Jak dlouho vařit uzený jazyk

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak dlouho vařit uzený jazyk

    Jak dlouho vařit uzený vepřový jazyk

    To, že je jazyk vyuzený, většinou ještě neznamená, že bude měkký. Svalovina jazyka je poměrně tuhá, protože vepř si jazykem vydatně pomáhá při přijímání potravy. Většinou je nutné dát jazyk po přinesení z obchodu do studené vody a důkladně jej proprat.

    Pak dáme vařit na 60 – 70 minut, postupně zkoušíme, zda je jazyk již na špičce měkký. kořen jazyka je totiž měkký již od začátku, takže pokud se nemůžete dočkat, můžete si kořen pokrajovat již dříve. Nejtužší je logicky špička jazyka.

    Po uvaření dáme do studené vody s kořením na polévku. A od konce jazyka začneme loupat směrem ke špičce. Nakrájíme jazyk přes vlákna na plátky podle toho, jak silné je chceme mít. Na pečivo budeme dávat plátky tenčí, s křenovou omáčkou lze podávat i plátky silnější. Necháme ještě prohřát a podáváme.

  2. Jak dlouho vařit uzený hovězí jazyk

    I uzený hovězí jazyk chce ještě poměrně dlouhé vaření, než je příjemně poživatelný. Postupujeme podobně jako u jazyka vepřového, jen musíme počítat s ještě delší dobou varu. Přece jen je hovězí jazyk uzpůsoben k trhání trávy, což znamená i tužší svalovinu.

    Po dovaření také oloupeme, většinou odstraníme podjazyčí, pokud je s jazykem spojeno. Ale najdou se i milovníci právě této části uzeného jazyka. Je totiž šlachovitá a tučná. Uzený hovězí jazyk podáváme s omáčkami, s dipem nebo jako součást studené kuchyně, teda na obloženém pečivu nebo talířích.

  3. Jak připravit řízečky z uzeného jazyka

    Uzený jazyk přímo vybízí k přípravě řízečků. Oloupaný jazyk nakrájený na plátky jen obalíme v trojobalu a dáme vysmažit. Podáváme, jak jsme zvyklí u běžných řízků, tedy s bramborem, někdo s rýží, někdo dokonce i s knedlíkem politým vypraženým tukem (za předpokladu, že jste smažili na sádle). K takové kombinaci se nejlépe hodí zelený listový salát ve sladkokyselém nálevu, se špekem.

  4. Jak připravit křenovou omáčku k uzenému jazyku

    Křenová omáčka k uzenému jazyku je vcelku jednoduchá. Jde totiž o základní recept na omáčku, kdy jen osmahnete mouku na tuku, zalijete mlékem a necháte rozvařit cirka půl hodinky. Do odstavené a chladnoucí omáčky pak přidáte křen, a to buď čerstvý, nebo nakládaný. Dochucuje se solí, octem, pepřem, lze i cukrem. Nakládaný křen dodá většinu potřebné chuti omáčce sám.

    Omáčku s křenem lze doplnit o drobnosti, jako jsou brusinky, rozinky nebo voňavé nové koření. Místo křenové omáčky lze podívat třeba omáčku švestkovou nebo šípkovou. Postup je podobný, jen neředíme zásmažku mlékem, ale vodou. A přidáváme povidla nebo šípkovou marmeládu. Stejně připravíme omáčku brusinkovou či z jiných druhů ovoce.

  5. Jak připravit křenový dip k uzenému jazyku

    Ke křenovému dipu neboli ctudené křenové omáčce budeme potřebovat strouhaný křen syrový nebo nakládaný. A k tomu něco, s čím jej smícháme do studené omáčky. Používá se hořčice, majolka, olej, zakysaná smetana, chilli omáčka. Doplnit lze jablkem, brusinkami nebo třeba kořením do polévky, pokud vám tahle kombinace vyhovuje.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma hovězí


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás