Jak pěstovat nakládačky

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat nakladačky

    Jak vybrat nakladačky?

    Nakladačky jsou k mání v opravdu mnoha odrůdách, s mnoha různými vlastnostmi. Některé rostliny nabídnou kratší a silnější okurky, jiné zase delší a slabší. Některé mají jemné a husté ostny, spíše jakoby chloupky, jiné mají bodlinky naopak řídké, ale o to silnější a pichlavější.

    Důležitou vlastností každého kultivaru nakladaček je jejich odolnost vůči nemocem. Některé jsou odolné proti virovým mozaikám, ale více tolerantní k plísním, jiné naopak. My bychom se při výběru měli orientovat podle toho, v jaké oblasti žijeme.

    Kde je spíše chladno a sklizeň pozdější, tak dáme přednost odrůdám odolnějším proti plísním. A kde je tepleji, bude se hodit okurka odolnější virovým infekcím. Také vybíráme podle tvaru. Do malých sklenic menší a rovnoměrněji tvarované plody, do velkých sklenic si můžeme dovolit odrůdy, které narostou delší.

    Nakladačky rády hořknou. Tomu zabráníme častější zálivkou, ale i pořízením nakladaček geneticky odolných hořknutí. Kdo pěstuje okurky ve fóliovníku nebo skleníku, měl by pořídit partenokarpické kultivary, tedy ty, které k plození nepotřebují opylení od hmyzu.

  2. Kdy zasít nakladačky?

    Nakladačky sejeme začátkem dubna, abychom před vysazením ven měli již silné sazenice. Díky tomu uspíšíme úrodu i o tři až čtyři týdny. Jestliže se nechcete zdržovat s předpěstováním, lze nakladačky vysít koncem dubna rovnou do záhonu, aby vyklíčily až po ledových mužích.

    Anebo můžeme samozřejmě pořídit rovnou předpěstované sazenice. Zde ale nemáme záruku, že pořídíme tu odrůdu, kterou jsme si v nabídce semen vyhlédli. Takže vždy záleží spíše na míře naší lenosti nebo na možnostech umístění předpěstovávaných sazeniček v interiéru.

  3. Jak a kam zasít nakladačky?

    Nakladačky sejeme nejlépe do tzv. hnízd. Tedy 4 – 6 rostlinek do jednoho květináčku, sadbovače  nebo do jedné rašelinové tablety. Pak je budeme v tomto složení i vysazovat. Nakladačka je totiž dlouhý šlahoun s několika málo větveními.

    Jak pěstovat nakladačkyProto je lépe je pěstovat ve více kusech v jednom hnízdečku a nechat je rozprostřít se po celém záhonu. To nám uleví i od pletí, protože rostliny zeminu zastíní a plevel neporoste. Nakladačky tedy sejeme do hnízd, vždy je dáváme do předem promočeného substrátu, mírně vmáčkneme kousek pod povrch a přimáčkneme.

    Pak překryjeme sklíčkem nebo fólií, aby semínka měla správné mikroklima. Výsevům bychom měli dopřát teploty okolo 20 stupňů, aby semínka dobře klíčila. Během klíčení zálivka nutná nebude, později budeme vlhčit střičkou.

  4. Jak předpěstovat nakladačky?

    Nakladačky mají rády dostatek živin, a tak jim je bohatě dopřejeme, nejlépe zálivkou s hnojením. Nakladačky budou potřebovat spoustu sluníčka, ale pozor, ne úpal za oknem.

    Přes den je můžeme dávat ven, aby se otužovaly, na noc samozřejmě domů, jakmile mají teploty klesat k nule. Po celou dobu předpěstování pravidelně přihnojujeme. Stejně, jako když pěstujeme dýně.

  5. Kdy přesadit nakladačky ven?

    Vždycky až po ledových mužích, nejlépe okolo dvacátého května, v chladnějších oblastech i později. Okurka snese přesazení, i když už kvete nebo má dokonce nasazeno na první plody. Pro jistotu si připravíme netkanou bílou textilii, přes den chrání od příliš ostrého sluníčka, přes noc před nižšími teplotami.

  6. Jak přesadit nakladačky?

    Nakladačkám rozhodně dopřejeme bohatě zásobenou půdu živinami, nejlépe pomocí hnoje nebo slepičinců, které vložíme pod samotné sazeničky. Výsadbové jamky proto děláme hlubší, na jejich dni dáme hnůj, kompost nebo i slepičince a překryjeme zeminou, důkladně prolijeme.

