Proč je za jasné noci zima

Vendula Kreplová
Publikováno 9. března 2021
  1. Proč je za jasné noci zima

    Proč je za jasné noci zima

    Důvod, proč je za jasné noci zima, je třeba hledat ve fyzice. Naštěstí je pochopitelný i pro ty, kteří tomuto předmětu na škole příliš neholdovali.

    Když je zima, noci obvykle bývají delší, tedy slunce během dne nesvítí tak dlouho. Během dlouhých hodin po západu slunce dochází k postupnému ochlazení povrchu planety Země.

    Pokud hvězdy svítí jasně, znamená to, že obloha je čistá. Čistá obloha umožňuje radiaci vyzařované povrchem Země uniknout do vesmíru.

    Oproti tomu když jsou na obloze mračna, ta následně izolují nižší troposféru a mají za následek, že se teplota v noci tolik nesníží, jako když na obloze žádná mračna nejsou a obloha je tedy čistá.

  2. Proč je v noci zima

    Základní důvod, proč je v noci zima, je jednoduchý – slunce nesvítí, a teplota proto klesá. Existuje však i komplikovanější vysvětlení.

    Jedním z faktorů, které ovlivňují to, jestli je v noci zima, je směr, jímž proudí vítr. V oblasti jižního pólu je chladnější vzduch, a když vítr fouká směrem od pólu, chladný vzduch tím nasměruje na sever.

    Svou roli hraje i přítomnost mračen. Když je během dne zamračeno, znamená to, že se povrch Země více ohřívá, a tudíž je venku větší teplo. Zato v noci je slunce na druhé straně Země, a jediným zdrojem tepla je Země samotná.

    Teplo tedy vyzařuje ze Země a ochlazuje se poblíž povrchu – pokud je zamračeno, teplo se nahromadí a je nasměrováno zpátky, což má za následek, že noční teplota klesá pomaleji.

    Funguje to trošku, jako kdyby Zemi někdo překryl dekou. Proto je v zamračených nocích větší teplo než v jasných nocích, jak již zaznělo výše.

    Zima obecně představuje nápor na lidský organismus i na okolní přírodu, proto je například dobré zjistit, jak připravit zahradu na zimu.

  3. Proč je v zimě delší noc

    Mnoho lidí si v zimě stěžuje na příliš dlouhé noci a velmi krátké dny. I to, proč je v zimě delší noc, má své opodstatnění.

    Zjednodušeně řečeno, když je zima, Země se odklání od slunce. Proto má jižní polokoule léto v době, kdy je na severní polokouli zimní období, a obráceně.

    V praxi to funguje tak, že když je na severní polokouli zima, Země zaujala vůči slunci takový úhel, že jižní polokoule je blíže slunci a severní polokoule je od něj dál. Proto na jedné polokouli panuje léto a na druhé zima.

    Tento fenomén souvisí s rotační osou naší planety. Během dlouhých zimních nocí na severní polokouli je tato polokoule slunci vystavena méně, proto dostane méně tepla i světla a dny jsou kratší.

    Zato lidé, kteří žijí u rovníku, mají po takřka celý rok skoro stejně dlouhé dny i noci, bez ohledu na to, jaké roční období zrovna je, jestli léto nebo zima.

  4. Proč je v zimě v noci jasno

    Možná jste si někdy povšimli, že zimní noci jsou nejenom chladnější, ale také jasnější než během jiných ročních období. Svou roli v tomto směru hraje i přítomnost sněhu.

    Když během noci sněží nebo je na zemi sníh, noc je jasnější kvůli reflexním fragmentům uvnitř sněhových vloček, které odrážejí světlo z mraků.

    Během nepřítomnosti sněhu světelné zdroje, jako například pouliční lampy, osvětlují okolní oblast, což je obvykle temný prostor. A když je nebe jasné, světlo se nemá od čeho odrážet a pokračuje do nekonečna a ještě dál.

    Zato když napadne sníh, začne odrážet více světla směrem k obloze a od mraků (které jsou rovněž bílé). Světlo se pak odrazí směrem k povrchu a do určité míry projasní jindy temnou noc.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma příroda


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás