Jak impregnovat boty

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak impregnovat boty

  Jak impregnovat boty

  Už jsme zmínili, že impregnace zabrání průniku vody do obuvi, což oceníme při každé procházce v mokrém terénu, ať už je tu voda po dešti nebo díky rose. Dalším důležitým účinkem impregnace je zabránění pronikání nečistot do struktury materiálu, ze kterého je obuv vyrobena. Díky tomu se obuv nejen lépe čistí, ale i v tomto ohledu může dosáhnout vyšší životnosti.

  Jak impregnovat botyK impregnaci se nejčastěji používá sprej, roztok, krém, tuk nebo vosk. Před použitím různých druhů impregnace je vždy vhodné se u prodejce poradit, který typ přípravku použít. Některé přípravky přímo mají atest na konkrétní typ materiálu. Ale to neznamená, že ty bez atestu nejsou kvalitní (atest je za peníze).

  Před impregnací je vždy nutné nejdříve boty umýt, zbavit veškerých nečistot. A nechat dokonale vyschnout. Pak teprve je možné přistoupit k samotné impregnaci. A jak nanést jednotlivé druhy impregnací? Nejlépe je postupovat vždy podle návodu výrobce, uvedeného na obalu výrobku. Nejsnadněji se aplikují spreje, nejzdlouhavější je impregnace krémem, tukem či voskem.

 2. Jak impregnovat boty sprejem

  Impregnované boty nejdříve důkladně očistíme a necháme dobře vyschnout. Pak nastříkáme impregnační sprej z asi deseticentimetrové vzdálenosti od boty. Stříkáme celý povrch boty. Nejlépe venku nebo u otevřeného okna, impregnace totiž může dráždit dýchací cesty.

  Nakonec necháme zaschnout i samotnou impregnaci. Dokud sprejová impregnace důkladně nezaschne, nelze boty použít. Zejména ne do deště.

 3. Jak impregnovat boty voskem, tukem nebo krémem

  Impregnace voskem, tukem nebo krémem, ať jsou rostlinného nebo živočišného původu, je vydatnější než impregnace sprejem. Zároveň obsahuje i látky k výživě usní (kůže). Ale hodí se právě jen k impregnaci kožených bot. U bot textilních nebo u broušených materiálů (nubuk) totiž mohou změnit vzhled svršku obuvi. Mohou vytvořit lesklý povrch obuvi, slepují vlas usně. A samozřejmě více omezují odvod tělesných par.

  Tuk, krém nebo vosk naneseme na koženou obuv a zatřeme do materiálu. Nejlépe se k tomu hodí specializované aplikační kartáčky. Až povrch impregnace zaschne, naleštíme ji dalším kartáčem, též určeným přímo pro tento účel.

 4. Jak impregnovat boty nano impregnací

  Nano impregnace se prodává většinou ve spreji, proto postupujeme podle návodu v boxíku: „Jak impregnovat boty sprejem“.

 5. Jak impregnovat kožené boty

  I kožená obuv časem ztrácí svou pružnost. Kůže pak praská a bota se tím znehodnocuje. Proto kožené boty impregnujeme mastnotou. Je jedno, v jaké podobě, zda ve spreji, krému nebo vosku. Důležité je, aby na povrchu kožené boty vždy byla ochranná vrstvička impregnačního materiálu.

  Hladká kůže jako jediná snese impregnaci voskem, tukem nebo krémem. Ale i sprejem. Ovšem pozor, spreje jsou méně účinné. Postupujte podle výše uvedených návodů k impregnaci sprejem nebo voskem, tukem či krémem.

 6. Jak impregnovat semišové boty

  Impregnace semišových bot je nejsnazší formou nanesení impregnace ve spreji. Ale vždy se nejdříve ujistěte, že váš sprej je na impregnaci semiše vhodný. Přípravek pro impregnaci semiše jednak ochrání materiál před vlhkostí, která mu opravdu škodí. A jednak jej ochrání i před nečistotami. Takže obuv bude odolnější proti skvrnám a špína bude mít nižší přilnavost. V neposlední řadě je semiš formou impregnace chráněna před vyblednutím.

 7. Jak impregnovat boty goretex (boty s membránou)

  Na boty s membránou je nutné aplikovat impregnace k tomu určené. Většinou je poznáte podle označení (vhodné na boty s membránou) nebo dokonce i podle atestu firem, které takové boty vyrábějí (nejznámější je firma Gore).

  Často se doporučuje aplikovat nano spreje, které se dokáží díky svému složení dostat na správné místo, přitom však nebrání volnému odvodu tělesných par (na rozdíl od tuků, vosků nebo krémů).

 8. Jak často impregnovat boty

  Zásadně podle potřeby. Když se pohybujete ve vlhčím prostředí, tak jistě častěji, než když jste v běžném prostředí sušším. Dále závisí četnost impregnací i na prašnosti okolí nebo míře opotřebení bot. Boty používané v přírodním terénu budou chtít vícečetné impregnace než lodičky či mokasíny, ve kterých chodíte pouze v administrativních budovách.


J
Jana 25.02.2023 – 13:59

Děkuji za jasný a srozumitelný návod na impregnaci bot. S pozdravem Jana

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma cestování


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás