Dovolená Samos

Řecko Samos, Řecko
Charakter oblasti: moře

Samos je sice řecký ostrov, leží však ve východní části Egejského moře poblíž pobřeží Malé Asie. A tak mnohem blíže než na řeckou pevninu je to odsud k tureckým břehům, které jsou od ostrova vzdáleny jen asi 1,5 km. Pod nadvládou Osmanské říše byl ostrov asi 300 let.

Podle řecké mytologie se na Samu narodila bohyně Héra. Na její počest tu byl kdysi vystavěn jeden z největších chrámů starověkého Řecka. Významnými rodáky jsou matematik Pythagoras, bajkař Ezop či filosof Epikúros.

Dovolená Samos | © Ctppix | Dreamstime.com

Dovolená na Samu

Nekonečný sluneční svit, pláže schované v působivých zátokách, antické památky, tyrkysové moře, to vše na vás čeká při pobytu na tomto ostrově. Kdyby to bylo ještě stále málo, ochutnejte večer místní likérové víno z hroznů pěstovaných na vysokých horských terasách a život bude hned o něco sladší.

Pláže na Samu

Nedaleko Kokkari na severu ostrova se nachází oblíbená oblázková pláž Tsamadou. Rozkládá se v zátoce, takže na ní tolik nefouká a voda je o něco klidnější než jinde na ostrově. Vstup do moře je pozvolný, mělčina však končí už několik metrů od břehu. Najdete tu cenově dostupná lehátka se slunečníky a plážovým servisem. Část pobřeží je vyhrazena nudistům.

Pěkné pláže se nacházejí také v okolí Karlovasi. Srpkovitou pláž s hrubými oblázky a většími vlnami najdete v Potami. V okolí se nachází několik barů s občerstvením, využít můžete také lehátka se slunečníky. Pokud si sem uděláte výlet, vydejte se rovněž na příjemnou procházku ke zdejším vodopádům, které se nacházejí nedaleko pláže a nabízejí jedinečný zážitek v podobě koupele v jezeře pod vodopádem.

Na severozápadě ostrova potom najdete dvě odlehlejší pláže, které jsou ovšem naprosto kouzelné. Navíc vzhledem k tomu, že k nim nevedou žádné silnice a kus cesty tak musíte prostě ujít pěšky, se můžete těšit na mnohem větší soukromí než na ostatních plážích. Vezměte si s sebou vše potřebné, na plážích Megalo SeitaniMikro Seitani si budete užívat jen slunce, vodu a klid.

Zajímavá místa a výlety na Samu

Na ostrově se nacházejí dvě památky, které od roku 1992 figurují na seznamu Světového dědictví UNESCO. První z nich je Héraion, tedy ionský chrám zasvěcený bohyni Héře, který se nacházel na jihu ostrova a svou rozlohou patřil mezi největší chrámy starověkého Řecka. Pochází z 8. století před naším letopočtem a dodnes se z něj dochovaly bohužel už jen trosky. Přesto toto místo rozhodně stojí za návštěvu.

Druhou je starověké opevněné město Pythagoreion. Vykopávky tu odkryly plán ulic tohoto města, včetně kanalizace a veřejných i náboženských budov. Na místě lze nalézt také pozůstatky římských staveb, včetně agory, veřejných lázní, stadionu a městských domů.

Zajímavou památkou z období antiky je také nejstarší tunel v Evropě, který pochází z 6. století před naším letopočtem a vystavěn byl právě na ostrově Samos skrz horu Kastro. Eupalinův tunel původně sloužil jako přívod vody do města Pythagoreion.

Počasí na Samu

Samos má středomořské klima. Léta jsou horká a suchá, zimy mírné a deštivé. Vysoké letní teploty pomáhá zvládat svěží vítr.

Kdy jet na Samos

Od června do září na ostrově téměř vůbec neprší. V období letních prázdnin je na Samu opravdu horko, průměrná denní maxima se pohybují okolo 36 °C, teploty však mohou vystoupat i přes 40 °C. V noci je průměrně 18 °C.

Příjemněji vám bude v červnu nebo v září, to se přes den pohybují teploty okolo 32 °C a v noci se osvěžíte při průměrných 16 °C.

Teplota moře na Samu

Moře omývající břehy Samu je nejteplejší v srpnu, kdy se vyhřeje až na 25 °C. V červenci a v září se teplota vody pohybuje mezi 22 a 24 °C. V červnu vás osvěží koupel o teplotě mezi 21 a 22 °C.

Na vývoj teploty moře u ostrova Samos se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Samos

Cestovní kanceláře nabízejí pestré spektrum zájezdů na Samos. Vybrat si můžete jak ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelovém komplexu s bazény a all inclusive, tak i v apartmánech s vlastní kuchyňkou bez zajištěného stravování. Stejně tak jsou k dispozici i skromnější hotýlky či penziony s polopenzí či snídaní. Běžně lze vyrazit na týden nebo 10 dní.

Doprava je letecká, zpravidla se létá z Prahy přímo na Samos. Délka letu je asi 2 hodiny a 40 minut. Potom následuje transfer do místa ubytování.

Ubytování na Samu

Pokud si budete chtít ubytování zabezpečit sami, vyplatí se vám ubytování ve studiu nebo apartmánu s vlastní kuchyňkou, případně můžete využít nabídku některého z rodinných penzionů či hotelů. Řekové jsou velmi pohostinní a budou o vás dobře pečovat.

Apartmány na Samu

Dokonalé apartmány a studia nabízí Nisea Hotel Samos, který se nachází v Pythagorionu asi 250 m od nejbližší pláže. Tento tříhvězdičkový aparthotel si vysloužil na Bookingu celkovou známku 9,1/10 ze 101 hodnocení. Všechny pokoje jsou klimatizované, mají vlastní kuchyňku, koupelnu a balkon s výhledem na bazén. Hostům je dále k dispozici restaurace a bar i pokojová služba. Je možné domluvit si letištní transfer a volitelně si objednat snídaně. Dorazit můžete i s domácím mazlíčkem. Parkování je zdarma.

Hotely na Samu

Z hotelů na ostrově můžeme doporučit Iro’s Residence v Ágios Konstantínos, na Bookingu získalo toto ubytování celkovou známku 9,7/10 ze 63 hodnocení. Tříhvězdičkový hotel stojí jen 70 m od pláže a nabízí klimatizované pokoje s vlastní koupelnou a s balkonem, který má výhled na moře. Hostům je k dispozici bazén, bar, pokojová služba a nepřetržitě otevřená recepce. Každé ráno se podává snídaně, která je v ceně ubytování. Parkování je možné zdarma.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.