Dovolená Rhodos

Řecko Rhodos, Řecko
Charakter oblasti: moře

Největším z Dodekanéských ostrovů je řecký ostrov Rhodos. Jeho původ je spjat s bájí o Héliovi, který přiměl Dia a ostatní řecké bohy souhlasit s tím, že mu připadne země, která se sama vynoří z moře. Tím kusem země byl právě Rhodos, který bůh slunce následně ozářil svým jasem, aby se tak stal nejkrásnějším ostrovem v Egejském moři.

A Rhodos opravdu je překrásným a slunečným ostrovem. Leží u pobřeží Malé Asie, od něhož jej na severu dělí pouhých 17 km. Hlavním a největším městem ostrova je stejnojmenné město Rhodos, které se nachází na severním pobřeží.

Dovolená Rhodos | © Blitzkoenig | Dreamstime.com

Dovolená na Rhodu

Na ostrově narazíte na antické památky, výrazné stavby z éry rytířského řádu johanitů i turecké prvky z období osmanské nadvlády. Navštívit byste měli určitě přístav, kde kdysi stával jeden za sedmi divů světa, Rhódský kolos. Kromě architektonických skvostů na vás na Rhodu čekají také krásné písečné i skalnaté pláže a okouzlující příroda.

Pláže na Rhodu

Nejrozsáhlejší pláž ostrova najdete na jeho jižním hrotu. Pláž Prasonisi je navíc zajímavá tím, že se v těchto místech potkává rozbouřené Egejské a klidné Středozemní moře. Vlny tu jdou proti sobě ze dvou stran, takže pod hladinou vzniká písečný přesyp, po němž se při odlivu můžete dostat na sousední ostrůvek. Písečná pláž má větrné i klidné zóny a je mimořádně oblíbená mezi surfaři. K dispozici jsou sprchy i občerstvení.

Dlouhá písečná pláž se nachází také asi 25 km jižně od města Rhodos. Pláž Tsambika se rozkládá mezi impozantními skalami u paty místního kláštera. K dispozici jsou sprchy a toalety, lehátka se slunečníky, vodní sporty i bary s občerstvením. Vstup do vody je pozvolný, můžete sem dorazit bez obav i s malými dětmi.

Pěkné koupání je i v zálivu Kallithea. Tady na vás naopak čeká kamenitá pláž a hluboká voda, do které se mnohde vstupuje pouze po žebříku. Je to ideální místo pro potápění a šnorchlování. Slunit se můžete na skalních terasách. Za prohlídku stojí místní bývalé termální lázně.

Zajímavá místa a výlety na Rhodu

Při návštěvě ostrova nesmíte vynechat jeho hlavní město. V přístavu Mandráki byste podle některých pramenů kdysi našli jeden ze sedmi divů světa, Rhodský kolos. Jednalo se o bronzovou sochu boha Hélia vysokou více než 30 metrů, kterou obyvatelé ostrova vystavěli ve 3. století před naším letopočtem. Socha prý stála rozkročená nad přístavem a pod jejíma nohama proplouvaly lodě. Dnes v těchto místech stojí sochy jelena a laně. Historickému jádru města pak vévodí Palác velmistrů vybudovaný johanitskými rytíři. Celkově jde o jedno z nejlépe zachovaných evropských středověkých měst, a je proto od roku 1988 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Mohutnou johanitskou pevnost ze 14. století naleznete i v městečku Líndos, které je oblíbeným cílem pro další celodenní výlet. Úzkými uličkami městečka se můžete vydat až vzhůru k působivé akropoli buď po svých, nebo lze využít nabídky místního oslího taxi. Po náročném výstupu a prohlídce starověkých památek se můžete vykoupat na dvou písečných plážích nebo v Pavlově zátoce. K posezení lákají také místní kavárničky.

Milovníky přírody nadchne procházka Údolím motýlů. Zelené údolí s celoročně zavodněným potokem bývá v červenci a srpnu domovem tisíců motýlů přástevníčků, kteří se sem uchylují v době páření. Pro návštěvníky je připravena nejen poznávací stezka, ale i muzeum motýlů z celého světa.

Počasí na Rhodu

Rhodu se přezdívá ostrov věčného slunce, podle statistik na něm totiž můžete zažít až 300 slunečných dní v roce. Chystáte-li se na typickou plážovou dovolenou, ideální pro návštěvu bude období od začátku června do konce září. Pro poznávání ostrova využijte měsíce duben, květen či říjen.

Kdy jet na Rhodos

V červenci a srpnu dosahují denní maximální teploty hodnot okolo 36 °C, mohou však stoupat i nad 40 °C. Ani v noci teplota mnohdy neklesne pod 20 °C. Příjemněji tu je v červnu nebo v září, kdy denní maxima stoupají průměrně k 33 °C a v noci bývá okolo 17 °C.

Teplota moře na Rhodu

Moře omývající břehy Rhodu je nejteplejší v srpnu, kdy atakuje hranici 28 °C. V červenci a v září má voda obvykle teplotu mezi 26 a 27 °C. V červnu teplota postupně stoupá od 21 k 24 °C.

Na vývoj teploty moře na Rhodu se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Rhodos

Nabídka zájezdů na Rhodos je velmi bohatá. Cestovní kanceláře vás nejčastěji ubytují ve tří- nebo čtyřhvězdičkových hotelích s all inclusive. Součástí hotelových komplexů na Rhodu jsou i bazény a zahrady, některé mívají i soukromou pláž s hotelovými lehátky a plážovým barem. V hlavní sezóně se lze obvykle zapojit i do animačního programu, který hotely pořádají jak pro děti, tak pro dospělé.

Běžná délka zájezdu je jeden týden. Na Rhodos se létá z Prahy, Brna, Ostravy i z Pardubic. Délka letu je necelé 3 hodiny. Následuje transfer do místa ubytování.

Ubytování na Rhodu

Na Rhodu si můžete pobyt zabezpečit i sami. Ubytování vyjde nejvýhodněji v apartmánech a studiích či v rodinných penzionech a hotýlcích, kde se o vás navíc budou starat jako o vlastní.

Apartmány na Rhodu

Výborný poměr kvality a ceny nabízí rodinný aparthotel Haraki Beach. Na Bookingu si vysloužil celkovou známku 9,1/10 ze 156 hodnocení. Studia a apartmány se nacházejí přímo na pláži v Haraki, mají klimatizaci, kuchyňský kout i vlastní koupelnu a obvykle také balkon nebo terasu s výhledem na moře. Vzdálenost od mezinárodního letiště je 41 km, je možné domluvit si letištní transfer. V případě, že si půjčíte auto, parkovat můžete zdarma na nedalekém veřejném parkovišti.

Hotely na Rhodu

Pro ubytování v hlavním městě ostrova můžeme doporučit STAY Rhodes Hotel, který získal na Bookingu celkovou známku 8,5/10 z 914 hodnocení. Tříhvězdičkový hotel se nachází jen 150 m od pláže a asi 1 km od historického centra. Klimatizované pokoje mají výhled na pláž, vlastní koupelnu i balkon. Recepce funguje nepřetržitě, hotel organizuje i večerní zábavu. Snídaně je možné přiobjednat. Parkovat lze u hotelu zdarma.

Praktické informace

Levné zájezdy do oblasti Rhodos


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.