Jak hledat gify
Co je to gif
Gif je krátká animace, souhrn rychle po sobě jdoucích obrázků. Je to vlastně jeden z grafických formátů, ve kterém můžeme ukládat obrázky a který má, stejně jako ostatní formáty, svá specifika. Jak jsme to v úvodu řekli, není to video v pravém slova smyslu.
Podstata gifu jako obrázkového formátu je v tom, že používá bezeztrátovou kompresi dat – ta je důležitá k tomu, aby se zpracovaný obraz po zmenšení jeho velikosti (kompresi) dokonale shodoval s originálem. U klasických fotek například ke ztrátě dat při jejich kompresi dochází, i když to není tak zjevné. Formát gif je tak vhodný třeba pro prezentaci různých plánků, grafů a log, protože vše, co bylo nějak nakresleno, není kompresí dat nijak rozmazáno.
Formát gif je dále specifický tím, že může obsahovat pouze omezený počet barev (256). Pokud se jedná o animaci, pak neplatí, že každý její snímek může obsahovat vždy stejných 256 barev, omezení se týká každého jednotlivého snímku samostatně.
Jak se používají gify
Formát gif, jak jsme zmínili výše, existuje již poměrně dlouho, avšak velkou veřejnou popularitu získal především v posledních letech s rozmachem sociálních sítí – gif animace jsou vtipné a dokáží opravdu zaujmout.
Jejich použití je spíše intuitivní – jeden z oblíbených gifů se například používá, když se dva diskutující neshodnou a jeden nebo oba začnou být v diskusi „ostřejší“, je na jejich příspěvcích poznat, že jim argumenty protistrany nejsou příjemné. V tom případě se můžete setkat například s tímto gifem, který pod tuto diskuzi vloží třetí, nezávislá osoba:
Máme za to, že vyjádření touto animací je mnohem vtipnější a trefnější, než kdyby se autor snažil tento pocit vyjádřit slovy.
Gify jako animace nemusí sloužit jen jako prostředek k odlehčení diskuze nebo pobavení. Na této stránce autoři využili tohoto formátu ke zcela jinému účelu – přehledné rekonstrukci toho, jak zřejmě v původní podobě vypadaly některé světoznámé památky, například chrám Parthenon v řecké Akropoli. Pokud byste chtěi některou z těchto památek vidět na vlastní oči, podívejte se na naše tipy na levné letenky, které vám kařdý týden přinášíme.
Jak hledat gify
Pokud chcete hledat na internetu, pak zkuste stránku https://giphy.com/ . Zde si zadáte klíčové slovo – stačí i OK, nebo LOL (zkratka užívaná pro vyjádření pocitu „směju se, až se za břicho popadám“, vychází z anglického „Laughing Out Loud“, tedy hlasitý smích) a ukážou se vám desítky gifů, ze kterých si můžete vybírat.
Jakmile chcete gif přidat na Twitteru, pak je cesta mnohem jednodušší – Twitter sám při psaní příspěvku nabízí možnost vložení gifu ze své databáze – vyberete si, co chcete vyjádřit, například Souhlas, nebo Potlesk a když na tuto skupinu kliknete, zobrazí se vám ještě mnoho dalších gifů s tímto tématem, ze kterých můžete vybírat.
Facebook i Facebook Messenger umožňují nahrávání gifu stejně jednoduše. Mimochodem – víte, jak postupovat, kdybyste chtěli svůj Facebookový účet deaktivovat? Do zpráv v telefonu můžete gify vkládat také, stejným způsobem, jen si budete muset stáhnout některou z aplikací – například GIF Keyboard.
Tipy na další užitečné aplikace si můžete přečíst v našich článcích – přinesli jsme tipy jak pro Android, tak i pro iPhone.
Zatím žádné komentáře