Jak pěstovat řepku

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat řepku

    Jak vybrat řepku

    V případě řepky nevybíráme, výběr odrůd není pro zahrádkářské účely nijak podporován. Řepka se pěstuje jako zelené hnojení, a v tomto případě není výběr vůbec nutný. Spíše se soustředíme na velikost balení, kupujeme ve větším množství a výhodněji. Semínka řepky si udrží klíčivost minimálně dva roky.

  2. Kdy a kam zasít řepku

    Řepku sejeme zcela kdykoliv, kdy potřebujeme půdu nechat bez kulturních plodin, ale nezarůstat plevelem. Jinými slovy: když chceme nechat některé záhony ladem, ale nechceme na nich pravidelně plít plevel. To se dělá buď na jaře tam, kde chceme později vysít červencovou zeleninu (pekingské zelí, vodnici, mrkev na uskladnění). Anebo tam, kde máme již sklizeno a další zeleninu pěstovat na stejném místě nebudeme, například po kedlubnách, salátu, raných bramborách apod.

    Další možností, kdy se řepka účelově seje pro zelené hnojení, je touha obohatit půdu o důležité látky. Často se využívá setí řepky koncem léta, kdy ona vzejde a žije v půdě celou zimu. Na jaře ji zaryjete, a máte jistotu, že půda dostala důležité látky. Tento proces se aplikuje v letech, kdy nehnojíte záhony kompostem nebo hnojem.

    Řepka se jako zelené hnojení méně hodí tam, kde jste pěstovali brukvovitou zeleninu, nebo kde brukvovitou zeleninu po zarytí zeleného hnojení pěstovat budete. Důvod je ten, že zelenina stejného rodu spotřebovává stejné živiny a dodává půdě stejné živiny. Navíc se mohou objevit nádory brukvovitých rostlin, které jsou způsobeny častým pěstováním brukvovité zeleniny na jednom místě. V tomto případě se jako zelené hnojení hodí jiné druhy rostlin, například měsíček, svazenka, pohanka, oves, luštěniny a jiné rostliny z dalších čeledí.

  3. Jak zasít řepku

    Setí řepky je extrémně jednoduché. Pouze ji rozhodíte po povrchu záhonu a jemně uhrábnete hráběmi, aby se semínka dostala do těsnějšího kontaktu s půdou. Pak řepku opatrně zalijete, nejlépe z hadice s rozprašovačem, abyste semínka nevyplavili.

    Řepku můžete vysévat dost hustě, tím splní účel zeleného hnojené dokonale. Překryje půdu a nepustí plevely, aby rostly, vytvoří jen menší rostlinky, které se budou lépe sekat a následně zarývat.

  4. Jak pěstovat řepku

    Jak zalévat řepku

    Řepka se z počátku zalévá opatrně, aby nebyla vyplavena. Pokud prší přirozeně, není nutné přílišné zalévání. Ale v sušším létě je lepší jí dodávat vláhu z počátku denně. Později si řepka pro vodu sáhne sama.

    Pokud panuje suché počasí, zaléváme jednou za dva až tři dny, aby listy řepky byly svěží a dobře podloužily jako zelené hnojení.

  5. Jak hnojit řepku

    Řepka určená jako zelené hnojení se nehnojí nijak. Jde o rostlinu, která naroste vždy a všude. Klíčí dokonce i při nízkých teplotách, například i při jarních nebo podzimních mrazících. Řepka je pak sama hnojivem pro půdu a budoucí zeleninu, kterou po ní budete pěstovat.

  6. Jak se starat o řepku

    Starost není nutná v podstatě žádná. Řepka potřebuje jen vláhu, o zbytek se postará sama. Jediná starost, která vám pak zbývá, je včas řepku posekat a zarýt, nesmíte ji totiž nechat vykvést. To pak ztrácejí její listy zelenou hmotu (ve prospěch tvorby květů), což snižuje možnosti řepky jako zeleného hnojení.

    Je lepší posekat a zarýt mladou řepku a výsev pak zopakovat, než čekat, až řepka vykvete a pak teprve ji zarývat. Když řepka vysemení, poroste vám na záhoně opět.

  7. Kdy a jak zarýt řepku zasetou jako zelené hnojení

    Pokud jste zaseli řepku jako zelené hnojení, je vhodné ji nechat narůst jen do stádia největších listů, tedy do doby, než začne tvořit květní stvol. Pak se doporučuje ji posekat například strunovou sekačkou. Pokud máte malé záhony, stačí samozřejmě srpem.

    Až máte porost posekaný, přistupte k zarývání řepky tak, aby se všechna zelená hmota dostala do půdy, abyste na povrchu viděli jen půdu samotnou. Jakmile záhony uhrábnete, můžete je okamžitě využít k setí nebo k výsadbě, není nutné čekat.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás