Jak dlouho vařit shiitake

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak dlouho vařit shiitake

  Co je shiitake

  Shiitake, neboli houževnatec jedlý, je houba, která pochází původně z Asie. Dnes je však oblíbená po celém světě a již dávno našla využití i v naší kuchyni.

  A jak tato houba vypadá? Má hnědý (či světle hnědý) klobouk, na kterém se často objevují skvrny. Průměr klobouku pak bývá zpravidla 5-15 cm. Ještě zmíníme, že se jedná o dřevokaznou houbu – houževnatec tedy roste ve skupinách na rozkládajících se kmenech.

  Shiitake má v kuchyni poměrně široké využití. Své využití najde při přípravě různých pokrmů – omáček, smaženic, stejně tak se dá například grilovat.

  Kde koupit shiitake

  Ačkoli by si leckdo mohl myslet, že kvůli exotickému původu této potraviny nebude v našich podmínkách tato houba příliš dostupná, opak je pravdou. Shiitake již běžně koupíte i v nákupních řětězcích.

  Tyto houby však nemusíte pouze kupovat – můžete si je doma vypěstovat. Díky tomu, že se dá již běžně sehnat speciální substrát, kromě skvělého jídla uvařeného z této houby si můžete užít i radost z toho, že jste si potravinu sami vypěstovali. A pokud by vás pěstování hub začalo opravdu bavit, můžete si doma vypěstovat i další druhy hub – co takhle vyzkoušet například hlívu ústřičnou nebo žampiony?

 2. Jak připravit shiitake

  Shiitake lze připravit na mnoho způsobů – je možné je smažit, grilovat či dusit.

  Kromě toho z této houby ovšem připravíte i tradiční smaženici a skvěle poslouží k výrobě omáčky. Výborně ochutí polévku. Mimo jiné je možné shiitake také sušit.

  Tuto potravinu by navíc rozhodně měli vyzkoušet vegetariáni. Dá se totiž využít jako náhražka masa. A navíc velmi chutná! Houby je možné například obalit a připravit jako netradiční řízky.

 3. Jak dlouho vařit shiitake

  Doba přípravy hub shiitake se odvíjí od způsobu tepelné úpravy a konkrétního receptu. Pokud budeme tuto houbu dusit, bude příprava vyžadovat jiný čas přípravy, než když budeme připravovat omáčku. Pokud se například rozhodneme houby shiitake grilovat v alobalu, budou hotové zhruba za 15 minut.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma houby


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás