Jak pěstovat gardénii

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat gardénii

    Jak vybrat gardénii

    Gardénie má několik poddruhů, ze kterých si můžeme pro pěstování vybírat. Ale nejčastěji saháme po gardénii jasmínové, a to jak pro její nádherné květy, tak i opojnou vůni. Ovšem také pro nejmenší náročnost na podmínky pěstování.

    Ano, i náročnější pěstování gardénie jasmínové je jen zlomkem náročnosti pro pěstování gardénií ostatních. Takže když s gardéniemi začínáte, sáhněte pávě po té jasmínové. Na ní se naučíte to hlavní, později můžete rozšiřovat o náročnější druhy.

    Gardénie jasmínová má vyšlechtěny druhy s jednoduchými, poloplnými i plnými květy. Ty mají v průměru 5-10 cm. Těsně po rozvití jsou květy čistě bílé, postupně přecházejí v krémovou barvu. Narozdíl například od ibišků květy gardénie voní. Voní podobně jako jasmín, od kterého dostaly rostliny svůj přídomek.

  2. Jak zasadit gardénii

    Co vždycky musíme mít na paměti, je kyselé prostředí. Gardénie, stejně jako káva, nesnáší vápník a zásaditou zem, dokonce ani vodu z kohoutku, kde často bývá hodně vápníku. Proto sadíme vždy do speciálního substrátu pro kyselomilné pokojové rostliny, nebo si namícháme půl rašeliny a půl listovky.

    Na dno květníku dáme nezbytnou drenáž, stejně jako u všech ostatních přenosných pokojových rostlin, například fíkusu. Pak směs zeminy a do ní vsadíme sazeničku. Mírně přimáčkneme a zalijeme vodou dešťovou či převařenou, obě budou bez vápníku. Umístíme na světlé stanoviště.

  3. Kam umístit gardénii

    Jak už jsme naznačili, gardénie miluje světlo. Od jara do podzimu musí být na světlém stanovišti, ovšem pozor, nikdy na přímém slunci. Skvělé jsou velké obývací pokoje s velkými okny, kde i na druhé straně místnosti bývá hodně rozptýleného světla.

    V zimě si gardénie potrpí na slunce, které u nás není tak ostré. Ale pozor. Gardénie nerada velké stěhování a přemísťování. Proto buď zvolíme místo v konkrétní vzdálenosti od okna, kam dopadnou zimní paprsky, ale ty letní už nikoliv (slunce je v létě na obloze výše), nebo připravíme gardénii letní stínění, případně ji stěhujeme jen o malý kousek.

  4. Jak zalévat gardénii

    Gardénie vyžaduje vlhko, takže se zaléváním na ni musíme myslet pravidelně. Voda musí být měkká, odstátá, ideálně dešťová nebo převařená. Substrát nesmí v létě vyschnout. Ale v zimě je situace opačná, během vegetačního klidu budete muset zálivku silně omezit.

    Vedle zalévání je nutné i rosení a udržování vysoké vzdušné vlhkosti. Podrobněji se na to podíváme v boxíku „Jak se starat o gardénii“.

  5. Jak hnojit gardénii

    Hnojení gardénie opět musí být pouze hnojivy bez obsahu vápníku. Volíme tekuté organické hnojivo určené pro kyselomilné pokojové rostliny. V případě tekutých hnojiv zalévejte s hnojivem jednou za dva týdny, a to od časného jara až do konce léta.

    Můžeme sáhnout také po hnojivu pro borůvky, rododendrony a azalky, přidat jej do zeminy. Toto hnojivo je totiž většinou granulované a rozpadá se postupně. Vždy pozor na dávkování. Granulované hnojivo přidáváme v případě zasazení rostlinky nebo jejího přesazování, ale také můžeme jen nasypat na povrch a překrýt novým substrátem.

  6. Jak se starat o gardénii

    Jak pěstovat gardéniiGardénie potřebuje rozptýlené světlo, vlhko, kyselé prostředí, stabilní teplotu během vegetace a vegetačního klidu, různé teploty během nakvétání. A také řez. To vše z ní dělá náročnější pokojovou rostlinu, ale rozhodně ne tu nejnáročnější. Při troše snahy se podaří vypěstovat i začátečníkům.

    O rozptýleném světle jsme už psali, tak se zaměřme na vlhko. Gardénie musí být ve vlhkém vzduchu, čehož můžeme dosáhnout rosením nebo také tím, že pod květináč dáme velký tác a naplníme jej kamínky. Zalijeme vodou a tu zde budeme neustále udržovat. Odpařovaná voda dodá gardénii přirozenější vlhko než rosení, které navíc nedělá dobře květům. Tác musí však být hodně velký.

    Co se teploty týká, neměla by se v místnosti příliš měnit, pouze s výjimkou nakvétání. Pokud chcete, aby gardénie bohatě kvetla, snižte na počátku jara noční teplotu na cirka 16 stupňů, denní udržujte mezi 22 a 25 stupni. Tím vyburcujete rostlinu k bohatšímu kvetení.

    Pravidelným jarním řezem udržíte kompaktní tvar rostliny. Řez je možné spojit s přesazováním. Vždy přesazujte jen na jaře, nikdy až během kvetení.

  7. Kdy a jak přesadit gardénii

    Už jsme naznačili, že gardénie se nechá přesadit jen na jaře, dokud nenasazuje na květy. Přesazení je navíc vhodné jen tehdy, když kořeny prorůstají květináč. Tedy rozhodně ne každý rok. Během přesazování zkontrolujte kořeny, u starších rostlin je mírně prostřihejte. Udělejte rovnou i řez, abyste docílili požadovaného tvaru gardénie. Volte květináč pouze o číslo větší.

  8. Jak letnit gardéni

    Nijak. Gardénie se nerada stěhuje, proto ji raději nechávejte po celý rok na stejném místě, nevynášejte ji ven. Jen v místnosti v létě hodně větrejte. A v zimě snižte teplotu na cirka 20 stupňů. Gardénie musí být umístená tam, kde v létě dostane pouze rozptýlené světlo, v zimě přímé sluneční paprsky.

  9. Jaké jsou choroby a škůdci gardénie

    Gardénii nejčastěji trápí sucho, příliš teplé prostředí nebo svilušky. Svilušky jsou přímo spojeny se suchem. Proto budete rostlinu chránit proti napadení sviluškami právě udržováním vlhkého prostředí v okolí gardénie. Svilušky odstraníte důkladnou sprchou nebo postřikem, někdy bude stačit větší a pravidelnější rosení.

    Suchá gardénie nebo gardénie zalévaná tvrdou vodou s vápníkem se projeví tím, že listy budou žloutnout a opadávat.

    Naopak žloutnutí a opadávání poupat značí, že je gardénie v příliš teplém prostředí. Tehdy cíleně snižte okolní teplotu.


LR
Libuše Růžičková 06.12.2019 – 15:00

Mám dotaz na zalévání. Zalévám pokojové květiny občas akvarijní vodou, když dolévám vodu do akvária, orchidejím a i ostatním pokojovkám to nevadí, jinak je ani nehnojím a přesto kvetou. Umístění orchidejí na skřínce s akvariem na východní straně a ostatní příhodně u oken. Mohu touto zalévat též gardenii? Děkuji Růžičková

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás