Jak dlouho je kočka březí

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak dlouho je kočka březí

  Jak poznat říji u kočky?

  Pohlavní zralost kočky se projevuje říjí neboli mrouskáním. První říje přichází již v šesti měsících, větší plemena koček mohou dozrávat později. Příznaky říje není těžké rozeznat. Kočka bývá výrazně hlasitější, aby přilákala okolní kocoury. Převaluje se po podlaze, častěji se chce mazlit, otírá se o nohy, zdi i nábytek. Venkovní kočky v období říje vyráží na dlouhé procházky za nápadníky. Pokud nechcete, aby kočka zabřezla, raději ji týden nepouštějte ven.

  Říje trvá zpravidla 4 až 7 dní a opakuje se po třech týdnech. Některé kočky však mají říji jen dvakrát do roka. První říje v roce začíná u kočky většinou v únoru a končí na podzim. Kočky chované v bytě se mohou mrouskat i v zimním období.

 2. Jak dlouho trvá březost kočky?

  Kočka je březí průměrně 63 dní. Délka březosti se může lišit v závislosti na kondici, věku a plemeni kočky. Není tedy výjimkou, že kočka porodí o týden dříve či později, například siamské kočky mají březost dlouhou až 70 dní.

 3. Kastrace březí kočky

  Pokud nemáte chovnou kočku a nestojíte o koťata, je vhodné zvážit kastraci. I v případě, že je Vaše kočka již březí, je kastrace možná. U březí kočky se musí odejmout nejen vaječníky, ale také děloha s koťaty. Ke kastraci byste se měli rozhodnout co nejrychleji, ve vyšším stádium březosti kočky totiž kastrace přináší větší zdravotní rizika a komplikace.

 4. Může se březí kočka odčervit?

  Odčervení březích koček se raději nedoporučuje. Odčervovací látky mohou narušit zdravý vývoj plodu. Nejlepší je odčervit kočku ještě před počátkem říje nebo dva týdnu po porodu zároveň s koťaty. K odčervení v průběhu březosti by se mělo přistoupit jen v případě, že je ohrožen zdravotní stav kočky, a to pouze po konzultaci s veterinářem, který zvolí vhodný odčervovací přípravek.

  Aby byla kočka v dobré kondici, musí se věnovat pozornost nejen vnitřním parazitům, ale také vnějším. V dalším článku Vám poradíme Jak se zbavit blech a klíšťat.

 5. Jak se pozná březost kočky?

  V prvních třech týdnech je březost kočky téměř neznatelná, ve čtvrtém týdnu se začíná zakulacovat bříško, mléčné struky se zvětší a zrůžoví, mohou se kolem nich rozestupovat chlupy. S rostoucím břichem se samozřejmě zvedá i chuť k jídlu. Váha kočky do porodu stoupne o 1 až 2 kila.

  Březí kočka zůstává aktivní a hravá, postupně s blížícím se porodem se kočka zklidňuje. Může vyžadovat více pozornosti majitele a být mazlivější, stejně tak může být pořádně protivná. Střídání nálad je běžné a nemusí Vás nijak znepokojovat.

 6. Krmení březí kočky

  Na trhu je spousta druhů krmiv, které jsou vytvořeny přímo pro březí kočky. Při výběru dbejte hlavně na kvalitu, abyste měli jistotu, že Vaše kočka dostane dostatek živin i energie. Březí kočce je také možné podávat krmivo pro koťata. Tím se sníží možnost potravinové alergie a také mohou narozená koťata ochutnávat krmení přirozeně společně s matkou.

 7. Jak poznat blížící se porod?

  Jak dlouho je kočka březíAsi týden před porodem začíná být kočka nervózní, mléčné struky jsou výrazně zvětšené. Kočka začíná hledat vhodné místo pro porod. Nezávislé kočky vyhledávají místa klidnější, kde nebudou rušeny. Naopak kočky, které jsou velmi fixované na své majitele, hledají většinou místo v jeho blízkosti, například postel. Nabídněte kočičce na výběr různé krabice, které rozmístíte po bytě. Krabici vystelte ručníkem nebo dekou, aby měla kočka dostatek pohodlí.

  Jeden den před samotným porodem kočka pravděpodobně přestane jíst. V první fázi porodní pozorujeme zrychlené dýchání, neklid, častější olizování, mňoukání a nepravidelné kontrakce, při kterých kočka ještě netlačí. Tato fáze trvá 12 až 24 hodin, u prvorodiček to může být až 35 hodin.

  Kdybyste chtěli kočce a narozeným koťatům pořídit nový pelíšek nebo jiné vybavení, přinášíme Vám 10 tipů na levné doplňky pro kočky.


jr
jan rehovic 21.01.2023 – 16:31

jsem rad ze je tu vse napsane jinak bich nevjedel jak mam poznat ze moje dve kocicki jsou brezi a ted mame 17 kotatek

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak dlouho


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás