Dovolená Santorini

Řecko Santorini, Řecko
Charakter oblasti: moře

Na jižním okraji Kyklad se nachází souostroví Santorini, které se díky své fotogeničnosti stalo symbolem dovolené na řeckých ostrovech. Hlavním a největším ostrovem je Théra, často je však rovněž označovaná jako Santorini.

Nynější souostroví je zbytkem velkého sopečného ostrova, jehož střed byl rozmetán mohutnou erupcí na přelomu 17. a 16. století před naším letopočtem. Klimatickým změnám a vlnám tsunami, které výbuch sopky vyvolal, je připisován pád mínojské kultury, někdy se tato katastrofa považuje i za zdroj legend o Atlantidě.

Dovolená Santorini | © Dreamstime.com

Dovolená na Santorini

Jestli si chcete užít výhledy, které jakoby vypadly z katalogu lákajícího na dovolenou v Řecku, míříte na správné místo. Bílé domečky a kostely doplněné o modré kupole, na pozadí blankytná obloha a nekonečné moře, tato ikonická představa o podobě Řecka se zrodila právě na Santorini.  Zažijete tu také ty nejkrásnější západy slunce. Ostrov potěší i milovníky vína a mořských plodů.

Pláže na Santorini

Jednou z nejznámějších pláží na Santorini je Kamari, která se rozkládá asi 10 km od hlavního města Fira. Je tvořena černým lávovým pískem a vévodí jí mohutná skála. Návštěvníci tu najdou kvalitní zázemí, kromě lehátek a slunečníků je tu také mnoho barů a restaurací a široká nabídka vodních sportů.

Podobně oblíbená je také pláž Perissa nedaleko vesničky Emporio. Díky hoře Profitis Ilias je chráněná před letními větry meltémi a má velmi pozvolný vstup do moře. I tady si můžete pronajmout lehátka a slunečníky a využívat zázemí místních barů a restaurací.

Za jednu z nejkrásnějších pláží na ostrově Santorini je považována Vlychada. Jedná se o velmi klidnou pláž tvořenou lávovým pískem a oblázky. Jedinečná je především díky vysokým útesům, které pláž lemují, a také díky atmosféře měsíční krajiny. Zapůjčit si tu můžete lehátka a slunečníky, občas je v provozu plážový bar, žádné další služby už ale místní pohodu nenarušují. Část pláže je nudistická.

Jedinečný zážitek může nabídnout Red Beach. Oproti ostatním plážím na Santorini není tvořená černým, nýbrž červeným lávovým pískem. Malá pláž je bohužel často cílem výletních lodí, a tak tu především v sezóně může být poněkud těsno. Pojedete-li však kolem, za návštěvu určitě stojí.

Zajímavá místa a výlety na Santorini

Při pobytu na ostrově musíte navštívit archeologické naleziště Akrotiri. Od šedesátých let až do dnešního dne zde stále probíhají vykopávky rozsáhlého sídla z doby bronzové, které bylo na tisíce let pohřbené pod sopečným prachem po mohutném výbuchu místního vulkánu. Díky vrstvám pemzy však město zůstalo velmi dobře zakonzervované. Archeologické práce tu objevily celé budovy, nádherné fresky na zdech, drobné sošky a další předměty, které dokládají mínojskou kulturu. Naleziště je zastřešené, prohlídky se tedy nemusíte obávat ani během slunečných dní.

V hlavním městě ostrova Fiře pak můžete navštívit muzeum věnované nálezům v Akrotiri. Jsou zde k vidění keramické výrobky, hliněné tabulky s lineárním písmem typu A, nádrže na vodu ze sopečného tufu, zrekonstruované sádrové odlitky nábytku i některé z kykladských idolů. Kromě toho ve Fiře doporučujeme navštívit i katedrálu sv. Jana Křtitele s majestátní hodinovou věží. Krásné výhledy na celé město, ostrov i moře se vám otevřou z kabinové lanovky, která spojuje město Fira se starým přístavem.

Nejkouzelnějším městečkem na ostrově je však Oia. Rozkládá se v prudkých svazích a je tvořené soustavou bílých domečků vytesaných do sopečných stěn útesů, které jsou doplněné honosnějšími vilkami a kostelem se sytě modrou střechou. Krásnější východy a západy slunce zažijete na málokterém místě na planetě.

Počasí na Santorini

V Řecku panuje středomořské podnebí. Na Santorini jsou léta horká a suchá, vane tu však čerstvý vítr zvaný meltémi, který parné dny zpříjemňuje.

Kdy jet na Santorini

V průběhu letních prázdnin stoupají denní maxima na Santorini průměrně k 32 °C, za horkých dní se však můžete setkat i s teplotami stoupajícími až k 39 °C. Noční teploty se potom pohybují okolo 20 °C. V tomto období na ostrově téměř vůbec neprší.

Příjemně je na pláži i v červnu nebo v září, kdy se denní maximální teploty pohybují mezi 29 a 31 °C, je-li horko, vyšplhat se mohou až k 35 °C. Přes noc se osvěžíte při průměrné teplotě 18 °C.

Teplota moře na Santorini

Nejteplejší je moře u břehů Santorini v červenci a srpnu, kdy teplota postupně stoupá až k 25 °C. V září se teplota vody pořád ještě drží mezi 23 a 24 °C. V červnu očekávejte hodnoty mezi 22 a 23 °C.

Na vývoj teploty moře u Santorini se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Santorini

Santorini je turisticky velmi lákavou lokalitou, čehož využívají i cestovní kanceláře, a tak najdete v katalozích bohatou nabídku zájezdů. Obvyklá délka pobytu je jeden týden. Ubytovací možnosti jsou široké, volit můžete studio či apartmán, pokoj v penzionu nebo hotelu, můžete také navštívit lákavé luxusnější resorty. V ceně míváte obvykle snídani.

Doprava je letecká, létá se do Firy a odtud následuje transfer do místa pobytu. Odletět je možné zpravidla z Prahy nebo Vídně. Let je většinou kratší než 3 hodiny.

Ubytování na Santorini

Pokud si chcete pobyt zabezpečit sami, řeckou pohostinnost si nejlépe vychutnáte v rodinných penzionech a aparthotelích.

Apartmány na Santorini

Fantastické hodnocení získala na Bookingu Nostos Studios. Ta mají celkovou známku 9,2/10 z 205 hodnocení. Nacházejí se v obci Perivilos jen 300 m od pláže. Všechna studia jsou klimatizovaná, mají vlastní koupelnu, kuchyň i balkon. Hostům je k dispozici bazén a v ceně ubytování je i snídaně. Na místě je možné bezplatně parkovat.

Hotely na Santorini

Rodinný hotel Azalea se nachází v Kamari jen pár metrů od pláže. Na Bookingu získal celkovou známku 9,0/10 z 331 hodnocení. Pokoje i apartmány jsou klimatizované, mají vlastní koupelnu a balkon, apartmány i vlastní kuchyň. Hosté mohou využívat venkovní bazén, bezplatné parkování a také je možné domluvit si letištní transfer. V ceně pobytu je i snídaně.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.