Jak hledat práci

Lapetka
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak hledat práci

    Jak hledat práci?

    Je velmi důležité nezaměřovat se pouze na jeden způsob, jak hledat práci, ale vyzkoušet co nejvíce možností. V prvé řadě jděte na Úřad práce – i když u někoho nemusí mít dobrou pověst, pořád je to instituce zřízená za tímto účelem, kde by vám měli být schopni pomoci.

    Kromě Úřadu práce zkuste navštívit některou z agentur práce – na stránkách úřadu práce naleznete seznam těch, které mají oprávnění zaměstnání zprostředkovávat – můžete si zde například i najít seznam těch, které mají pobočku ve vaší obci. Pokud vám nějaká z nich nabídne práci, můžete si zde prověřit, zda je registrovaná.

    Hledejte na internetu – aktivně oslovujte zaměstnavatele, jejichž inzerát se vám líbí a zároveň splňujete požadavky. Kromě toho si na mnoha serverech můžete uložit svůj životopis – zaměstnavatelé často hledají zaměstnance aktivně, stejně tak jako si vy projíždíte jejich inzeráty.

    Ptejte se kamarádů a známých – někdy stačí málo, třeba u některého z nich zrovna hledají někoho s podobnými zkušenostmi, jako máte vy. Firmy často oslovují při obsazování volných pozic své zaměstnance – a pokud nemají vhodné kandidáty pro interní povýšení, nebo hledají na nižší pozice, doporučení stávajícího zaměstnance může být plusovým bodem.

    Pokud se vám delší dobu nedaří, zkuste si promluvit s někým blízkým, komu důvěřujete a o kom víte, že k vám bude upřímný a zeptejte se, v čem je podle něj zádrhel. Pokud si jeho případné připomínky konstruktivně přeberete, třeba vám to pomůže. Každý z nás je přesvědčen, že se zná nejlíp, ale často bychom byli překvapení, jak skutečně působíme na druhé.

    Zkuste oslovit bývalého zaměstnavatele. Nebo jeho dodavatele, se kterým jste jednali. Nebo se zeptat bývalého zaměstnavatele na doporučení u jeho obchodního partnera. Věřte, že pokud jste se nerozešli ve zlém, není na tom vůbec nic špatného. Pokud někoho hledá, bude pro něj lepší naprosto neznámý nováček, nebo člověk, o kterém ví, že se na něj může spolehnout? Za lepším odejde občas každý, a pokud si sednete a vše si vyjasníte, není důvod, proč by vás neměl vzít zpět. Některé společnosti mají nicméně takto nastavenou politiku – ale s tím zřejmě bohužel nic nenaděláte.

    Sledujte inzeráty v novinách, MHD, rádiu, na billboardech, ptejte se na sociálních sítích, používejte aplikace k tomu určené – například Práce za rohem.

  2. Jak hledat práci na internetu?

    Internet je obrovským zdrojem informací a hledat práci na internetu je dnes samozřejmostí. Je nesčetně mnoho stránek, kde můžete na práci narazit – asi nejčastěji navštěvovanými jsou různé pracovní portály. Mezi ty nejznámější u nás patří například server Jobs, Prace, Profesia nebo Volná místa – ale i mnoho dalších. Na většině z nich si můžete i vložit svůj životopis, aby si jej personalisté mohli sami aktivně vyhledat. Určitě byste si měli založit profil na nejznámější sociální sítí speciálně určené k hledání práce a talentů – Linkedin.

    Dalším zdrojem pracovních inzerátů jsou stránky Úřadu práce. Není povinností zaměstnavatelů zveřejňovat volná pracovní místa na stránkách ÚP, ale mnoho z nich to dělá a určitě byste ani tyto stránky neměli opomenout.

    Pokud máte alespoň trochu konkrétnější představu o práci, kterou byste chtěli vykonávat, můžete se také zamyslet nad tím, které firmy v okolí jsou „z oboru“. Můžete pak navštívit kariérní sekci na jejich stránkách a po vhodném místě se tam poohlédnout.

    Pokud nic dle vašich představ nenabízejí, můžete do firmy i tak zkusit napsat a poslat životopis – vysvětlit, proč vás zrovna tato firma zaujala, napsat, čím máte k tomuto oboru blízko a projevit zájem o volné místo. Může se stát, že personalistu zaujmete a zůstane s vámi v kontaktu. Pokud ne, i tak můžete nadále sledovat stránky společnosti a reagovat na konkrétní inzerovanou pozici.

    Můžete na to jít i z jiné strany – nemáte jasnou představu o práci, a jste ochotni dělat cokoli v administrativě, ale zajímá vás konkrétní firma. Opět zkuste mrknout na kariérní stránky a případně oslovit personalistu s tím, že byste rádi v dané firmě pracovali na nějaké pozici v administrativě, protože se vám líbí, jakým způsobem se firma chová ke svým zaměstnancům a jak spolupracuje s neziskovými organizacemi v okolí.

    Pokud si nejste jistí, jak to ve firmě chodí a jestli byste tam opravdu rádi pracovali, zkuste se podívat na Atmoskop. To jsou stránky, kde sami zaměstnanci, ať už současní, nebo bývalí, mohou hodnotit svého zaměstnavatele. Atmoskop je rozhodně také zdrojem užitečných informací.

  3. Jak hledat práci v zahraničí?

    Práce v zahraničí je jistě zajímavou zkušeností – ať už se tam rozhodnete jet na zkušenou po škole, nebo v průběhu kariéry za vyššími výdělky. Je mnoho stránek a zprostředkovatelských agentur, které vám s prací v zahraničí pomohou.

    Oficiální službou poskytovanou i v ČR, která pomáhá lidem s prací v zahraničí je síť EURES, jejíž fungování v každé zemi EU je zprostředkováno pomocí vyškolených specialistů, tzv. EURES poradců. Na stránkách sítě EURES se dozvíte o pracovních příležitostech v zahraničí, ale najdete zde i informace o pracovních i životních podmínkách v jednotlivých zemích a spoustu dalších užitečných odkazů.

    Zkušenosti ohledně práce v zahraničí a konkrétními agenturami pak můžete sdílet na Facebooku, kde si můžete vyhledat mnoho skupin třeba podle konkrétní země, kam byste rádi odjeli za prací.

  4. Jak hledat práci po mateřské?

    Pokud jste byli před nástupem na mateřskou a rodičovskou dovolenou zaměstnáni, a v průběhu vaší nepřítomnosti vám neuplynula smlouva na dobu určitou, měli byste vědět, že máte možnost se do práce vrátit. Pokud sami nechcete, můžete zaměstnavatele požádat o skončení pracovního poměru dohodou, nebo dát výpověď. Pokud se však do práce vrátit chcete, ale zaměstnavatel pro vás nemá místo, a nabízí vám pozici, o kterou nemáte zájem, máte nárok na odstupné a neměli byste přistupovat na dohodu o rozvázání pracovního poměru.

    Hledat práci po mateřské se od běžného hledání zaměstnání nijak neliší – do životopisu si nic nevymýšlejte, v dnešní době by se již nikdo neměl pozastavovat nad tím, že máte malé děti. Pokud to přece jen některého zaměstnavatele odradí, pravý důvod stejně nezjistíte, takže je rozhodně lepší nasměrovat svou energii k hledání práce pro zaměstnavatele, který si vás bude cenit, než přesvědčovat toho, kdo trpí předsudky.

    Mnoho rodičů se po rodičovské dovolené rozhodne pracovat na kratší úvazek – firmy na to naštěstí reflektují a nabídek práce na zkrácený úvazek přibývá. Snad na všech pracovních serverech si již dnes můžete inzeráty filtrovat i podle výše úvazku.

    A jen pro úplnost – pokud se po mateřské do zaměstnání vracíte, zaměstnavatel musí na vámi požadovanou úpravu pracovní doby přistoupit, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody.

  5. Tip na závěr – co dělat pro zvýšení šance nalézt práci?

    Pokud se vám nedaří práci najít, zkuste čas, který máte k hledání vyhrazen, využít efektivně – hledáte práci v administrativě, ale neumíte žádný jazyk? Pusťte se do studia angličtiny – jde to i zdarma a budoucí zaměstnavatel jistě snahu ocení, zvláště když uvidí, jaký jste jako samouci udělali pokrok. Nebo si zkuste projít pár výukových článku o tom, jak pracovat s Excelem. Dobře se připravte na pohovor – zjistěte si něco o firmě, snažte se být otevření, uvolnění a nepřetvařujte se.

    Zeptejte se na Úřadu práce na možnosti rekvalifikačních kurzů, které mohou být i plně hrazené, nebo si dodělejte řidičský průkaz, na který jste doposud neměli čas.

    Pozornost věnujte svému životopisu – pokud si nejste jistí v gramatice, požádejte někoho, aby se vám na něj podíval. Pokud hledáte práci delší dobu, životopis průběžně aktualizujte o to, co děláte v čase, kdy hledáte práci – napište, jaké kurzy jste navštívili, co jste se snažili sami doma naučit, jak jste se za tu dobu posunuli atp. Zkušený personalista si raději informaci o tom, že se rádi učíte novým věcem, přečte právě takto, „mezi řádky“. Sami jistě uznáte, že v kolonce „dovednosti“ nemá tato vlastnost co dělat, pokud jste posledního půl roku strávili čekáním na telefonát od potencionálního zaměstnavatele a čas jste nijak efektivně nevyužili.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak hledat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás