Jak hledat štěnice

Veronika Chmelařová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak hledat štěnice

  Jak vypadá štěnice

  Při hledání štěnic je dobré vědět, jak vypadají a jaký je jejich životní cyklus. Připomínají ploštice, jsou však mnohem menší (4-5 mm) a mají jednotné, hnědé zbarvení. Jde o poměrně běžného parazita, který se živí lidskou krví a po každé hostině vám nechá na památku kousnutí. To vypadá jako komáří štípnutí a podobně svědí.

  Za potravou štěnice vyráží v noci, kdy jsou aktivní, přes den se schovávají. Do vašeho bytu se dostanou se starým nábytkem, v kufru z dovolené či od souseda. Stačí jedna aktivní samička štěnice, která naklade až 500 vajec, a na problém je zaděláno.

 2. Jak najít štěnice

  Štěnice mohou infikovat celý byt, vzhledem k jejich aktivitě je však nejpravděpodobněji najdete v ložnici. Vyhledávají nejrůznější spáry a škvíry, které se ovšem nachází co nejblíže u zdroje potravy. Tedy u vás a vaší postele.

  Při hledání se proto soustřeďte právě na postel a její okolí. A dejte si opravdu záležet. Prohledejte její konstrukci, čelo, matrace. Zkontrolujte noční stolky, knihy, rámy obrazů a fotografií, i pověšené plakáty a záclony. Nadzvedněte koberce, nevynechejte podlahové lišty. Tam všude se štěnice mohou schovávat.

  Všímejte si trusu, který za sebou štěnice nechávají. Podobá se zrnkům máku a najdete ho patrně nahromaděný ve větším množství u zdi či v lůžkovinách. Stejně tak můžete narazit na drobné, průhledné krunýřky. To jsou zbytky staré kůže štěnic, které se podobně jako například pavouci ze své kůže svlékají.

  Samotné štěnice asi jen tak nezahlédnete, jsou velmi plaché. Jak štěnice nalákat ven? Ideálně na sebe, vaše krev je pro ně to největší lákadlo. Hledání soustřeďte na noc, kdy jsou štěnice aktivní. Pokud na vás do světla baterky vyběhne brouk podobný štěnici, pokuste se ho chytit a prozkoumat.

  V pátrání vám ale pomohou také speciální lepící pásky s feromony, které štěnice lákají. Je to jistým způsobem past na štěnice, na kterou se paraziti přilepí a nemohou pryč. Rozhodně vás ale tyto pásky štěnic nezbaví, využijte je pouze jako pomoc při hledání.

 3. Jak se zbavit štěnic

  Našli jste? Pak určitě chcete vědět, jak se zbavit štěnic v posteli i kdekoliv jinde. Bohužel to jde jen velmi těžce. Můžete se pokusit řešit situaci svépomocí důslednou dezinsekcí, kterou štěnice nesnáší stejně jako jakýkoliv jiný hmyz.

  Vysajte inkriminovaná místa a zbavte se hned odpadu. Vyperte lůžkoviny na co možná nejvyšší teplotu. Vytřete a vystříkejte místnost se všemi zákoutími vhodným dezinsekčním prostředkem, případně použijte speciální dýmovnici. Může to zafungovat.

  V 99% případů se však štěnic jen tak lehce nezbavíte a tou nejlepší cestou je pozvat domů profesionály. Pokud bydlíte v bytovém domě, zapojte do akce i sousedy. Štěnice totiž rády cestují a je více než možné, že přesídlí i do jiných bytů. Proběhne-li odborná dezinsekce i zde, zvýší se vaše šance, že ve svém bytě už žádnou štěnici nepotkáte.

  Pokud vás doma či venku trápí jiné druhy hmyzu a hledáte inspiraci, jak se jich zbavit, může vám pomoci třeba Hubič hmyzu z Lidlu


SZ
Soňa Záhorková 04.04.2020 – 10:45

Dobrý den, Zjistila jsem u psa v jeho pelechu štěnice, bylo jich tam na stovky. Nebudu psát, že jsem málem z toho dostala infarkt. Já sama jsem nebyla poštípaná ale jak se můj pes pořád drbal, tak jsem zvedla jeho podložku v pelechu a tam bylo celé hnízdo. Okamžitě jsem začala všechno likvidovat, koberec na chdbě, psí pelech, obklady stěn na chodbě jsem vytrhala. Volala mému bytovému družstvu CPI aby mi poslali deratizaci, už dvakrát mi vše vystříkali, ale stejně mám pořád strach, že ty potvory budou někdě pořád schovaný. Všechno jsem prohlédla, žádné jsem nenašla. Bohuže mi volala dcera, která byla i se synem u mě na návštěvě a prý našla doma štěnici, protože byl syn poštípaný, tak prohlížela pokoj a našla štěnici. Mám souseda. který když se stříká celý dům kvůli švábům, kteří v baráku jsou taky, tak je do bytu nikdy nepustí. Stěžovali jsme si, napsali petici, ale se sousedem nikdo nic nežmůže. Má smlouvu na neurčito, tak to prý musí jít přes soud, všichni víme, že je to na dlouho, jsem v zoufalé situaci. Mám malý důchod a nemohu si dovolit se odstěhovat, finanční situace mi to nedovolí. Bylo mi řečeno, že když se vše nezlikviduje u mého souseda, tak se štěnic nikdy nezbavím. Navíc má příbuzné, které sem štěnice taky zanesou, protože bydlí v určité lokalitě, kde se štěnice vyskytují, je to pořád kokola, dokonce se odsěhovala mladá rodina, která řekla, že tady nebude bydlet, bydleli tu jenom pár měsíců. Nevím co mám dělat, můžete mi poradit? Byla bych Vám nesmírně vděčná. Děkuji Soňa Záhorková

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma hmyz


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás