Jak pěstovat hortenzie

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat hortenzie

    Jak vybrat hortenzie

    Hortenzie vybíráme jednak podle barvy květu, jakou si přejeme, ale zejména podle toho, jaké stanoviště jim chceme nebo můžeme dopřát. Druhy hortenzií se totiž ve svých požadavcích na stanoviště celkem liší.

    Některé hortenzie totiž milují slunce, na slunci se jejich květy vybarví ještě sytěji a výrazněji. Patří mezi ně například hortenzie latnatá. Ta si bude užívat každého slunečního paprsku, aniž by trpěla přílišným suchem.

    Naopak hortenzie velkolistá musí být v polostínu až ve stínu. V polostínu kvete dříve a dříve odkvétá, ve stínu nasadí květy později. I s tímto můžete kalkulovat, když si promýšlíte osazení okrasné části zahrady.

    Ostatní hortenzie, tedy třeba pilovitá nebo řapíkatá (popínavá) dají jednoznačně přednost polostínu. Na slunci sice vydrží, ale tam je musíte více zalévat, ovšem to je pro jejich náturu spíše ke škodě než k užitku.

    Hortenzie se prodávají v podobě kontejnerovaných sazenic (v květnících) a vždy by měly být dostatečně prokořeněné. To byste si při nákupu měli také ohlídat. Jestliže kořeny ještě neprorostly substrátem, nechte sazenice ještě dorůst v květníku, potřebují řádný kořenový bal, aby správně zakořenily ve volné půdě.

  2. Kam zasadit hortenzie

    Jak už jsme zmínili, hortenzie snesou slunce, polostín i stín, ale každá odrůda jinak. Na to se musíme při jejich nákupu zaměřit. A pak je správně vysadit, pokud jsme pořídili více druhů. Jestliže chceme hortenzie nechat na balkoně nebo na terase, volíme jinou než jižní orientaci, případně stíníme jinou a větší rostlinou.

    Připomeňme, že hortenzii popínavou nebo pilovitou budeme situovat do polostínu, hortenzii latnatou na slunce a hortenzii velkolistou do polostínu až stínu.

  3. Jak zasadit hortenzie

    Hortenzie je rostlinou, která vyžaduje kyselé prostředí, pokud kvete růžově nebo červeně. A jestli je modrá, vyžaduje prostředí kyselé, podobně jako azalky, rododendrony nebo borůvky, brusinky a spousta jiných bylin i dřevin. Proto pokud máme půdu v zahradě spíše zásaditější a chceme modré květy, musíme hortenziím připravit velkou výsadbovou jámu a tu vysypat kyselou zeminou. Pro květy červené a růžové nemusíme nic speciálně chystat. U kyselé půdy je to opačně.

    Můžeme sáhnout přímo po substrátu pro hortenzie a ostatní kyselomilné rostliny, pokud chceme modré květy, nebo po běžném substrátu, či si jej namícháme sami, a to z kompostu, rašeliny, písku, kdy kompostu bude nejvíce, rašeliny cirka třetina a jen asi šestina bude písek pro modré květy. Pro červené a růžové květy se přidává ještě i jíl, aby byla půda zásaditější.

    Požadavky na půdu jsou takové, aby byla výživná, kyprá, stále dostatečně vlhká, ale bez přemokření (voda v ní nesmí stát). A to platí i pro okolí, nejen pro samotnou výsadbovou jámu. V jílovitějších půdách proto vysypeme dno jámy dostatečnou vrstvou drenáže (například štěrk).

    Sazenice i s květníky ponoříme před výsadbou na cirka dvě minuty do vody, aby se substrát správně nasál. Díky tomu se snadněji spojí s okolím a kořeny budou brzy moci lépe prorůstat.

    Vysazujeme do připravené a prolité zeminy, přihrneme, mírně přimáčkneme, ale vrchní vrstvu zeminy ponecháme nakypřenou.

  4. Jak zalévat hortenzie

    Zalévat musíme pravidelně. Jinak budou hortenzie trpět. Nepravidelná zálivka je totiž tím, co trpčí hortenziím život a nám užitek z jejich možné krásy. Rostliny nesmějí přeschnout a pak být naopak přelity jednou vydatnou dávkou vody.

    Takže zaléváme vždy pravidelně a tak, aby byl substrát skále vlhký, nikoliv přemokřený. Vysychání zabráníme vhodným mulčováním nebo třeba kapénkovou závlahou, pokud do ní chceme investovat prostředky a čas k instalaci. Od srpna zálivku systematicky ubíráme – nikoliv v pravidelnosti, ale v množství.

    Ve velkém výstraha před vysycháním platí zejména pro hortenzie v květníku, kde se vyplatí spíše samozavlažovací systém, protože hlavně v létě je spotřeba vody enormní.

  5. Jak hnojit hortenzie

    Hnojení je matkou barvy a intenzity zbarvení květů hortenzie. Takže kyselé hnojení (jinak používané třeba pro borůvky) podpoří modré květy. Pro modrou barvu můžeme zalévat v průběhu podzimu a jara zálivkou z kamence hlinitoamonného, který lze sehnat v drogerii.

    Zásaditější guáno (které je skvělé i pro pěstování jahod) podpoří zase červené a růžové zbarvení hortenzií. Hnojivo pořizuje buď přímo pro barvu našich rostlin, nebo si koupíme jen běžné rozpustné, které se nejvíce hodí pro hortenzie latnaté.

    Hnojíme pravidelně zálivkou, a to až do konce srpna. Začneme s přihnojováním na jaře a pak před kvetením a během něj. Právě hnojení zajistí bohatou násadu i barvu květů (pokud si to nepokazíme nesprávnou zálivkou).

  6. Jak se starat o hortenzie

    Vyjma zálivky a hnojení je potřeba dělat řez hortenzií. Liší se podle jejich odrůd.

    Hortenzie velkolistá a pilovitá chce na jaře pouze sestřihnout omrzlé větvičky. Na květy totiž nasazuje již koncem předchozího vegetačního období, a tak bychom větším podzimním nebo jarním řezem odstranili květní pupeny. Radikální řez lze u těchto druhů dělat v průběhu května až června, kdy potřebné výhony seřízneme až nad 3. nebo 4. očkem. Ale výhony zakončené květenstvím neodstraňujte.

    U hortenzie latnaté se pupeny tvoří až na jaře, takže je u ní možný radikálnější podzimní řez. Seřízneme je poměrně hluboko, a to až nad prvním párem pupenů. Je to nutné zejména proto, že hortenzie latnaté kvetou na mladých výhoncích.

    A nakonec popínavé hortenzie – u nich na jaře odstraníme jen to, co je nutné, tedy odumřelé, přemrzlé konce, případně výhonky.

  7. Jak zazimovat hortenzie

    Mladé hortenzie mohou snadněji vymrznout, a tak je před zimou musíme chránit řádnou vrstvou. Nahrneme jim lehčí substrát, nebo vrstvu spadaného listí, kůry či chvojí. Starší rostliny jsou odolnější, ale i tak se vyplatí je odstínit od severních větrů.

    Menší rostliny můžete i s uschlým květenstvím opatrně svázat větvemi k sobě. A přes ně dát netkanou textilii nebo jutovinu, což bude skvělá ochrana právě proti mrazivému větru.

  8. Jaké jsou choroby a škůdci hortenzií

    Hortenzie se vyznačují poměrně pevným zdravím, mnoho chorob a škůdců se do nich nepouští.

    Ale může se stát, že budou napadeny například plísní šedou, která vytváří na rostlinách šedavý povlak, obzvláště pokud je počasí teplé a vlhké. Lze řešit fungicidy, dokonce i preventivně.

    Setkat se můžeme s padlím, které dělá povlak nafialovělý, s šedými odstíny. i proti padlí najdeme postřik, lze použít i olejový, který padlí dokonale udusí. Namícháme litr teplé vody s 10 ml oleje a práškem do pečiva.

    Nedostatek železa poznáte při žluté až bílé barvě listů. Železo doplňte do hnojiva, lze koupit i tekuté.

    Savý a žravý hmyz může hortenzie také napadnout, zejména mšice, svilušky a jiné breberky. Zde zaúčinkuje insekticid nebo stejný olejový postřik, jako je zmíněn pro padlí.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás