Dovolená Kos

Řecko Kos, Řecko
Charakter oblasti: moře

Řecký ostrov Kós leží v Egejském moři v souostroví Dodekanés jen několik kilometrů od tureckého pobřeží. Díky čistému moři a lákavým písečným plážím je synonymem povedené dovolené.

Ostrov se pyšní tím, že se tu v roce 460 před naším letopočtem narodil věhlasný Hippokratés, který je považován za zakladatele lékařské vědy. S jeho jménem jsou dodnes spojeny základní etické principy lékařského povolání, známé pod názvem Hippokratova přísaha.

Dovolená Kos | © Claudiodivizia | Dreamstime.com

Dovolená na Kósu

Romantické západy slunce, vítr ve vlasech a starověké památky na dosah. Pronajměte si alespoň na dva dny automobil nebo skútr, ať se můžete vedle lenošení u vody vydat na všechna zajímavá místa tohoto ostrova.

Pláže na Kósu

Nejkrásnější pláže najdete na jihozápadě ostrova u města Kamári. Patří mezi ně především Magic Beach, Paradise BeachCamel Beach. Voda je tu krásně průzračná, klidná, vstup pozvolný, k potápění a šnorchlování lákají zdejší útesy. Připravte se však na to, že tu v sezóně můžete narazit na velké množství lidí.

Trochu divočejší moře a zábavu ve vlnkách si můžete užít na plážích u Marmári na severu ostrova. Severozápadně od města Kós se pak táhne několik kilometrů dlouhá písečná pláž Lámbi. Vzhledem k tomu, že se nachází u hlavního města, i tady bývá dost návštěvníků, směrem k mysu Skandári však ubývají.

Zajímavá místa a výlety na Kósu

Většinu památek naleznete v hlavním městě a jeho okolí.

Ve městě Kós určitě vyhledejte Hippokratův platan, v těchto místech se totiž Hippokratés setkával se svými žáky a zasvěcoval je do tajů lékařství. Významnou památkou je římské divadlo Odeon pocházející z 2. století, za prohlídku stojí také antická Agora. Ze 14. století potom pocházejí pozůstatky historické přístavní pevnosti, odkud si můžete užít i panoramatický výhled na Kós.

Asi 4 km západně od hlavního města se nachází jedna z nejvýznamnějších archeologických památek ostrova. Antický Asklepion sloužil jako nemocnice, kde se léčilo podle Hippokratových zásad, a dnes zde můžete obdivovat pozůstatky tohoto komplexu starověkých budov včetně nádherně zdobených antických sloupů. Vzhledem k tomu, že se rozlehlý komplex rozkládal na kopci na třech terasách propojených schodištěm, je odtud i překrásný výhled do okolí.

Počasí na Kósu

Během sezóny, která na Kósu probíhá od května do října, je počasí relativně stálé, převážně horké a suché. S deštěm se tu setkáte spíše na jaře a na podzim. Vysoké letní teploty pomáhá zvládnout vítr, který vane ze severního a severozápadního směru. Na večerní posezení nebo procházky tak přibalte svetřík.

Kdy jet na Kós

Nejlepší období pro návštěvu ostrova je od června do září. Nejvyšší teploty jsou v období letních prázdnin, to průměrná denní maxima dosahují hodnoty 37 °C a v noci se ochladí na 20 °C. V červnu a v září šplhají maximální denní teploty zhruba k 32 až 33 °C a v noci je obvykle mezi 16 až 17 °C.

Teplota moře na Kósu

Nejvíce se moře u břehů ostrova Kós vyhřeje v srpnu, to teplota vody dosahuje až 26 °C. Pěkně teplá zůstává ještě v září, můžete se těšit na 25 až 26 °C. V červenci má voda zhruba 25 °C. Dorazíte-li ještě před letními prázdninami, osvěží vás moře o teplotě mezi 22 a 23 °C.

Na vývoj teploty moře u Kósu se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Kós

Pokud jste si vybrali Kós jako cíl své dovolené, cestovní kanceláře jsou vám nakloněny. Zájezdů, z nichž můžete vybírat, naleznete více než dost. Obvyklá délka pobytu je jeden týden, ubytováni budete většinou ve tří- nebo čtyřhvězdičkových hotelech. Zpravidla bývá zajištěna i strava, a to formou polopenze nebo rovnou all inclusive.

Doprava na ostrov je letecká, nejvíce spojů létá z Prahy, odletět ale můžete i z Ostravy nebo Brna. Délka letu je necelé tři hodiny. Následně vás čeká transfer do hotelu.

Ubytování na Kósu

Na Kósu si můžete pobyt zabezpečit i sami. Využít můžete soukromá studia či apartmány nebo romantické hotýlky u pláže.

Apartmány na Kósu

Vynikající poměr kvality a ceny nabízí Kos Island Studios ve vesnici Kéfalos. Toto ubytování získalo na Bookingu celkovou známku 9,3/10 ze 128 hodnocení. Studia a apartmány se nacházejí jen 300 m od pláže Kamári, jsou klimatizované a mají vlastní koupelnu, kuchyň i balkon nebo terasu. V ceně pobytu je vynikající snídaně. Dorazit můžete i s domácím mazlíčkem. Je možné domluvit si letištní transfer, případně lze na místě bezplatně parkovat.

Hotely na Kósu

Z hotelů doporučujeme Mammis Beach Hotel nedaleko Kardameny. Cenově příznivý tříhvězdičkový hotel se nachází v klidné oblasti přímo u soukromé pláže a na Bookingu si vysloužil celkovou známku 8,4/10 ze 143 hodnocení. Hotel má k dispozici pokoje různých velikostí nebo studia s kuchyňským koutem. Všechny pokoje jsou klimatizované, mají balkon nebo terasu a obvykle i výhled na moře. Hostům je k dispozici také bazén, restaurace i bar. Ráno se podává skvělá snídaně. Parkování je umožněno zdarma.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.