Jak hledat minerály

Michal Pavelka
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak hledat minerály

    Co je minerál?

    Kámen, šutr, tak říkají neživým tělesům děti ve škole, ale stejné výrazy používá i většina běžné populace. Tato tělesa bychom měli rozdělit minimálně do dvou skupin.

    Ta, která jdou označit chemickým názvem a tudíž i značkou nebo vzorcem, se nazývají minerály neboli nerosty. Minerálem tak například je prvek síra, diamant nebo tuha, anebo sloučeniny typu křemen (oxid křemičitý), sfalerit (sulfid zinečnatý), kalcit (uhličitan vápenatý.

    Smísením různých nerostů vznikají horniny. Příkladem hornin je třeba žula, která se obvykle skládá ze tří nerostů – křemene, živce a slídy.

    Počet objevených nerostů je více než tři tisíce, v přírodě jich běžně objevíme asi desetinu.

    Se sběrem nerostů je to podobné jako se sbíráním zkamenělin.

  2. Kde hledat mineralogické lokality?

    Základ naší sbírky můžeme položit během první vycházky do okolí. Křemen objevíme na každém pískovišti. S ostatními nerosty už to tak jednoduché nebude.
    Výhodou je, že naše republika je geologicky velmi bohatá. Sice po staletích těžby je zázrakem, když laik objeví skutečně hodnotný minerál, zato se můžeme setkat s velkým množstvím druhů minerálů.

    Mineralogové, pro které je hledání a sbírání nerostů aspoň z části obživou, si své lokality střeží, ale i tak naleznete na internetu seznamy lokalit, které jsou určené například studentům geologie nebo i učitelům základních škol. Jen je objet bude pro vás zábavou na několik let.

    Příkladem je web, který zpracoval v rámci projektu Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně. Najdete v něm volně přístupné lokality podle abecedy, mapy nebo podle GPS. U lokalit najdete i řadu dalších informací, včetně toho, co v ní máte hledat, nebo co v ní už někdo našel, včetně odkazů na odbornou literaturu.

    Takové lokality jsou sice už mnohokrát přebrané, ale jsou ideální pro to začít. Pokud vás tento koníček chytne, jistě se seznámíte s někým, kdo vás dále posune.

  3. Jak hledat minerály?

    Specializované obchody vám budou nabízet speciální geologická kladívka za čtyři tisíce korun, ale pokud začínáte, stačí vám obyčejné kladívko za dvě stovky, hodí se vojenská lopatka. Nasbírané minerály je potřeba také v něčem odvézt. My začínali se starými novinami, do kterých jsme minerál zabalili a k němu přidali cedulku s informacemi o lokalitě, datu apod. Nezbytnou součástí výbavy jsou tak psací potřeby. Mapu, GPS navigaci dnes nahradí chytrý mobilní telefon.

    V žádném případě jako začátečníci nevstupujme do nebezpečných míst, jako jsou stále činné lomy, staré štoly apod. Pokud nás zajímají i drobné polodrahokamy, hodí se lupa nebo dokonce mikroskop.

    Kromě zmíněných opuštěných lomů nabízených na různých výukových webech, které primárně slouží k popularizaci geologických věd, můžeme hledat i na polích. Žílu, která se nachází těsně pod povrchem, objevíme podle nerostů roztroušených na povrchu. Pak stačí kutat několik málo desítek centimetrů pod povrch. Ideální jsou místa po orbě na poli nebo i v lese po drsnější těžbě.

    Samostatnou kapitolou je rýžování, kdy za pomoci speciální pánve prohledáváme naplaveniny potoků a řek. Sice málokdo má štěstí na zlato, ale rud takto můžeme objevit několik druhů. Takový safír objevený v Safírovém potoce v Jizerských horách může mít sběratelskou hodnotu, která vás překvapí.

  4. Jak sbírat minerály?

    Mineralogové mají svou sbírku zpravidla rozdělenou na dvě části. Část mají v prosklené vitríně, slouží ke kochání a k chlubení se. Druhou část mají v šuplících, případně v různých krabicích zasunutých pod postel. V tomto případě jde například o exponáty, u nichž je vitríně pohlednější kousek, může jít o nerosty ještě nezařazené nebo třeba určené k výměně či dokonce prodeji.

    Zásadou, kterou jsme zde však již zmínili, je, abyste si k nerostům poznamenávali všechny důležité informace – zejména místo nálezu a datum.

  5. Jak kupovat minerály?

    Minerál, který koupíte, nikdy nebude mít pro vás takovou hodnotu jako ten, který jste sami nalezli. Ale třeba si jen chcete doplnit sbírku, nebo vás spíše než hledání zajímá krása minerálů, nebo berete minerály jako prostředek poznání, ať už vašeho nebo třeba dětí.

    Vyhněte se velkým obloukem obchodům v turistických centrech, v nichž se to minerály jen hemží. Tyto kousky jsou určené pro asijské turisty. Jsou předražené, často sběratelsky úplně bezcenné. Někdy dokonce může jít o uměle vyrobené minerály. Například v Maroku se na výrobu různých minerálních drúz specializují celé vesnice.

    Lepší je zpočátku jako divák účastnit se mineralogických burz. Tam objevíte nejen skutečné kamenné poklady, ale i nadšence, do jejichž řad se chcete zařadit. Lidé jsou různí, ale o nadšencích do čehokoliv to platí dvojnásob. Jeden prodejce na vás bude machrovat a bude vás brát jako obyčejného zákazníka, na kterém chce vydělat, jiný bude rád, že našel spřízněnou duši a poskytne vám informace, které nikde na internetu nenajdete. Své výlety můžete plánovat podle seznamu chystaných burz.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak hledat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás