Dovolená Zakynthos

Řecko Zakynthos, Řecko
Charakter oblasti: moře

Zakynthos je jedním z Jónských ostrovů, nachází se v Jónském moři v západní části Řecka. Někdy se mu přezdívá “Ostrov vůní” nebo “Ostrov květů”, protože se zde pěstuje mnoho druhů léčivých bylin a voňavého koření, ale daří se tu i orchidejím, jasmínu, vavřínu či myrtě a také teplomilnému ovoci a zelenině.

Podle řecké mytologie našla na ostrově Zakynthos domov bohyně Artemis se svým bratrem Apollónem. Hlavním městem je stejnojmenný Zakynthos, někdy je též zvaný Chora. Najdete ho na východním pobřeží a žije v něm asi čtvrtina stálých obyvatel ostrova.

Dovolená Zakynthos | © Dreamstime.com

Dovolená Zakynthos

Krásně zelený ostrov, který kvete všemi barvami, je jedním z nejkouzelnějších míst, kde můžete strávit svou dovolenou. Kromě tyrkysového moře a písečných pláží zde narazíte na tajemné jeskyně či vraky lodí, při koupání vám mohou dělat společnost obrovské mořské želvy. Na své si přijdou i dobrodruzi, kteří holdují vodním sportům či turistice.

Pláže Zakynthos

Řada návštěvníků míří na Zakynthos proto, že zde chtějí pozorovat karety obrovské. Zakynthos je totiž nejdůležitějším hnízdištěm těchto ohrožených želv v Evropě. K vidění jsou během období páření, které trvá asi 6 týdnů. Želvy pak kladou vejce na plážích, které patří k území národního parku Marine. Platí tu přísná pravidla, aby želvy nebyly rušeny. Setkat s karetami se můžete např. na pláži Gerakas, Laganas nebo na ostrově Marathonisi.

Největší a nejrušnější pláží na ostrově je Banana Beach, kde najdete velké množství lehátek k pronájmu, bary, restaurace i nabídku vodních sportů. Je skvělou volbou pro ty, kteří mají rádi party atmosféru, prázdninový ruch a zábavu.

Ideální pro rodiny s dětmi je písečná pláž Alykes. Moře je zde mělké, vstup pozvolný a vlny nejsou příliš velké. Můžete si pronajmout lehátka se slunečníkem, relaxovat na molu, najdete tu i mnoho stánků s občerstvením, stejně tak toalety a sprchy.

Zajímavostí je pláž Xigia, kterou najdete ve skalnatém zálivu v místech, kde se léčivé sirné prameny mísí s mořskou vodou. Na místě máte k dispozici restauraci, toalety i sprchu.

Zajímavá místa a výlety Zakynthos

Slavnou tyrkysovou zátoku Navagio, kde se nachází i vrak pašerácké lodi, lze z bezpečnostních důvodů bohužel obdivovat už jen z dálky. Ještě do roku 2023 se zde výletní lodě zastavovaly, mohli jste vystoupit a vykoupat se. Dnes jen proplujete kolem, ale i tak ten pohled stojí za to. Plavit se můžete také k Modrým jeskyním, které okouzlí každého návštěvníka.

Milým zpestřením může být také návštěva malého ostrova Cameo, na který se dostanete po lávce z přístavu Agios Sostis za drobný poplatek. Najdete zde malou oblázkovou pláž s občerstvením a především velmi romantické prostředí s dokonalými výhledy. Však také ostrůvek bývá oblíbeným místem pro konání svateb.

Určitě se při pobytu na ostrově vydáte i na toulky uličkami hlavního města Zakynthos. Jeho dominantou a zároveň nejdůležitější církevní památkou ostrova je pravoslavný kostel sv. Dionýsa. Svatý Dionýsos je patronem ostrova Zakynthos a kostel slouží mimo jiné k uložení jeho ostatků. Každoročně se v srpnu v hlavním městě koná také velký třídenní festival věnovaný Dionýsovi. Kostel se nachází blízko nábřeží a vždy v noci je překrásně nasvícený. Lze ho volně navštívit, nicméně dbejte na vhodný oděv.

Počasí Zakynthos

Zakynthos má středomořské klima a je nejslunnějším ostrovem v celém Řecku. Léta jsou horká a suchá, zimy mírné a deštivé. S tím je spojená dostatečná vlhkost, která má zásluhu na úrodnosti ostrova.

Kdy jet na Zakynthos

Nejtepleji je na ostrově v červenci a v srpnu, to se průměrná denní maxima pohybují okolo 34 °C a v noci bývá zhruba 20 °C. O něco příjemněji je tu v červnu nebo v září, kdy denní odpolední maxima stále stoupají k 30 °C, ale přes noc už se ochladí průměrně na 18 °C.

Teploty se stále drží okolo příjemných 25 °C i v květnu nebo v říjnu, to už vás ovšem může zastihnout více srážek. Především v květnu se vám ale ještě asi nebude chtít do moře, to má v té době okolo 18 °C. Avšak na turistiku je na jaře počasí příjemné.

Teplota moře Zakynthos

Nejteplejší je moře od července do září, kdy se teplota vody pohybuje mezi 24 a 26 °C. V červnu a v říjnu mívá přes 22 °C.

Na vývoj teploty moře u ostrova Zakynthos se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Zakynthos

Zakynthos je mezi turisty velmi populární a cestovní kanceláře toho využívají, takže se můžete setkat se širokou škálou zájezdů. Tradičním modelem je však týdenní zájezd do tříhvězdičkového nebo čtyřhvězdičkového hotelu s all inclusive. Většina hotelů a hotelových komplexů stojí blízko oblíbených pláží nebo disponuje pláží soukromou, obvykle v areálu najdete i bazén či wellness a můžete využívat animační program.

Doprava je letecká, na Zakynthos se létá z Prahy, Brna i Ostravy a délka letu se pohybuje okolo 2 hodin a 20 minut. Potom následuje transfer do místa ubytování.

Ubytování Zakynthos

Jestliže si chcete pobyt zabezpečit sami, nejvýhodnější ubytování vám poskytnou majitelé studií a apartmánů. Na ostrově však stojí i několik kvalitních hotelů.

Apartmány Zakynthos

Z nabídky Bookingu poskytují skvělý poměr kvality a ceny Yanna Studios s celkovou známkou 9,2/10 ze 192 hodnocení. Klimatizovaná studia se nacházejí v Tsilivi jen 600 m od pláže, mají vlastní koupelnu a vybavený kuchyňský kout i balkon s výhledem na moře. Hostům je k dispozici také venkovní bazén, zahrada a bezplatné parkování. Mezinárodní letiště je vzdáleno 6 km.

Hotely Zakynthos

Čtyřhvězdičkový Astir Palace Hotel je unikátní svou polohou, stojí totiž přímo na písečné pláži Laganas, kde máte možnost pozorovat karety obrovské. Na Bookingu získal celkovou známku 8,2/10 z 82 hodnocení. Pokoje jsou klimatizované, mají vlastní koupelnu i balkon a ledničku. Hostům je k dispozici také venkovní bazén, restaurace, bar a pokojová služba. Vynikající snídaně se podává v ceně ubytování. Parkování je možné využít bezplatně. Na mezinárodní letiště je to asi 5 km.

Praktické informace

Levné zájezdy do oblasti Zakynthos


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.