Jak pěstovat fíkus

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat fíkus

    Jak vybrat fíkus

    Když půjdete kupovat fíkus jako pokojovou rostlinu ozdobnou listem, budete si nejčastěji moci vybrat ze čtyř u nás nejúspěšněji pěstovaných odrůd. Těmi jsou Ficus elastica, který je pro nás oblíbený velikými, oválnými, kožovitými a také sytě zelenými listy.

    Pak vám jistě nabídnou i fíkus benjamínek, který má listy zelené nebo bíle panašované (flekaté). V přírodě může dorůst až 30 metrů, v našich bytech mívá okolo dvou metrů nebo se udržuje v podobě bonsaje.

    Dále si můžete vybrat i Ficus lyrata, který má ze všech fíkovníků asi největší listy. Ve svém podnebném pásmu až 60 x 30 cm, v našich domácnostech umějí být listy dlouhé cirka 30 cm. A samozřejmě tahle varianta potřebuje spoustu prostoru.

    Jestliže toužíte po malinkém fíkusu, sáhněte po druhu Ficus pumila, který je plazivě rostoucí, drobný. Pochází z Japonska nebo Číny a vejde se i do malého květníčku, což vyhovuje i do prostoru těch nejmenších garsonek či kanceláří.

  2. Jak zasadit fíkus

    Fíkus většinou kupujeme v dostatečně velké nádobce, jenže pouze v tzv. transportním substrátu. Takže bude potřeba jeho přesazení ihned po přinesení z obchodu. Na postup přesazování fíkusu se podívejte do návodu v boxíku č. 7.

  3. Kam umístit fíkus

    Fíkus je potřeba dát na místo, kde mu budou vyhovovat světelné i teplotní podmínky. Aby fíkusu rostly nové listy a aby se mu celkově dobře dařilo, potřebuje jen rozptýlené světlo, ze všech pěstovaných kytek může být od okna v podstatě nejdále. Jen pozor na panašované druhy, ty jsou na světlo náročnější.

    Fíkus vždy musí mít teplo, a to nad 15 stupňů Celsia. Takže jej rozhodně nedávejte na chladné chodby, kde se v zimě moc netopí. Co se týká vlhkosti vzduchu, díky kožovitým listům na ni není náročný, takže může stát i poměrně blízko u radiátorů.

    Nesnese ale průvan nebo chladno od kořenů. Je vynikající kytkou pro podlahová topení. Ale do starší stavby s chladnými podlahami a netěsnícími okny jej raději nepořizujte.

  4. Jak zalévat fíkus

    Fíkus chce vydatnou zálivku, ale vždy až po proschnutí zeminy. V podstatě je to stejné, jako když chcete pěstovat mango. V misce pod květníkem nemá voda stát déle než hodinu, což je pravidlo i pro většinu dalších pokojovek. Zálivka bude potřeba častější v zimě při topení ústředním topením a v létě ve vedrech. Naopak jaro a podzim budou chtít menší četnost zalévání.

  5. Jak hnojit fíkus

    Hnojení fíkusů je trochu věda, ale nijak složitá. Pokud chceme, aby fíkus zesílil v kmeni, dopřejeme mu více hnojení s dusíkem. V tomto případě ale počítáme s tím, že si rostlina vytvoří i větší a tmavší listy, které budou dál od sebe.

    Jestliže chceme pouze to, aby se fíkusu dobře dařilo, aby neživořil, sáhneme po plném hnojivu, které obsahuje i spousty minerálů a dalších živin. Nejlepší volbou je tekuté hnojivo pro pokojové rostliny ozdobné listem. Sáhnout však můžeme i po hnojivých tyčinkách, které se zapíchnou do zeminy.

    Hnojit musíme celoročně, fíkus nemá období vegetačního klidu.

  6. Jak pečovat o fíkus

    Fíkus nepotřebuje trvalou péči, zálivka mu stačí v delších intervalech, hnojení jednou za cirka 3 týdny. Kde ale musíme zasáhnout více, je řez, zaštipování nebo odlistění. Ale i to se dá zažít si během krátké doby, opět nejde o nic složitého. Jen to chce čas a trochu námahy.

    Řez se týká větších fíkusů, které by se brzy nemusely vejít pod strop. Ty musíme pravidelně redukovat. Zakrácení provádíme střídavě, nikdy celou rostlinu najednou, jako jsme zvyklí třeba u jabloní. Kousek větvičky necháme vždy za tím listem, nebo větvičkou, které si přejeme mít na výhonu jako poslední.

    Když chceme zmenšit korunu do jisté velikosti, vždy řežme o cirka 3 – 4 listy hlouběji, než je kýžený rozměr. Musíme totiž počítat s tím, že se fíkus zase brzy o kousek rozroste. Po řezu bude vždy vytékat mléčná šťáva. A vytékání zastavíme mlžením vodou nebo i rychlým ožehem, nejlépe ze zapalovače.

    Jak pěstovat fíkusOdlistění děláme zejména u menších fíkusů, ale není výjimečnou procedurou ani u větších odrůd. Jeho účelem je získat nové, zdravé a menší listy, rostoucí hustěji u sebe. Ale též jím můžeme zmenšit přerostlou korunu. Jen pozor, odlistění dělejte pouze u rostlin, které mají dostatek světla a tepla a jsou celkově v dobré kondici.

    Jak na samotné odlistění? Vždy s nůžkami. List odstřihneme tak, že na větvi ponecháme kousek stopky (řapíku). Takto upravený fíkus postavíme na přímé slunce (v létě i na balkon nebo terasu). Sluneční svit (i přes okno) probudí maximum pupenů a nové listy či výhony narostou tím hustěji u sebe, čím větší dávky slunečního světla rostlina dostává.

    Po řezu nebo odlistění vždy snižujeme dávky vody, protože rostlina bude po zásahu odpařovat méně.

    Fíkus můžeme dát i ven, ale až teploty neklesají pod 15 stupňů celsia. Postup letnění najdete v našem návodu Jak připravit zahradu na jaro.

  7. Kdy a jak přesadit fíkus

    Fíkus přesadíme co nejdříve po přinesení z obchodu. Je zasazen jen do transportního substrátu (je lehký a snadno vysychá), a tak fíkus touží po novém domově v kvalitní zemině. Než budeme přesazovat, připravíme si nádobku o něco větší, než je ta, ve které jsme rostlinku koupili.

    Na dno můžeme dát trochu hnojiva, nikdy však nezapomeneme na drenáž. Substrát stačí obyčejný zahradnický, nic speciálního netřeba. Vyhněme se holé rašelině, jsou s ní problémy při přeschnutí. Do květníku dáme trochu zeminy, pak fíkus vyndáme z původní nádobky a z kořenů vytřeseme původní zeminu.

    Následně zakrátíme kořeny a můžeme fíkus posadit do nové nádoby. Postupně zasypeme kořeny substrátem, rostlinkou několikrát zatřeseme, aby se substrát dostal i mezi kořeny, umáčkneme. Pak vydatně prolijeme, a v případě potřeby ještě přisypeme substrát. Tím máme přesazování hotovo.

    Další přesazování pak děláme u mladších rostlin po dvou letech na jaře. A u starších kusů stačí za 3 roky až za 5 let, pokud tedy kořeny neprorostou celý substrát mnohem dříve (pokud je v nádobě ještě místo, můžeme jen dohodit další zeminu).

  8. Jak rozmnožovat fíkus

    Fíkus se dá poměrně snadno rozmnožit řízkováním. Jděte na to tak, že provedete šikmý řez a pak necháte řízek alespoň dvě hodiny máčet ve vlažné vodě. Posléze ošetříte řez gelovým stimulátorem a zasadíte rovnou do zeminy, vždy s připevněním k opoře. Celou rostlinku i s květníkem překryjte sáčkem, aby se mohlo vytvořit vlhčí a teplejší mikroklima. Se zakořeněním většinou nejsou problémy.

  9. Jaké jsou choroby a škůdci fíkusu

    Shazování listů je jedním z nejčastějších projevů nějakých potíží fíkusů. Většinou jde o následek přelití nebo naopak přeschnutí. Pokud šlo o přeschnutí, je nutné rostlinu zalít a dát ji na přímé slunce, brzy zase obrazí.

    Pokud šlo o přelití, je nutné fíkus vyndat ze zeminy, propláchnout kořeny, odstranit uhnilé části kořenů a zasadit fíkus do nového substrátu, který zalijeme jen přiměřeně. Rostlina se, pokud kořeny nebyly uhnilé celé, také vzpamatuje.

    Vlnatka, sviluška, mšice, to je hmyz, který může fíkusy napadnout i v bytě, respektive při jejich letnění na balkoně nebo na terase. Stříkáme běžnými insekticidy.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás