Jak pěstovat citrusy

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat citrusy

    Jak vybrat citrusy

    Citrusy můžeme pěstovat doma ve větší přenosné nádobě. A na výběr je mnoho druhů citronů, mandarinek, limetek, ovšem i dalších citrusů, které u nás nejsou třeba ani tolik obvyklé. Například bergamot čili kafrová limetka, kumkvát, lajm, šedok, bigarádie či cedrát.

    Vypěstovat si můžeme i pomelo, grep nebo pomeranč. Cíleně ale kupujeme odrůdy, které byly pro domácí pěstování vyšlechtěny. Mají totiž nižší, kompaktní charakter růstu, lepší dekorativnost a bohatou násadu menších plodů.

    Jestliže s citrusy teprve začínáte, vyberte si nejraději citron. Je totiž nejméně náročný na pěstování a snese i některé začátečnické chyby. Navíc hodně kvete a brzy plodí. Snese i o něco teplejší zimování, dokonce v pokoji v běžném panelákovém bytě.

    Pokud se však cítíte na náročnější citrusy, zkuste je také.  Pořídit se dají ve specializovanějších zahradnictvích. Pěstování ze semínka sice možné je, ale bez naroubování se úrody nedočkáte. Jestliže toužíte pouze po dekoraci, můžete se spokojit i s rostlinkou ze semínka. v opačném případě zavítejte do obchodu nebo objednejte online, i to je možné.

  2. Jak zasadit citrusy

    Citrus můžeme vysít, pokud nestojíme o plody. Jak jsme zmínili v předchozím boxíku, nenaroubovaná rostlinka nebude plodit. Pokud pěstujete citrus i pro úrodu, je nutné zasadit již naroubovanou sazeničku. Sadíme ji do květníku o něco většího, než je její kořenový bal.

    Na dno dáme drenáž, pak zeminu a zasadíme sazenici, do přibližně stejné výšky nebo o trochu hlouběji, než byla původně. Vždy sadíme do zeminy přímo určené pro citrusy. Ta má speciální složení, které zajistí rostlině to správné prostředí a dostatek výživných látek, alespoň pro první týdny.

    Vysazenou rostlinku umístíme na teplejší, ale hlavně velmi světlé místo, aby netrpěla nedostatkem světla. Na jaře a během podzimu můžeme rostlinkám i přisvítit, potřebují alespoň 8 hodin slunečního svitu (nikoliv jen denního světla).

  3. Kam umístit citrusy

    Už jsme naznačili, že na světlé místo. Ale pozor, citrusy nemají rády přetopené prostory. Takže jistě je nebudeme dávat do koupelny, pokud v ní opravdu hodně topíme.

    Jak pěstovat citrusyNa druhou stranu je koupelna vhodně vlhká, což citrusům naopak vyhovuje. Proto když máme v koupelně dost světla a běžnou teplotu okolo 22 stupňů, bude se jim tu dařit dobře.

    Taková koupelna je vhodná například i k pěstování hlívy.

    Přes léto je možné citrusy letnit venku, samozřejmě na vhodném místě. Tím je světlejší místo na zahradě, samozřejmě i balkon nebo terasa. Citrusy potřebují vyrovnaný poměr mezi teplem a světlem. Čím teplejší podmínky okolo nich panují, tím více světla budou potřebovat a naopak.

    Citrusy pěstované v teple, ale v nedostatku světla nemají správně vyzrálé výhonky. Takže se na nich těžko dočkáte nějakých plodů. Proto je ani nedáváme do stínu, s přímým venkovním sluncem si hravě poradí, lépe jim vyzraje dřevo a budou i lépe připraveny pro zimování.

    Na samotné zimování je dáme do chladnější místnosti, nejlépe na verandu, do zimní zahrady. Ale můžeme některé citrusy ponechat i přímo v bytě, jen jim vybereme chladnější místo, nejlépe na jihovýchodním či jihozápadním okně. Ale pozor, nesmí na ně jít při větrání průvan!

  4. Jak zalévat citrusy

    Citrusy nesnesou přelití, ale ani dlouhodobé sucho. Jejich zálivce se tedy věnujeme pravidelně a systematicky. Substrát musí vždy mírně proschnout, pak teprve zaléváme. Přes léto hodně, v zimě jen mírně. Voda ve spodní misce nesmí stát déle než půl hodiny.

  5. Jak hnojit citrusy

    Citrusy nejsou na výživu náročné, a tak to s hnojením není nutné přehánět. Důležité je dopřát jim správný substrát (s pískem, spíše neutrálního až mírně kyselého rázu) a hnojit přes sezonu tekutým hnojivem vhodný pro citrusy.

    Takové hnojivo je poměrně drahé, a tak můžeme sáhnout po organickém hnojivu nebo po běžném hnojivu pro zelené rostliny. Měli bychom si však pohlídat složení – dusíku by tu nemělo být více než draslíku. Občas se vyplatí přidat i hnojivo se stopovými prvky.

  6. Jak pečovat o citrusy

    Citrusy vyžadují jen základní péči. Musíme je správně zalévat, hnojit raději méně než více, dopřát jim spoustu světla a správnou teplotu v poměru ke světlu. Zimovat je vhodné v chladnější a světlejší místnosti. Pokud ji nemáme, tak se alespoň snažíme s citrusy nehýbat a dopřát jim stálou teplotu. Samozřejmostí je občasná zálivka právě i během zimy.

    když bychom v teplejší místnosti málo zalévali, mohou si na citrusech smlsnout škůdci, kteří právě milují sucho a teplo. I proto se snažíme citrusy pravidelně rosit, abychom případným škůdcům znepříjemnili jejich dobývání našich rostlin.

    Pokud citrusy kvetou, když je nemáme venku, také je musíme sami opylit, nejlépe štětečkem, samozřejmě docela jemně, ať neulomíme květy.

    Občas bude nutné i zaštipování výhonků, které zbytečně zahušťují korunku.

  7. Kdy a jak přesadit citrusy

    Citrusy nevyžadují pravidelné přesazování, většinou stačí jednou za 3 – 4 roky. Jen velmi mladé citrusy můžeme přesazovat častěji. S přesazením větších citrusů se pak pojí i nutnost zastřihnout kořenový systém a korunku, podobně jako když pěstujete fíkus.

    Nejlepší dobou k přesazování je jaro. Ihned po přesazení nedávejme citrusy na přímé slunce, nechme je nejdříve na stinnějším místě v klidu zakořenit v nové zemině. Nikdy nepřesazujme během konce podzimu a v zimě.

  8. Jak rozmnožovat citrusy

    Citrusy se dají množit řízkováním. Z roubovaného citroníku si uřízneme větvičku, která je částečně vyzrálá. Tu seřízneme tak, aby měla zhruba tři očka. List u spodního očka odstraníme a listy u zbylých dvou oček seřízneme o dvě třetiny – to je kvůli odparu vody, který by zbytečně vyčerpal řízek.

    Řízek namočíme do stimulátoru růstu a zasadíme do substrátu pro výsev a množení. Zalijeme, překryjeme folií a dáme na teplejší místo. Jakmile vyraší nové listy a ty staré po doteky odpadnou, postupně odstraníme fólii a začneme rostlinku zvykat na sušší prostředí. Jakmile pořádně zakoření, můžeme s ní zacházet již jako s běžným citrusem.

    Množení se dá dělat i pomocí semínek, ale v tom případě naroste planá rostlinka, kterou bude nutné naroubovat, jakmile budeme stát také o úrodu.

  9. Jaké jsou choroby a škůdci citrusů

    Na citrusech si rád pochutnává savý a žravý hmyz. Nejvíce svilušky, mšice, štítenky a puklice. Lze proti nim použít insekticid. Ale jestliže pěstujete citrusy doma nebo budete jíst plody, je lépe zvolit domácí postřik olejový nebo kupovaný ekologický postřik na bázi oleje.

    Jak pěstovat citrusyDoma tento postřik namícháte z litru teplé vody, 10 ml oleje a jednoho necelého prášku do pečiva. Postřik obalí škůdce olejem a ti se udusí. Jen musíte aplikaci zopakovat, až se vylíhnou škůdci z vajíček, na která olejová vrstva nepůsobí.

    Štítenky a puklice si vytvářejí na stoncích a listech voskové štítky, které je velice dobře chrání před postřiky. Něco lze odstraňovat mechanicky, části nákazy zbaví naše citrusy také koupel v chladnější vodě, a to nejlépe formou sprchy. Rostlina sice dostane celkem šok, ale pro hmyz to bude rána mnohem větší.

    Pak jsou tu ještě choroby, zejména černě. To je houbové onemocnění, které se usazuje v místech, kde byla rostlina napadena savým nebo žravým hmyzem. Také sladká medovice od mšic představuje výtečné prostředí pro tuto druhotnou houbovou infekci.

    Lze použít fungicid, ale mnohem účinnější je prevence, tedy pěstování v dobrých podmínkách a pravidelná kontrola zdravotního stavu každého pěstovaného citrusu.


M
Marcela 14.04.2020 – 17:46

Dobrý den dostala jsem citrusovnik Calamondin i splody ale nemám zkušenosti kdy je můžu zbirat.Jsou krásné oranžové.Prosim touto cestou o radu.Dekuji za odpověď

Odpovědět

IS
Irena Staškevičová 25.10.2020 – 16:23

Dobrý den, zatím mám citrusy venku na balkoně, ale u limetky mi začínají opadávat listy.Mám jí už zazimovat? Děkuji

Odpovědět

D
Daniel 22.03.2024 – 10:21

Dobrý den koupil jsme si Kumkvat a pokud se nepletu kvete mezi březnem a květnem a v případě toho mého černají větve ale je vidět že ještě než jsem ho koupil stříhal ho nějaký zahradník tak si říkám jestli je to přirozené nebo nastal nějaký problém. Děkuji za odpověď.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás