Jak zjistit nadmořskou výšku

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak zjistit nadmořskou výšku

  Jak zjistit nadmořskou výšku

  Pokud chceme zjistit nadmořskou výšku, máme hned několik možností. Klasickým způsobem je použití tištěné mapy. Pokud vám však není cizí digitální prostředí, mohou vám být pomocníky weby Mapy.cz či například Google Maps. Všechny výše uvedené způsoby si nyní představíme.

 2. Jak zjistit nadmořskou výšku na Mapy.cz

  Jak již bylo zmíněno, velmi dobře poslouží pro zjištění nadmořské výšky web Mapy.cz. Nejdříve je třeba si v mapě označit plánovanou trasu. Toho docílíte pomocí tlačítka Plánování, které naleznete v pravém horním rohu.

  Jakmile si označíte výchozí bod a cíl, zobrazí se vám délka trasy a předpokládaná doba trvání. Ta se může lišit podle toho, zda si zvolíte pěší či například cyklistickou trasu.

  Pokud se podíváte dolů pod označení výchozího bodu a cíle, naleznete možnost Zobrazit výškový profil trasy. Pokud na toto tlačítko kliknete, uvidíte míru stoupání či klesání a promítne se vám také výškový profil cesty.

  Nyní již stačí jen najet kurzorem na bod trasy, jehož nadmořská výška vás zajímá. Tento údaj se vám následně zobrazí ve výškovém profilu v pravém sloupci. Systém funguje i obráceně- jakmile kurzorem najedete na určitý bod ve výškovém profilu, na mapě se vám zobrazí, o jaké místo se jedná.

 3. Jak zjistit nadmořskou výšku na Google Maps

  Podobným způsobem je možné zjistit nadmořskou výšku i na Google Maps. Zde se však liší způsob označení trasy – pro označení slouží modré tlačítko Trasa, které je součástí lišty v levém horním rohu.

  Jakmile trasu označíte, na levé straně obrazovky se zobrazí informace o trase. Pod označením výchozího bodu a cíle si budete moci zobrazit výškový profil trasy. Zde je však oproti webu Mapy.cz drobná změna- nadmořská výška se zde totiž neukazuje přesně, můžete ji pouze odhadnout na základě měřítka.

 4. Jak zjistit nadmořskou výšku na mapě

  I v současnosti, kdy nám při orientaci nejenom v terénu pomáhají mobilní telefony s internetem či různými aplikacemi, najde svoje uplatnění klasická tištěná mapa. Nehrozí zde totiž riziko vybité baterie, ani se nemusíte bát toho, že přeci jen nechytíte signál. Orientace v mapě navíc není nic složitého.

  Při zjišťování nadmořské výšky v mapě nám budou nápomocné tzv. vrstevnice. Ty na mapě spojují body se stejnou nadmořskou výškou a utvářejí reliéf daného terénu. Díky nim tak můžeme snadno zjistit, jaký je tvar dané hory či zda nás čeká strmý výstup na vrchol.

  Mezi vrstevnicemi naleznete na mapě také číslice. Ty označují nadmořskou výšku daného místa a uvidíte je především u označení vrcholu hory. Pomocí tohoto čísla a vrstevnic tak snadno odhadnete nadmořskou výšku daného místa.

 5. Jak zjistit nadmořskou výšku v mobilu

  Nadmořskou výšku lze zjistit  i pomocí telefonu – poslouží vám k tomu různé aplikace.

  Jednou z nich je například aplikace s názvem Výškoměr, kterou ocení každý milovník outdoorových aktivit. Mimo měření nadmořské výšky obsahuje tato aplikace totiž i další funkce, například mini kompas či zobrazení GPS souřadnic.

  Pokud vás zajímá, jakými dalšími způsoby je možné tyto souřadnice zjistit, podívejte se na náš návod, jak zjistit GPS souřadnice.

  Podobnou aplikací, která vám k měření nadmořské výšky výborně poslouží, je aplikace Barometr a Výškoměr. I ta má řadu dalších funkcí, které najdou své využití při turistice či jiných aktivitách. Ukáží vám například venkovní teplotu či rychlost větru.

  Nutno zmínit, že obě výše uvedené aplikace mají v Google Play či v App Store velmi dobré hodnocení uživatelů.

 6. Jak zjistit nadmořskou výšku v chytrých hodinkách

  Pro měření nadmořský výšky je možné využít také chytré hodinky. Ty zpravidla nadmořskou výšku zjišťují pomocí barometru či GPS souřadnic. Lepší chytré hodinky mají často funkci měření nadmořské výšky přímo zabudovanou. Pokud takové hodinky vlastníte, stačí si na hodinkách pouze zobrazit příslušnou funkci.

  U některých typů chytrých hodinek je naopak možné stáhnout si aplikaci, která zobrazení nadmořské výšky umožní. Tato aplikace funguje na základě měření tlaku vzduchu.

  Ať už vyrážíte na hory či jen na delší procházku po okolí, nezapomeňte se na cestu dobře připravit. Může se stát, že vás překvapí počasí a z dříve slunečné oblohy začne pršet. Pro tento případ se vyplatí si předem naimpregnovat boty. Díky tomu zůstanou vaše nohy v suchu. Podívejte se proto na náš návod jak impregnovat boty, ať víte, jak na to.


ht
honza tvrdek 15.12.2019 – 09:34

myslel jsem, že když to rozkliknu, objeví se okno kde zadám název obce a následně se dozvím nadm. výšku. nedozvěděl jsem se nic, akorát je tam spousta nepotřebných blábolů. nešlo by to udělat jednoduše?

Odpovědět

L
Lukáš 20.04.2024 – 17:35

Super,dobré rady, děkuji moc.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma cestování


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás