Jak pěstovat petrklíč

Zdeňka Kolářová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak pěstovat petrklíč

  Petrklíč neboli prvosenka jarní (Primula veris)

  Jedná se o trvalku, kterou lze nejlépe pěstovat na vlhkých místech a miluje ranní slunce. Je vysoká cca 20 cm a má měkké svraštělé listy, které má uspořádány do přízemní růžice. Kvete v dubnu a květnu drobnými žlutými kvítky.

  Je dobré si uvědomit, že se jedná o částečně chráněnou rostlinu, což znamená, že můžete trhat nať i květy, ale nemůžete vyrývat kořenový bal.

  Prvosenka jarní je léčivá bylina a využívá se především na zlepšení vykašlávání hlenů a kašel. Rozpouští močové kameny a obklady pomáhají při spáleninách a proleženinách.

 2. Petrklíč neboli prvosenka vyšší (Primula anglica)

  Je potřeba si uvědomit, že se jedná o hybridy, které jsou pěstovány ve školkách a mají různobarevné květy od červené, přes růžovou až po oranžovou.

  U těchto hybridů jsou velké květy, které ovšem nelze v dalších generacích udržet. Jsou speciálně vyšlechtěny pouze na jednorázové použití a pokud je budete pěstovat nadále v zemi, pokvetou většinou jen malými kvítky.

 3. Co jsou vhodné podmínky pro pěstování petrklíče

  Petrklíč se dá pěstovat buď ze semen, což je v domácích podmínkách téměř nereálné, nebo si můžete koupit předpěstovanou rostlinu, jako jsme zvyklí třeba u pažitky.

  Petrklíč vyžaduje světlé stanoviště ale ne přímé slunce a úpal. Pokud rostlinu zakoupenou v obchodě přesazujete ven, doporučujeme až v době, kdy je tepleji a není to pro rostlinu příliš velký šok. Rostlinu sázejte do kvalitní půdy nebo rašeliny.

  Doma rostlinu zalévejte do podmisky, aby nezahnívaly listy a pouze až když je substrát úplně vyschlý.

  Jednou za 14 dní rostlinu můžete přihnojovat a samozřejmě je vhodné hlínu zbavovat plevelů a občas prokypřit.

 4. Jak na rozmnožování petrklíče

  Pokud si chcete rostlinu rozmnožit nejvhodnější období je jaro. Rostlinu je nejlépe množit dělením nebo řízky. Možnost je i množit pomocí semen, ale k tomu potřebujete ideálně skleník.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás