Proč je voda v moři slaná

Veronika Jelínková
Publikováno 9. března 2021
  1. Proč je voda v moři slaná

    Proč je voda v moři slaná

    Slanost (tvz. salinita) je pro moře a oceány typická. Vysokou salinitu způsobuje hned několik akcí.

    Jednou z věcí je sopečná činnost. Hlavně ta podmořská. Horká láva spolu s mořskou vodou reaguje a dochází tak k rozpouštění některých látek. Při průniku lávy do prasklých hornin na dně moře se uvolňují soli z okolních hornin a rozpouští se ve vodě.

    Sůl se také dostává do moře z řek a potoků, které do moře přitékají. Řeky a potoky omílají cestou různé skalky a kamení. Zvětrávání hornin uvolňuje sůl, kterou proudy řek smetou a nesou s sebou. Množství soli postupně nabírají. Do moře tak přiteče částečně slaná voda.

    Z moře již voda dále neteče, proto se kumuluje slaná voda na jednom místě a nemůže dále proudit. Slunce odpařuje z mořské hladiny samotnou vodu. Voda se tedy vypaří a sůl zůstává a usazuje se.

  2. Proč je slaná voda jen v moři

    Již bylo zmíněno, že slaná voda přitéká z řek. Ovšem voda v řekách je sladká.

    Je to způsobeno koncentrací soli v množství vody. Soli je v řekách velmi málo, proto nám přijde sladká. Ovšem množství soli se zvyšuje vypařením samotné vody z hladiny moře.

    Sůl tedy přitéká s vodou z řek, ale usazováním se množství soli zvyšuje. Navíc ke slanosti přispívá výše popsaná sopečná činnost.

    Na mořském dnu se usazuje množství soli, které udržuje stabilitu salinity. Kdyby nebyla přírodou udržovaná stabilita slanosti, moře by bylo každým dnem slanější.

  3. Jaké je složení mořské vody

    V mořské vodě je rozpuštěno mnoho látek. Z nich tvoří až 85 % chlorid sodný – obyčejná sůl. Další látky obsahuje v malém množství. Například vápník, křemík, síran, bromid, fluorid. Vápník používají živočichové k tvorbě skořápek.

  4. Které moře je nejslanější

    Každé moře či oceán má jinak slanou vodu.

    Nejméně slaná voda je na severním a jižním pólu. Voda se tam neodpařuje tak rychle, protože slunce nemá příliš velkou sílu. Vodu navíc ředí rozpouštějící se ledovce, které nejsou slané.

    Naopak nejslanější voda bývá okolo rovníku, protože tam jsou teploty nejvyšší. Voda pak je nejen slanější, ale i hustší.

    Místem s nejslanější vodou není moře, ale jezero. Jmenuje se Don Juan Pond. Hned za ním je jezero Assal. Nejznámější je stále Mrtvé moře, i když opět jde o jezero. Slaná voda do jezer prosakuje puklinami v horninách.

  5. Účinky mořské vody

    Mořská voda je také známá svými blahodárnými účinky na lidské tělo. Pomáhá nejen léčit, ale i relaxovat.

    Koupání v mořské vodě hojí rány a pomáhá při léčbě kožních onemocnění, jako jsou ekzémy a lupénka. Také léčí záněty a infekce.

    Inhalace mořského vzduchu pročišťuje plíce a dutiny. Zároveň je mořský vzduch lékem na žaludeční vředy a vysoký tlak. U moře také zrelaxujete svaly a klouby pomocí mořského bahna.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma příroda


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás