Dovolená Kréta

Řecko Kréta, Řecko
Charakter oblasti: moře

Kréta je největší a nejjižnější řecký ostrov. Nachází se ve Středozemním moři a jejím hlavním městem je Heraklion. Jde o velmi hornatý, ale i o velmi zelený ostrov. Zároveň je to jedno z nejteplejších míst v Řecku.

Podle starořeckých mýtů je Kréta považována za místo zrození samotného Dia, vládce olympských bohů. Poblíž Heraklionu se také nachází jedna z nejvýznamnějších mínojských památek, palác Knóssos, jehož návštěva je při pobytu na Krétě nepsanou povinností.

Dovolená Kréta | © Dreamstime.com

Dovolená na Krétě

Zamlouvá se vám představa, že ležíte na pláži, díváte se na nekonečné moře a za zády se vám tyčí hory vysoké i více než 2 400 metrů? Tak už balte kufry. Kréta navíc uspokojí duši každého milovníka historie a starověké architektury.

Pláže na Krétě

V podstatě celé severní pobřeží je lemováno opravdu nádhernými plážemi, kde si užijete vytoužený odpočinek i zábavu ve vlnách. Na jižním pobřeží je pláží o něco méně, sem však míří hlavně milovníci potápění, protože zde najdou vynikající podmínky.

Turisty hojně přitahuje pláž Balos nedaleko Chanie. Nachází se v laguně, kam se dostanete buď pěšky, nebo lodí. Okouzlí vás tu bílý písek a tyrkysová voda. Nicméně v sezóně tu nejspíš zažijete hlavu na hlavě. Podobně je na tom i vyhlášená pláž Elafonisi s růžovým pískem a s takřka tichomořskou atmosférou, která se nachází o něco jižněji. Obě rozhodně stojí za návštěvu, ale více si to tu užijete mimo hlavní sezónu.

Zajímavá místa a výlety na Krétě

Říká se, že kdo nenavštívil Knóssos, jako by na Krétě ani nebyl. Toto významné archeologické naleziště najdete nedaleko hlavního města Heraklion. Pozůstatky rozsáhlého paláce pocházejí z doby bronzové a jsou zprávou o mínojské civilizaci a její kultuře.

Benátská kultura se zase otiskla do městečka Rethymna. Při procházce malebným přístavem ochutnejte něco dobrého v místních tavernách nebo navštivte pevnost Fortezza, kterou tu v 16. století vybudovali rovněž Benátčané, avšak původní renesanční stavba byla rozšířena i o některé turecké prvky.

Mezi nejkrásnější města Kréty se řadí také Chania. I zdejší přístav vznikl pod vlivem Benátek. Místním klenotem je především maják z 16. století, který patří k nejstarším na světě.

Milovníci přírody by neměli vynechat nejdelší soutěsku v Evropě, která se nachází právě na Krétě. Samaria je součástí stejnojmenného národního parku, a pokud ji budete chtít projít, čeká na vás trasa dlouhá 16 km. Začíná se na místě zvaném Xyloskalo a končí se na pobřeží Libyjského moře ve vesničce Agia Roumeli, kde je možné nasednout na trajekt a dopravit se do některé z blízkých vesnic s napojením na silnici.

Počasí na Krétě

Počasí na ostrově Kréta je typicky středozemní a patří k nejteplejším v celé Evropě. Hornatost Kréty však dává jejímu počasí nevyzpytatelný charakter. Léto tu může trvat i 6 až 7 měsíců, je suché a horké. Slunečných dní napočítáme na Krétě průměrně 300 za rok.

Nejlepší období k návštěvě

Nejtepleji je na Krétě v červenci a srpnu, to denní maximální teploty dosahují hodnot vyšších než 33 °C a ani přes noc obvykle teplota neklesne pod 20 °C. O něco příjemněji je v červnu a v září, to vás čekají průměrná denní maxima okolo 30 °C a v noci se vyspíte při 18 °C.

Teplota moře na Krétě

Během prázdninových měsíců stoupá teplota vody postupně na 25 až 26 °C. I v září se ještě drží pěkně vyhřátá a má okolo 25 °C. Pokud na dovolenou vyrazíte v červnu, počítejte s hodnotami spíše okolo 23 až 24 °C.

Na vývoj teploty moře u břehů Kréty se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Krétu

Jestliže hodláte svou dovolenou strávit na Krétě, můžete vybírat z velkého množství zájezdů. Cestovní kanceláře nabízejí zpravidla týdenní pobyty ve tří- nebo čtyřhvězdičkových hotelech a resortech. Součástí zájezdu je běžně i stravování formou all inclusive, případně můžete zvolit pouze polopenzi.

Doprava je letecká, letět do Heraklionu lze z Prahy, Brna i Ostravy. V některých případech se využívá také mezinárodní letiště v Chanii. Délka letu na Krétu je necelé 3 hodiny. Potom následuje transfer do místa ubytování.

Ubytování na Krétě

Pokud si chcete ubytování na Krétě zabezpečit sami, nejvýhodnější bude rezervovat si apartmán nebo pokoj v penzionu či hotýlku.

Apartmány na Krétě

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit apartmány a studia Edelweiss s celkovou známkou 8,8/10 ze 111 hodnocení. Nacházejí se v městečku Tsoutsouros přímo na pláži, studia a apartmány mají klimatizaci, výhled na moře a na hory, vlastní koupelnu i kuchyňku. Na pláži jsou k dispozici lehátka a slunečníky. Domluvit je možné letištní transfer nebo tu lze parkovat zdarma.

Hotely na Krétě

Z hotelů můžeme doporučit Babis Hotel s celkovou známkou 8,3/10 ze 119 hodnocení. Najdete ho v městečku Skaleta pouhých 100 m od pláže. Hostům nabízí i venkovní bazén a snídaně v ceně ubytování, po celý den je k dispozici také bar. Pokoje jsou klimatizované, mají vlastní koupelnu i balkon. Je možné domluvit si letištní transfer nebo parkovat zdarma.

Praktické informace

Levné zájezdy do oblasti Kréta


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.