kůry, prostě aby zemina nad kořeny nezůstala holá. Do půdy okolo pivoněk nezasahujeme, nemají rády okopávání.

  8. Jaké jsou choroby a škůdci pivoněk

    Pivoňky, přestože se v Evropě pěstují již opravdu dlouho, nemají nijak velkou skupinu chorob nebo škůdců. Řadí se spíše k odolným druhům rostlin, takže pokud je nepřemokříte, respektive když je nevysadíte do průvanu, do stínu a na mokré místo, budou prospívat bez chorob i škůdců.

    Jestliže nejsou podmínky pro výsadbu pivoněk splněny, často se do nich pustí plíseň pivoňková, která dokáže rostliny hodně potrápit. Typické je pro ni zahnívání poupat a pokrytí šedým povlakem; odumírání výhonů u báze.

    Řešením je pak odříznutí napadených lodyh těsně u země, opakované ošetření místa řezu i jeho okolí fungicidem. A samozřejmě zlepšení podmínek stanoviště. Jen pozor na přesazování dospělých pivoněk. Nemuselo by dopadnout dobře.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás