Dovolená Řecké ostrovy

Řecko Řecké ostrovy, Řecko
Charakter oblasti: moře

Řecko se rozkládá nejen na jihu Balkánského poloostrova, ale také na četných ostrovech ve Středozemním, Egejském, Jónském, Krétském, Thráckém a díky úplnému severu ostrova Korfu i v Jaderském moři. Na ostrovy připadá přibližně čtvrtina rozlohy dnešního Řecka. Celkem bychom jich napočítali asi 3 000, obydleno jich však je asi jen 200.

Pokud toužíte po pohodové a prosluněné dovolené, koupání v překrásném čistém moři, romantických západech slunce a rádi si pochutnáte na výborném a zdravém jídlu, jsou řecké ostrovy tou správnou volbou. Na mnoha z nich můžete obdivovat starověké památky, středověké stavby, kouzelné kostelíky i vznešené hory tyčící se vysoko nad plážemi.

Dovolená Řecké ostrovy | © Edwardgerges | Dreamstime.com

Dovolená na řeckých ostrovech

K turisticky nejvíce vyhledávaným ostrovům se řadí Kréta, Rhodos, Kós, Korfu, Zakynthos nebo Santorini.

Pláže na řeckých ostrovech

Každý z ostrovů nabízí překrásné koupání v čistém moři a pěkné pláže. Jednu z nejlepších pláží v celém Řecku najdete na Kefalonii. Malebná odlehlá pláž Myrtos je tvořená bílým pískem a oblázky a obklopují ji světlé vápencové útesy. K dispozici je tu bar, sprcha, zapůjčit si můžete lehátka se slunečníky. Doporučujeme však přibalit boty do vody.

Vyhlášená je i pláž Elafonisi na ostrově Kréta. Růžový písek a takřka tichomořská atmosféra však láká především v hlavní sezóně velké množství turistů. Je lepší si její kouzlo užít mimo prázdninové měsíce.

To stejné platí pro Red Beach na Santorini, která je tvořená červeným lávovým pískem, což umocňuje jedinečný zážitek z koupání na tomto místě. Malá pláž je bohužel často cílem výletních lodí, a tak tu především v sezóně může být poněkud těsno.

Krásné koupání na Santorini nabízí i pláž Perissa. Díky hoře Profitis Ilias je chráněná před letními větry a má velmi pozvolný vstup do moře. I tady si můžete pronajmout lehátka a slunečníky a využívat zázemí místních barů a restaurací.

Zajímavá místa a výlety na řeckých ostrovech

Řada míst na řeckých ostrovech spadá pod ochranu UNESCO. Patří mezi ně např. historické centrum města Korfu se svými stavbami, které dokumentují 12 století historie města a ostrova, středověké město Rhodos, jeden z nejkrásnějších urbanistických celků gotiky, zbytky pevnosti Pythagoreion a chrámu Héraion na ostrově Samos, ostrov Délos v Kykladském souostroví s chrámem Apollona nebo ostrov Pátmos v souostroví Dodekanés, významné poutní místo nazývané též Egejský Jeruzalém.

Navštívíte-li ostrov Kréta, určitě nevynechejte Knóssos, který se nachází nedaleko hlavního města Heraklion. Pozůstatky rozsáhlého paláce pocházejí z doby bronzové a jsou významným archeologickým nalezištěm, které podává zprávu o mínojské civilizaci a její kultuře.

Na ostrově Kós se vydejte 4 km západně od hlavního města. Najdete zde pozůstatky Asklepionu, antické nemocnice, kde se léčilo podle Hippokratových zásad. Vzhledem k tomu, že se rozlehlý komplex rozkládal na kopci na třech terasách propojených schodištěm, je odtud i překrásný výhled do okolí.

Na Zakynthos potom míří řada návštěvníků hlavně proto, že zde chtějí pozorovat karety obrovské. Ostrov je totiž nejdůležitějším hnízdištěm těchto ohrožených želv v Evropě. Zahlédnout je můžete během období páření, které trvá asi 6 týdnů. Želvy pak kladou vejce na plážích, které patří k území národního parku Marine. Platí tu přísná pravidla, aby želvy nebyly rušeny. Setkat s karetami se můžete např. na pláži Gerakas, Laganas nebo na ostrově Marathonisi.

Počasí na řeckých ostrovech

V Řecku na vás čeká typické středomořské podnebí. Počasí je tu v sezóně poměrně konstantní, většinou převládá jasno nebo skoro jasno. Parné letní teploty trochu zmírňuje čerstvý vítr zvaný meltémi. V srpnu se tu však můžete setkat s horkým jižním větrem z Afriky, kterému místní říkají livas, tedy libyjský.

Nejtepleji je v jižní části Řecka, zejména na Krétě či na Kykladách. Co se týče úhrnu srážek, tak nejvíce jich spadne v severozápadní části Řecka u ostrova Korfu, to ovšem především v zimě.

Kdy jet na řecké ostrovy

V červenci a srpnu dosahují denní maximální teploty hodnot okolo 35 °C, mohou však stoupat i k 40 °C. Ani v noci teplota mnohdy neklesne pod 20 °C. Příjemněji je na řeckých ostrovech v červnu nebo v září, kdy denní maxima stoupají průměrně k 30 °C a v noci bývá okolo 15 až 17 °C.

Teplota moře

Teplota moře na řeckých ostrovech se v sezóně obvykle pohybuje mezi 22 a 25 °C. Jak se vyvíjí teplota vody u konkrétního ostrova si můžete vyhledat na webu SeaTemperature.org.

Zájezdy na řecké ostrovy

Cestovní kanceláře organizují zpravidla zájezdy do tříhvězdičkových a čtyřhvězdičkových hotelů, které obvykle nabízejí stravování formou all inclusive. V hotelových komplexech mnohdy naleznete i bazén s lehátky, relaxovat můžete v zahradě či na soukromé pláži. Mnoho hotelů pořádá také animační programy pro děti i dospělé.

Druhou možností bývají apartmány, které jsou vybavené kuchyňkou, v níž si můžete snadno připravovat jídlo sami. Tyto zájezdy jsou potom obvykle bez stravy.

S cestovní kanceláří lze vyrazit zpravidla na týden, resp. na 8 dní. Doprava je letecká, na některé ostrovy je třeba následně ještě pokračovat trajektem.

Ubytování na řeckých ostrovech

V Řecku si dokážete zařídit ubytování i sami. Řekové jsou usměvaví a vstřícní a obzvlášť při pobytu v soukromých apartmánech se budete cítit jako doma. Letenky si můžete vyhledat online na Pelikán.cz, nejvýhodnější je pořídit si je přímo na webu dané letecké společnosti.

Apartmány na řeckých ostrovech

Na Krétě můžeme doporučit apartmány a studia Edelweiss, které mají na Bookingu celkovou známku 8,9/10 ze 167 hodnocení. Nacházejí se přímo na pláži v městečku Tsoutsouros, které leží asi 40 km od Heraklionu. Studia a apartmány mají klimatizaci, výhled na moře a na hory, vlastní koupelnu i kuchyňku. Na pláži jsou k dispozici lehátka a slunečníky. Domluvit je možné letištní transfer, parkovat tu můžete zdarma.

Hotely na řeckých ostrovech

Přímo ve městě Rhodos stojí STAY Rhodes Hotel, který získal na Bookingu celkovou známku 8,5/10 z 1 417 hodnocení. Tříhvězdičkový hotel se nachází jen 150 m od pláže a asi 1 km od historického centra. Klimatizované pokoje mají výhled na pláž, vlastní koupelnu i balkon. Recepce funguje nonstop, hotel organizuje i večerní zábavu. Snídaně si můžete přiobjednat. U hotelu lze zdarma parkovat.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.