    Pak teprve vložíme sazeničku, nejlépe až po zárodečné lístky. Přihrneme a znovu zalijeme. Jednotlivá hnízda vysazujeme cirka 40 cm od sebe. Spousta zahrádkářů pěstuje nakladačky na netkané černé textilii. Pokud ji chcete použít, je nutné ji nejdříve položit na vypletý záhon, udělat do ní otvory pro výsadbu a pak teprve hloubit výsadbové jamky.

  7. Jak zalévat nakladačky?

    Nakladačky zaléváme poměrně hodně, ale zásadně ráno a nejlépe podmokem, aby se na okurkách držela vlhkost jen co nejkratší dobu.

    Pokud je zemina pravidelně vlhká, okurky (plody) nehořknou a budou vynikající, i pokud je necháte přerůst a spotřebujete jako klasickou zeleninu, třeba na salát.

  8. Jak hnojit nakladačky?

    Také hodně. Alespoň v první polovině vegetace. Ale rostlina neukládá dusík do plodů, tak se hnojení obecně nemusíme obávat ani později, v době, kdy rostlina plodí. Používáme samozřejmě pouze organická hnojiva.

    Když nemáme přístup k hnoji či slepičincům, lze je koupit. Anebo si naložit kopřivy do větší nádrže s vodou a nechat několik dní zkvasit. Výsledná jícha má také silné hnojící účinky. Zbytek kopřiv pak dáme na kompost. Takto spotřebujeme i zdánlivě neužitečnou plevel.

  9. Jak se starat o nakladačky?

    Jak pěstovat nakladačkyNakladačky potřebují zálivku a hnojení, v době sklizně je nutné sklízet denně nebo jednou za dva dny – podle toho, do jaké velikosti chceme nechat okurky dorůstat.

    Vyplatí se nainstalovat u nakladaček sítě, po kterých se rostliny mohou pnout, aby byly ve vzduchu, aby porost zůstal vzdušný a odolnější proti plísním. Ze sítí se budou nakladačky i lépe sklízet. Pokud pěstujeme okurky na holém záhonu, je nutné občas jej prokypřit a vyplet.

  10. Jak sklízet nakladačky?

    Pro sklizeň samotnou je nutné použít rukavice, bodlinky se zapíchávají poměrně hluboko do kůže. Jsou špatně vidět, tak se i složitě vyndávají. Jakmile máme rukavice, prohlížíme rostliny, šlahoun po šlahounu, a bereme všechny okurky, které dorostly do správné velikosti.

    Sklizené okurky můžeme nechat ležet ve sklepě přímo na podlaze, kde nebudou příliš vysychat. Zde vydrží třeba týden, než dorostou i další okurky a bude jich dost na zavařování/nakládání.

  11. Jak uskladnit nakladačky?

    Nakladačky vydrží několik dní ve sklepě nebo v lednici. Pokud již nechceme zavařovat, necháme okurky mírně přerůst a zacházíme s nimi jako s klasickou zeleninou. Když budou okurky růst déle a do větších plodů, zpomalí se tvorba plodů nových.

    Nakladačky lze naložit i na salát, který se nezavařuje, přesto vydrží několik měsíců. Zálivka je podobná jako na utopence, jen se na okurky lije horká a hned se sklenice uzavřou.  Tento salát nabídne zase jinou chuť než sterilované okurky.

    Pokud by úroda nakladaček byla přemrštěná, tak nezapomínejme, že máme sousedy. Anebo třeba slepice, které okurky přímo milují. Jen jim je musíte rozkrojit.

  12. Jaké jsou choroby a škůdci nakladaček?

    Nakladačky bohužel trpí mnoha neduhy. Trápí je virová mozaika, padlí i plísně. Zatímco proti virům nic moc nezmůžeme, plísni se můžeme bránit postřikem s obsahem mědi, ochranná lhůta je týden. Takže sklidíme úrodu, postříkáme a sklízíme až za týden.

    Plísně však útočí většinou až v druhé polovině vegetace, takže záchrana rostlin často není ani potřeba, rovnou je zlikvidujeme a spálíme, pokud už máme dostatečně zavařeno.

    Proti padlí (šedý povlak na listech) skvěle funguje domácí olejový postřik z poměru 5 l teplé vody, 50 ml oleje a tří prášků do pečiva.  Postřik skvěle funguje i na mšice a svilušky, které si na okurkách také rády pochutnají.


MB
Marcela Boháčová 22.06.2020 – 14:46

Dobrý den,prosím o radu.Pěstujeme okurky nakládačky ve skleníku.Vyskytl se nám problém s tím,že rostliny prospívají,ale vyhánějí více postranních výhonků.Kvetou hodně,ale planě,pokud již mají plod ,zežloutne a oadá?Děkuji

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás